Firmy zajmujące się transportem osób i mienia zwykle nie operują jednym, lecz wieloma samochodami przystosowanymi do tych celów. Rozwój firmy bardzo często wiąże się z koniecznością poszerzenia floty o kolejne pojazdy i kolejnych kierowców. Tym samym przedsiębiorca staje przed decyzją – czy warto brać kredyt i czy jest to opłacalne dla jego działalności? Na pewno warto rozważyć ten sposób finansowania!
Gdy kredyt równa się rozwój firmy…
W firmach transportowych źródłem zarobkowania są samochody, których zadaniem jest dostarczanie ludzi lub towarów z punktu A do punktu B. Im więcej tych samochodów jest w firmie, tym więcej zleceń może ona przyjąć, a zatem pokaźna flota zwiększa prawdopodobieństwo dużych obrotów. Nic więc dziwnego, że niejeden właściciel tego typu przedsiębiorstw decyduje się wziąć kredyt dla firm na samochód. Dla niego jest to po prostu inwestycja w rozwój firmy i większe zarobki w przyszłości. W przypadku kredytu firmowego taka pożyczka od banku nie powinna być traktowana jako obciążenie finansowe, ale jako inwestycja w coś, co po kilku latach zostanie spłacone, a do tego będzie przynosiło duży dochód. W sytuacji, gdy w firmie brakuje budżetu na rozwój, a wzięcie kredytu jest w stanie rozruszać działalność i zwiększyć obroty – nie ma się co wahać!
Jak wygląda wzięcie kredytu na firmę?
Aby móc wziąć kredyt na firmę, dobrze jest skontaktować się z doradcą kredytowym, który udzieli wsparcia merytorycznego i będzie w stanie wybrać najdogodniejszą ofertę, współmierną do naszych możliwości. Należy sprawdzić oferty samochodów, zarówno nowych, jak i używanych, ponieważ samochody z komisów również mogą być kredytowane, nawet na kilkaset tysięcy złotych! Następnym krokiem powinno być zdecydowanie się na konkretny model od konkretnego sprzedawcy i złożenie wniosku o kredyt na niego. Jest to konieczne, ponieważ samochód będzie stanowił zabezpieczenie kredytu i musi zostać przeanalizowany przez bank w celu weryfikacji jego faktycznej wartości i możliwości skredytowania. Po pozytywnej weryfikacji przedsiębiorca otrzymuje pieniądze na wskazany cel, ale dopóki spłaca raty kredytu, bank jest współwłaścicielem tego pojazdu. Bank może również zaoferować wykupienie ubezpieczenia OC i AC w korzystnej cenie, w wybranym przez bank towarzystwie ubezpieczeniowym.
Czy firmowy kredyt się opłaca?
Kredyt dla firm na samochód jest czasami jedynym sposobem na sfinansowanie zakupu floty pojazdów dla rozwijającej się firmy. Przedsiębiorstwo jest takim organizmem, który lubi być regularnie karmiony, czyli w który trzeba od czasu do czasu zainwestować, aby mógł przynosić coraz większe zyski. W przeciwnym razie klienci, którym firma nie będzie w stanie zaproponować swoich usług z uwagi na zbyt małą flotę, nie pozwolą jej zarobić i przeniosą się do konkurencji. Znając zasady, jakie rządzą biznesem, każdy przedsiębiorca doskonale wie, że systematyczne spłacanie rat kredytu przez kolejnych kilka lat jest korzystnym rozwiązaniem, ponieważ kupione na kredyt pojazdy od pierwszego dnia ich posiadania będą już dawały zyski – być może przewyższające raty kredytu! Dzięki temu pojazdy będą spłacały się same i będą tanie w eksploatacji, bo koszty paliwa i napraw można wliczać w koszty firmowe. Takie pojazdy niejednokrotnie zarabiają więcej, niż wynosi rata kredytu, dlatego dzięki nim przedsiębiorca nie tylko wychodzi na zero z kredytem, ale wręcz odnotowuje bilans dodatni! Tej tendencji w wielu przedsiębiorstwach nie można zignorować – jest to trudny krok, ale dający mnóstwo satysfakcji, jeśli wybierze się bank oferujący korzystne warunki i niskie oprocentowanie. Dodatkowo trzeba również zadbać o optymalne, jak najlepsze wykorzystanie zakupionej floty pojazdów, aby te zyski móc odnotowywać już od pierwszego dnia! Wielu przedsiębiorców, którzy skorzystali z kredytu lata temu, dziś postąpiłoby tak samo!