Jakie fundusze ETF są najlepsze na recesję?

Mnogość dostępnych funduszy ETF wcale nie ułatwia inwestorom wyboru, zwłaszcza w czasie recesji gospodarczej. Które z dostępnych funduszy ETF są bardziej odporne na zawirowania rynku?

Recesja – kiedy można o niej mówić?

Recesja jest jednym ze zjawisk makroekonomicznych i jednocześnie jedną z faz cyklu koniunkturalnego. Dla recesji charakterystyczne jest zahamowanie tempa wzrostu gospodarczego – firmy przeznaczają w tym czasie mniej środków na inwestycje i tną koszty, np. zwalniając pracowników. Mniejsze wolumeny zamówień niż dotychczas powoduje też spadek zysków.

Kiedy można mówić o recesji? Aktualnie najczęściej używane definicje wskazują, że o tym zjawisku jest mowa, gdy przez dwa kolejne kwartały ma miejsce spadek dochodu narodowego (produktu krajowego netto). Niektóre objaśnienia tego terminu przyjmują inny wyznacznik – recesja występuje, gdy przez kolejne 12 miesięcy bezrobocie wzrosło o przynajmniej 1,5 proc.

Mimo że czas recesji zazwyczaj nie jest uznawany za najlepszy moment na inwestowanie posiadanych oszczędności, wielu inwestorów dostosowuje swoje plany do aktualnej sytuacji na rynku. Jakie są najlepsze ETF-y w tym okresie?

Dlaczego w czasie kryzysu ETF-y technologiczne nie są najlepszym pomysłem?

Firmy technologiczne mają ogromny wpływ na sposób funkcjonowania świata – wiele z ich wynalazków poskutkowało wzrostem jakości życia społeczeństw. Jednak recesja nie jest dobrym momentem na inwestowanie w takie spółki. Powodów jest kilka.

Firmy technologiczne są bardziej wrażliwe na sytuację na rynku. Zwłaszcza firmy oferujące oprogramowanie mają trudności ze znalezieniem nowych klientów – wiele podmiotów ogranicza wydatki do minimum. To z kolei powoduje, że muszą one przemodelować swój sposób działania, w tym dokonać cięć kadrowych. Z dodatkowymi trudnościami muszą zmierzyć się firmy technologiczne, które na rozwój pozyskiwały środki od inwestorów. Ci  ostatni wolą się wycofać lub ograniczyć inwestycje do minimum – wolne środki najczęściej lokują w akcjach spółek odporniejszych na recesję.

Jakie są najlepsze ETF-y podczas recesji?

Fundusze ETF nie zawsze podążają za zróżnicowanymi indeksami takimi jak S&P 500 – na rynku można znaleźć też fundusze ETF koncentrujące się na odwzorowaniu koszyka akcji spółek z określonej branży. I właśnie takimi instrumentami warto zainteresować się w czasie recesji.

Przykładowe ETF-y, w jakie warto inwestować w czasie spowolnienia gospodarczego – branże:

  • zdrowotna – w czasie recesji popyt na usługi z zakresu opieki zdrowotnej nie maleje, dodatkowo trzeba mieć na uwadze pandemię COVID-19,
  • spożywcza – nawet w czasie recesji podstawowe artykuły konsumpcyjne są nabywane przez konsumentów,
  • metali szlachetnych – wśród inwestorów szczególną popularnością cieszy się złoto, które od wielu lat uchodzi za sposób zabezpieczenia posiadanych oszczędności przed inflacją,

Lista branż wyróżniających się odpornością na kryzysy jest oczywiście dłuższa. Wskazać wystarczy choćby branżę usług komunalnych. Dostawcy energii elektrycznej, wody czy ciepła mogą co prawda zaobserwować spadek zapotrzebowania, jednak najczęściej nie jest on duży.

Poprzedni artykułStabilna praca? Poznaj warunki pracy opiekunek osób starszych w Niemczech!
Następny artykułJesienna szaruga – jak przetrwać najkrótsze dni w roku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj