Czym są tzw. gitterboxy?

czym są gitterboxy

Transport i przechowywanie ładunków w różnych zastosowaniach przemysłowych wymaga użycia pojemników, które będą odpowiadały zarówno rodzajowi przeprowadzanych operacji, jak i typowi przemieszczanego ładunku. Jednym z rozwiązań cieszących się popularnością w produkcji przemysłowej, konfekcjonowaniu towarów oraz magazynowaniu jest korzystanie z tzw. gitterboxów.

Jakie są najważniejsze wymagania przy transporcie towarów?

Sprzęt wykorzystywany do transportowania ładunków musi być dopasowany do istniejącej infrastruktury. Jednym z powszechnie stosowanych rozwiązań jest używanie wózków widłowych oraz tzw. paleciaków, które pozwalają na przemieszczanie towarów spaletyzowanych. Wpływ standardu, jakim jest paletyzacja widać także tam, gdzie zachodzi potrzeba przewożenia takich produktów jak ciecze oraz wyroby o nietypowych kształtach, znacznej masie lub pakowanych luzem. W pierwszym przypadku używa się pojemników IBC (Intermediate Bulk Container), zwanych potocznie mauzerami, a w drugim korzysta ze skrzyń paletowych i łączonych z nimi nadstawek, a także gitterboxów, znanych również jako pojemniki siatkowe. Dzięki odpowiedniej konstrukcji można je bez problemów obsługiwać przy pomocy klasycznych urządzeń transportu bliskiego takich jak widlaki i wózki paletowe. Są one dostępne w różnych rozmiarach, w tym odpowiadających typowym paletom EPAL/EUR, jeżeli chodzi o ilość potrzebnej powierzchni magazynowej i transportowej.

Co wyróżnia gitterboxy?

Gittreboxy spełniają podobną funkcję, co klasyczne skrzynie lub palety z nadstawkami, mają jednak zupełnie inną budowę. Pojemniki tego typu składają się z pewnego rodzaju ramy zbudowanej z metalowych kątowników, która tworzy kształt sześcianu. Są one najczęściej wyposażone w powierzchnię ładunkową zrobioną z desek oraz znajdujące się na rogach wsporniki, które zapewniają stabilność, a jednocześnie pozwalają na swobodne wsunięcie wideł transportowych pod gitterbox. Najbardziej charakterystycznym elementem jest jednak wypełnienie powierzchni bocznych zrobione z siatki ze zgrzewanego drutu stalowego. Utrzymuje ona zawartość, chroniąc ją przed uszkodzeniem, a także zapewniając przepływ powietrza.

W jakie dodatkowe elementy mogą być wyposażone gitterboxy?

Klasyczny gitterbox przypomina rodzaj klatki, w której można umieścić ładunek. Bardzo często montuje się w nich udogodnienia ułatwiające rozładunek oraz korzystanie ze zgromadzonych wewnątrz towarów. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest założenie w gitterboxie rodzaju drzwiczek znajdujących się w górnej części dłuższego boku pojemnika, które mogą być w razie potrzeby odchylone. Stosuje się też drzwiczki podwójne, które są umieszczone jedne nad drugimi, co daje jeszcze lepszy dostęp do zawartości. Jedną z opcji jest też umieszczenie na górnej powierzchni pojemnika odchylanej siatkowej klapy, która zabezpiecza zawartość przed wypadnięciem, a także kradzieżą. Popularnym dodatkiem są przegrody stałe lub demontowalne, które można umieścić wewnątrz pojemnika. Spotyka się też gitterboxy ze specjalnymi „uszami” pozwalającymi na podwieszenie pojemnika, jak również wzmocnieniami ułatwiającymi sztaplowanie (piętrowanie).

Gdzie gitterboxy sprawdzają się najlepiej?

Gitterboxy mają zastosowanie w wielu obszarach działalności. Często używa się ich do przemieszczania ładunków o dużej masie oraz takich, których charakter sprawia, że mogą łatwo ulec uszkodzeniu lub doprowadzić do zniszczenia wykorzystywanego środka transportu czy innych przewożonych towarów. Będzie tak np. gdy w grę wchodzą elementy wykonane z metalu, części maszyn i urządzeń oraz rozmaite półprodukty. Pojemniki siatkowe sprawdzaj się przy wyrobach o nietypowych kształtach, a także takich, które przewozi się luzem, ponieważ ich pakowanie między poszczególnymi operacjami byłoby zbyt kosztowne i kłopotliwe. Szeroki wybór gitterboxów można znaleźć w ofercie firmy DAJANO, zajmującej się ich produkcją. Dostępne są nie tylko klasyczne pojemniki siatkowe, ale także nadstawki paletowe tego typu oraz pojemniki specjalne, a na żądanie wyroby dopasowane do specyfikacji zamawiającego.

Poprzedni artykułCzy podróżowanie busem do Niemiec jest bezpieczne?
Następny artykułJak skutecznie promować profil na Facebooku?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj