Outsourcing księgowy nie bez powodu zyskał w ostatnich latach dużą popularność w biznesie, oferując przedsiębiorcom liczne korzyści. Prace finansowo-księgowe, będąc kluczowym obszarem z punktu widzenia rozliczeń właściwie każdej firmy, coraz częściej są powierzane specjalistom zewnętrznym z firm doradczych czy z biur rachunkowych.
Outsourcing księgowy. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Oszczędność czasu to podstawa
Jednym z najistotniejszych atutów outsourcingu księgowego jest niewątpliwie znaczna oszczędność czasu. Właściciele firm nie muszą już tracić godzin na:
- analizowanie dziesiątek CV księgowych,
- sprawdzanie kwalifikacji kandydatów,
- prowadzenie rozmów kwalifikacyjnych,
- wdrażanie nowych pracowników (a, jak wiadomo, onboarding może zająć nawet wiele miesięcy).
Outsourcing pozwala powierzyć te zadania zaufanym specjalistom zewnętrznym, co umożliwia przedsiębiorcom skupienie się na innych kluczowych aspektach działalności. Takie firmy pozwalają również na korzystanie z szerokiego wachlarza kompetencji licznych specjalistów. Ciekawe informacje znajdziesz na stronie ALTO Advisory – innowacyjnych ekspertów w dziedzinie księgowości i podatków: https://altoadvisory.pl/ksiegowosc/outsourcing-ksiegowy/
Outsourcing księgowy to oszczędności natury finansowej
Korzyści płynące z outsourcingu księgowego odnoszą się również do kwestii stricte finansowych. Zlecając prowadzenie księgowości zewnętrznej firmie, można uniknąć kosztów związanych z zakupem:
- sprzętu komputerowego,
- oprogramowania księgowego.
To jeszcze nie wszystko, ponieważ przedsiębiorca nie musi również ponosić wydatków związanych z wynagrodzeniem stałych pracowników księgowych, a także inwestycjami w wyposażenie biura dla tego działu. Uzyskana przestrzeń może być wykorzystana bardziej efektywnie, na przykład na potrzeby dodatkowych pracowników, którzy generują dla firmy bezpośredni przychód, czy nawet magazynu lub pokoju socjalnego dla pracowników.
Outsourcing księgowy jako element strategii rozwoju przedsiębiorstwa
Warto podkreślić, że korzyści płynące z outsourcingu księgowego nie ograniczają się jedynie do aspektów operacyjnych. Warto zwrócić uwagę także na wymiar strategiczny takiego rozwiązania. Outsourcing umożliwia bowiem przedsiębiorcom skoncentrowanie się na ich core’owych obszarach działalności i realizacji strategicznych celów, pozostawiając formalności księgowe w rękach zewnętrznych specjalistów. Nietrudno przewidzieć, że może to przyczynić się do wzrostu ogólnj efektywności firmy.
Outsourcing księgowy to elastyczne (skalowalne) rozwiązanie
Kolejną istotną korzyścią jest elastyczność, jaką outsourcing księgowy może zapewnić przedsiębiorstwom. W przypadku wahań w skali działalności (zmiany w poziomie sprzedaży znajdują swoje odzwierciedlenie np. w liczbie wystawianych faktur) firma może dostosować zakres usług księgowych, zwiększając lub zmniejszając ich ilość lub zakres w zależności od potrzeb. Taki stan rzecz pozwala na szybkie dostosowanie kosztów i rodzajów usług księgowych do bieżącej sytuacji
Współpraca z zewnętrznym biurem księgowym czy firmą doradczą może także przynieść korzyści w zakresie dostępu do najnowszych technologii i narzędzi księgowych. Specjaliści zewnętrzni często korzystają z zaawansowanych systemów, które umożliwiają bardziej efektywną i precyzyjną pracę. Dla wielu firm, zwłaszcza tych średniej wielkości, korzystanie z najnowszych rozwiązań technologicznych może być trudne i kosztowne do zrealizowania wewnętrznie.
Z outsourcingu księgowego trzeba korzystać z rozwagą
Outsourcing księgowy, pomimo swoich zalet, nie jest jednak idealnym rozwiązaniem dla każdego przedsiębiorstwa. Firmy powinny dokładnie zanalizować swoje potrzeby, cele i warunki rynkowe, aby zdecydować, czy to odpowiednia strategia dla nich. Warto również rozważyć różne modele outsourcingu, takie jak pełny outsourcing księgowy czy też częściowy, dostosowany do konkretnych obszarów działalności firmy.
Outsourcing księgowy. Podsumowanie
Podsumowując, profesjonalny outsourcing księgowy to strategia, która może przynieść przedsiębiorcom wiele korzyści. Powinniśmy traktować go jak kompleksowe rozwiązanie, które może stać się źródłem licznych korzyści operacyjnych, strategicznych i finansowych. Oszczędność czasu, profesjonalna rekrutacja, a także możliwa redukcja kosztów i szerszy zakres usług, z których można skorzystać, to tylko niektóre z zalet tego podejścia.