Skuteczna dezynfekcja powierzchni

O tym, że wirusy i bakterie są stałym elementem naszego życia nie trzeba chyba nikomu przypominać. Ważne jednak, by wszelkie drobnoustroje, które są niebezpieczne dla nas i naszego zdrowia wyeliminować lub maksymalnie ograniczyć ich obecność.

Czym jest dezynfekcja

Dezynfekcja jest to wszelkie działanie, które ma zniszczyć wirusy, bakterie i grzyby z przedmiotów lub powierzchni. Wyróżnia się przede wszystkim dezynfekcję fizyczną, czyli dokonywaną za pomocą wysokiej temperatury lub promieni UV oraz dezynfekcję chemiczną- przy użyciu określonych substancji chemicznych. Wśród substancji tych znajdują się m.in. alkohole, chlorowce, fenole, aldehydy, kwasy organiczne i nieorganiczne. Na skuteczność dezynfekcji wpływa ilości i rodzaju drobnoustrojów, stężenia preparatu i czasu jego działania, czynników środowiskowych jak temperatura, wilgotność czy pH.

Dezynfekcja w hodowli

Szczególnie istotna jest higiena środowiska, w którym przebywają zwierzęta hodowlane, by nie uległy one zakażeniom, tym samym produkty pochodzenia odzwierzęcego były bezpieczne dla konsumenta, a praca w tym środowisku nie stanowiła bezpośredniego zagrożenia dla ludzi. Im większa jest hodowla, tym większą uwagę należy zwrócić na zdrowie pojedynczych jednostek, gdyż choroby bardzo łatwo się przenoszą między osobnikami. Brak odpowiedniej dezynfekcji przekłada się na realny spadek produkcji.

Jak skutecznie odkażać

Pomieszczenia hodowlane nie są łatwe w utrzymaniu higieny, jednak przy zastosowaniu odpowiednich środków efekty są widoczne gołym okiem.

O czystość należy dbać na bieżąco, powinno się przede wszystkim regularnie oczyszczać koryta podajniki na paszę i poidła.

Niezwykle ważna uwaga: brudu nie da się zdezynfekować. Środki dezynfekujące stykając się z brudem powodują ścięcie białek i przenikanie brudu głębiej, dlatego najpierw należy usunąć wszelkie zabrudzenia, następnie odkażać. Dezynfekcja dotyczyć powinna zarówno powierzchni, przestrzeni jak i przedmiotów.

Świetnym środkiem mającym na celu odkażanie są maty dezynfekcyjne umieszczane, w zależności od rozmiaru na wejściu do pomieszczeń hodowlanych lub na wjeździe na teren przedsiębiorstwa. Mata uszyta jest z trwałego materiału, często pianki, nasączonego środkiem odkażającym.

Sklep internetowy Dezenfex posiada w swojej ofercie preparat Virex, który idealnie sprawdza się do nasączania mat dezynfekujących. Virex to środek powstały na bazie nadtlenku jest skuteczny w walce z grzybami i zupełnie bezpieczny dla zwierząt. Stosować można go także do dezynfekcji linii pojenia i do oprysków. Virex to alternatywa Virkon S, równie skuteczna i tańsza.

Poprzedni artykułPotrzebujesz pożyczki na naprawę samochodu? Pomyśl o Comfort Pay
Następny artykułPrzestrzeń wolna od hałasu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj