Co należy wiedzieć na temat druku VAT-7?

Złożenie druku VAT-7 wbrew pozorom nie musi być kłopotliwe, o ile tylko będziesz pamiętał o kilku istotnych rzeczach. Sprawdź więc, co należy mieć na uwadze, aby prawidłowo sporządzić deklarację i uniknąć niepotrzebnych problemów.

  1. Co należy ująć w deklaracji VAT-7?
  2. Możliwość odliczenia podatku naliczonego
  3. Co zrobić z fakturami korygującymi?
  4. Obowiązek związany z wykazaniem podatku należnego
  5. Dodatkowe informacje na temat wypełniania druku VAT 7

Dzięki poniższym poradom dowiesz się, co powinno zostać ujęte w deklaracji, a tym samym poznasz kwotę podatku, który będziesz musiał zapłacić.

Co należy ująć w deklaracji VAT-7?

Deklaracja VAT 7 obejmuje konkretny miesiąc roku. Jeżeli więc chcesz wiedzieć, co ująć w deklaracji, to odpowiedź jest prosta. Chodzi o czynności, do których obowiązek podatkowy powstał w danym okresie. W celu prawidłowego wypełnienia deklaracji VAT 7 musisz pamiętać o dwóch najistotniejszych rzeczach. Pierwszą z nich jest ujęcie transakcji, które są prawidłowe dla wybranego okresu rozliczeniowego. Drugim natomiast wybranie prawidłowej stawki podatku VAT. Musi ona odpowiadać prowadzonym przez ciebie czynnościom.

Możliwość odliczenia podatku naliczonego

Każdy podatnik, który wypełnia taką deklarację, może skorzystać z możliwości odliczenia podatku naliczonego. W tym przypadku chodzi o to, że podatek zawarty w towarach oraz usługach, które kupujesz na firmę, może zostać odliczony i tym samym obniżyć podatek, który musisz zapłacić. Jest to szczególnie opłacalne w przypadku prowadzenia firmy, która regularnie kupuje i sprzedaje towary. Z tego też powodu do grona grupy firm, które regularnie odliczają podatek VAT, zaliczają się praktycznie wszystkie hurtownie, sklepy stacjonarne, sklepy internetowe oraz inne tego typu przedsiębiorstwa.

vat 7 online

Co zrobić z fakturami korygującymi?

Szczególną uwagę powinieneś zachować wtedy, gdy będziesz rozliczał faktury korygujące. Zarówno w przypadku korekt in minus, jak i korekt in plus warto korzystać z nowoczesnych narzędzi, które ułatwią ci prowadzenie księgowości. Jednym z najchętniej wybieranych jest program VAT 7 online, który możesz przetestować bez potrzeby instalowania nowego oprogramowania. W tym przypadku cała aplikacja uruchamiana jest w oknie przeglądarki internetowej, dzięki czemu masz do niej dostęp z dowolnego miejsca. Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie, abyś po prostu zainstalował program na swoim komputerze. Dzięki temu nawet jeżeli w danym momencie nie będziesz miał dostępu do internetu, to i tak uda ci się wypełnić druk VAT-7.

Obowiązek związany z wykazaniem podatku należnego

W momencie wydania danego towaru lub realizowania usługi powstaje termin wykazania czynności związanych z takim świadczeniem. W przypadku faktur zaliczkowych powstaje on jednak dopiero wtedy, gdy dochodzi do otrzymania kwoty. Wówczas obowiązek podatkowy nie jest związany z datą wystawienia samej faktury zaliczkowej, co warto mieć na uwadze przy wypełnianiu druku.

Dodatkowe informacje na temat wypełniania druku VAT 7

Jeżeli potrzebujesz dodatkowych informacji oraz fachowych porad na temat VAT 7 lub innych spraw związanych z prawidłowym prowadzeniem księgowości, koniecznie zajrzyj na stronę internetową, gdzie regularnie opisywane są tego typu formalności. Publikowane tu artykuły pisane są przez ekspertów, którzy na co dzień zajmują się księgowością. Dzięki temu zyskujesz pewność, że – jeżeli tylko będziesz się stosował do ich zaleceń – twoja księgowość będzie wolna od błędów. To natomiast powinno być dla każdego przedsiębiorcy najważniejsze.

Poprzedni artykułZalety wynajmu długoterminowego aut dla firm. O czym musisz pamiętać?
Następny artykułOpłata drogowa w Belgii. Od czego zależy jej wysokość?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj