Jak pomóc dziecku, które padło ofiarą hejtu w sieci?

Hejt w sieci zdarza się niezwykle często. Prześladowania w szkole przenoszą się niejednokrotnie do internetu, gdzie młodzi ludzie są szykanowani, a na ich tematy tworzone są zmyślone opowieści, które mają na celu tylko i wyłącznie jeszcze bardziej ich upokorzyć. Niestety konsekwencje w wielu przypadkach są tragiczne i prowadzą do samobójstwa ofiary. Dlatego z hejtem trzeba walczyć i jest to obowiązek każdego z nas. Warto wiedzieć, że sprawcy podlegają niejednokrotnie odpowiedzialności karnej nieletnich, zatem wyroki za takie postępowanie wcale nie muszą być niskie. My dzisiaj jednak poruszymy głównie temat jak pomóc dziecku – ofierze hejtu w sieci.

Rozmowa to podstawa

Dowiadując się, że nasze dziecko jest ofiarą hejtu w sieci absolutnie nie można bagatelizować problemu. Otóż należy podjąć stanowcze kroki, które mają zakończyć tę falę cyberprzemocy. Na samym początku należy porozmawiać z ofiarą, ale to wcale nie jest łatwe, wszak dziecko może czuć się całą sytuacją przytłoczone lub zwyczajnie zawstydzone. Dlatego czasami należy uszanować jego potrzeby i poruszyć temat dopiero, gdy będzie na to gotowe. Jednak należy powiedzieć mu, że zawsze będziemy go wspierać i ma się nie przejmować, gdyż jest wartościową osobą, a oceny hejterów służą tylko i wyłącznie zastraszaniu go. Takie słowa o miłości i wsparciu wbrew pozorom odgrywają dużą rolę.

A gdy rozmowa sama nie wystarczy

Bądźmy szczerzy, każde dziecko jest inne. Jedno będzie ukrywać to co czuje inne zaś będzie prosić o pomoc. Bywają i takie, które przez zachowania destrukcyjne wołają o pomoc. Dlatego jeżeli rodzice zauważą choćby minimalne inne zachowanie, albo, że dziecko, które do tej pory było ekstrawertyczne, zachowuje się introwertycznie, to znaczy, że już należy zainteresować się problemem. Bywają bowiem sytuacje, że sama rozmowa z rodzicem nie wystarczy i wtedy należy udać się do specjalisty. Na samym początku jest to psychologi dziecięcy, ale jeżeli piętnowanie w sieci doprowadziło do stanów depresyjnych, to koniecznie należy udać się do psychiatry, gdyż poza psychoterapią konieczna będzie farmakoterapia.

Zmieć dziecku otoczenie

Oczywiście powinno być tak, że to hejtujący powinni być usunięci ze szkoły bądź też przeniesieni. Ale jak pokazują fakty to ofiara niestety jest często zmuszona do zmiany placówki edukacyjnej. Wszystko w dużej mierze zależy od dziecka i jego chęci. Jeżeli nie chce ono zmieniać szkoły, to absolutnie nie należy go do tego zmuszać. Jednak, gdy jego psychika jest już w przysłowiowych strzępach zmiana otoczenia bywa koniecznością. Warto tutaj postawić na zmianę szkoły, a w ostateczności nauczanie indywidualne aż do czasu poprawy stanu psychicznego. Warto także za porozumieniem z lekarzem wybrać się z dzieckiem na wycieczkę, tak aby psychicznie mogło ono odpocząć od zaistniałej sytuacji. Odcięcie od sieci ma także bardzo duże znaczenie, podobnie jak kontrola tego co w owej sieci robi.

Dowiesz się o hejcie – działaj!

Jeżeli dowiesz się, że dziecko jest hejtowane to musisz podjąć stanowcze kroki, tak aby sprawcy nie czuli się bezkarni, bo absolutnie bezkarni nie są. Tutaj warto znać przepisy. A mianowicie wobec hejterów pomiędzy 13 a 17 rokiem życia sąd może zastosować środki wychowawcze, a nawet skazać taką osobę na pobyt w zakładzie poprawczym. Odpowiedzialność karna nieletnich ( link )może natomiast dotyczyć sprawców między 17, a 18 rokiem życia i wtedy zastosowanie ma kodeks karny. Zatem taką sprawę należy od razu zgłosić w szkole, która także zobligowana jest do podjęcia działania, warto także udać się na policję, która zbierze dowody i jednocześnie przekaże sprawę dalej. Zajmie się nią sąd dla nieletnich, albo prokurator.

Warto pamiętać, że żaden nieletni sprawca nie jest bezkarny. Zatem trzeba podjąć takie kroki, które doprowadzą do ukarania sprawców. Można również zgłosić się o pomoc do kancelarii adwokackiej, która zajmie się sprawą i pomoże w załatwieniu formalności. Oczywiście najważniejsza jest również pomoc ofierze i tego absolutnie nie można bagatelizować. W razie konieczności należy udać się do lekarza psychiatry, gdyż ofiary cyberprzemocy nie tylko mają obniżoną samoocenę, ale często cierpią także na podstępną chorobę jaką jest depresja.

Poprzedni artykułPrenumerata Newsweek Polska – co zyskujesz z wykupieniem prenumeraty?
Następny artykułCzy rzeszowskie galerie spełniają wymagania przestrzeni publicznych?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj