Czy system zarządzania flotą pozwala uniknąć problemów w transporcie?

Zarządzanie flotą to skomplikowany proces - można go jednak uprościć dzięki odpowiedniej aplikacji.

W branży transportowej zawsze istnieje ryzyko wystąpienia różnego rodzaju utrudnień. Czy dzięki systemowi zarządzania flotą można ich uniknąć?

Branża transportowa stanowi kluczowy element funkcjonowania nowoczesnej gospodarki. Od firm zajmujących się transportem oczekuje się świadczenia usług na najwyższym możliwym poziomie. Jednak zarządzanie rozległą siecią pojazdów to skomplikowany proces, w którym wystąpić mogą potencjalne problemy. Sposobem na ich uniknięcie jest zastosowanie systemu zarządzania flotą, który pomoże zoptymalizować działania firmy. Z jakimi dokładnie trudnościami kierowcy mogą mieć do czynienia?

Jakie problemy rozwiązuje system zarządzania flotą?

Pośród potencjalnych trudności, jakie na swojej drodze napotkać mogą zarówno kierowca wykonujący zlecenie, jaki i firma transportowa w szerszym kontekście, wymienić można:

  • utrudnienia na drogach wynikające ze zmiennych warunków;
  • niespodziewane zmiany w szczegółach zlecenia;
  • zużycie pojazdu spowodowane nieodpowiednią eksploatacją;
  • brak odpowiedniej dokumentacji potrzebnej przy wykonywaniu zlecenia.

Skutki powyższych komplikacji również są zróżnicowane, ostatecznie jednak utrudnienia w transporcie prowadzą do opóźnień w wykonywaniu zleceń oraz rosnących kosztów prowadzenia firmy. W jaki sposób system zarządzania flotą może pomóc w zapobieganiu problemów w transporcie, a w konsekwencji, w uniknięciu powyższych skutków?

Komunikacja z kierowcami – podstawa sprawnej floty

Sprawne zarządzanie dużą flotą pojazdów sprowadzić można do jednej, fundamentalnej rzeczy – komunikacji. To właśnie poprzez szybką wymianę informacji kierowcy są w stanie na bieżąco dostosowywać się do zmieniających się warunków. Dobrze zaprojektowany system zarządzania flotą umożliwia dwustronną komunikację z kierowcami. Dzięki temu, centrala jest w stanie informować o ewentualnych utrudnieniach na drogach lub zmianach destynacji.

Dodatkowym sposobem usprawnienia komunikacji z kierowcami jest aplikacja mobilna, umożliwiająca bieżące aktualizowanie trasy lub wysyłanie powiadomień, celem lepszej organizacji pracy w firmie transportowej. Pozwala ona również na przesyłanie kierowcom potrzebnych dokumentów za pomocą wbudowanego interfejsu.

Monitoring samochodu – gwarancja bezpieczeństwa

W 2018 rok, samochody ciężarowe stanowiły drugą po samochodach osobowych przyczynę wypadków na polskich drogach. I choć kierowcy w branży transportowej przykładają dużą wagę do bezpieczeństwa, różne okoliczności mogą spowodować niechciane komplikacje w wykonywaniu zleceń. Od usterek technicznych, trudnych warunków na drogach, po czynnik ludzki – przyczyny problemów w transporcie mogą być różne. Ich ryzyko zmniejsza jednak zastosowanie odpowiedniego systemu zarządzania flotą.

Pozwala on na systematyczny monitoring samochodów w firmie oraz analizowanie danych związanych z ich użytkowaniem. Dzięki niemu osoby odpowiedzialne za logistykę są w stanie analizować zarówno stan techniczny pojazdów jak i efektywność kierowców. Dobrze zaprojektowany system zarządzania flotą umożliwia sprawdzanie bieżącego zużycia paliwa lub stosowanie się do zasad eco-drivingu, a w konsekwencji wprowadzenie niezbędnych poprawek w działaniach floty, mających na celu zmniejszenie kosztów serwisowych.

Jaki system zarządzania flotą sprawdzi się w poszczególnych firmach?

Szeroka gama potencjalnych problemów świadczy o tym, jak bardzo skomplikowane może być kierowanie firmą transportową. Zaimplementowanie systemu zarządzania flotą wydaje się być najlepszym sposobem na uniknięcie niechcianych problemów – jak jednak dopasować go do zróżnicowanych środowisk w poszczególnych firmach?

Przykładem rozwiązania tego dylematu jest system zarządzania flotą FleetHouse, który pozwala dostosować funkcje do unikatowego charakteru dowolnej firmy. W zależności od ilości i rodzaju pojazdów, charakteru zleceń lub zasięgu floty, użytkownik może spersonalizować dostępne opcje. Daje mu to gwarancję, że jego firma w pełni wykorzysta potencjał aplikacji.

W przypadku FleetHouse, sprawdzenie systemu zarządzania flotą umożliwia jego wersja demo. Pozwala ona na wypróbowanie zakresu możliwości takiego rozwiązania, oraz przekonanie się w praktyce, w jaki sposób usprawni ono działanie floty transportowej.

Poprzedni artykułJak budować pozytywny wizerunek firmy w internecie?
Następny artykułUbezpieczenie na życie – zapewnij bliskim spokój i bezpieczeństwo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj