Kasy fiskalne – kiedy musimy je mieć?

Urządzenia raportujące sprzedaż na potrzeby skarbowe wymagane są w większości branż. Nie muszą to być rozbudowane kasy jak w supermarketach, bo niektóre zmieszczą się w kieszeń spodni. Wszystko zależy od naszych potrzeb.

Kasa fiskalna to sprzęt, który jest powszechnie znany większości z nas. Spotykamy je w różnego rodzaju sklepach, ale także na stoiskach czy podczas festynów lub jarmarków. Coraz częściej wyposażone są w możliwość płacenia kartą (dodatkowy kompatybilny terminal), a także dotykowe wyświetlacze. Technologia pozwala również na miniaturyzację tych urządzeń. To dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy nie muszą podczas jednej transakcji kasować kilkudziesięciu produktów. Kompaktowość oraz wbudowany zasilacz pozwalają na użytkowanie kasy bez stałego dostępu do prądu. Praktyczne rozwiązanie dla sprzedawców na rynkach lub podczas różnych wydarzeń jak np. zjazd foodtrucków. Wszystko to jest zrozumiałe, ale kiedy musimy mieć kasę fiskalną?

Kasa fiskalna – musisz ją mieć

Przepisy prawa zmieniają się w ten sposób, że coraz mniej grup może korzystać ze zwolnień z posiadania kasy. Skoro tak się dzieje, to prowadząc działalność musimy się zaopatrzyć w certyfikowany sprzęt. Istnieją pewne wyjątki, gdzie kasa nie jest wymagana, o których napiszemy w dalszej części artykułu. Niektóre branże od początku funkcjonowania nie mogą skorzystać z odstępstw i są zobligowane do raportowania sprzedaży od razu na kasie fiskalnej.

Do takich branż zalicza się sprzedaż paliw, alkoholu, wyrobów tytoniowych czy sprzedaż sprzętu fotograficznego. Z kolei wśród usług znajdą się usługi doradztwa podatkowego, usługi prawnicze, usługi gastronomiczne czy usługi fryzjerskie i kosmetyczne. To tylko nieliczne wymienione branże, bo jest ich więcej. Rozpoczynając biznes w jednej z nich, warto wiedzieć, że kasa fiskalna będzie nam towarzyszyła od pierwszego dnia pracy. Wiele modeli tych urządzeń znaleźć można na https://techkas.pl/kasy-fiskalne.

Kasa fiskalna – nie musisz jej mieć

Przedsiębiorca, jest zwolniony z posiadania kasy fiskalnej w sytuacji, gdy jego obrót na rzecz osób prywatnych i rolników ryczałtowych w poprzednim roku podatkowym nie przekroczył kwoty 20.000zł. Jeżeli działalność otwarta została w trakcie roku podatkowego, to kwota liczona jest proporcjonalnie do ilości miesięcy, od kiedy firma funkcjonuje. To wygodne rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które spodziewają się nie więcej niż kilku przelewów do ww. kwoty w danym roku podatkowym.

Zwolniona jest również sprzedaż w systemie wysyłkowym. Istnieją jednak pewne warunku, które musimy spełnić. Ustawodawca umieścił w rozporządzeniu informacje, że zwolnieniu podlega dostawca towaru, który otrzyma całą zapłatę za pośrednictwem banku, poczty lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej. Ponadto w ewidencji i dowodach zapłaty musi jednoznacznie wynikać, za co dokonano płatności i na czyją rzecz. To dobre rozwiązanie dla sklepów internetowych, które często w 100% prowadzą sprzedaż wysyłkową.

Z innej beczki

Kasy fiskalne to urządzenia, które rozwijają się wraz z postępem technologicznym. Powstają coraz to nowe modele mające na celu ułatwienie funkcjonowania przedsiębiorcom. Od jakiegoś czasu słyszy się o kasach wirtualnych, które pełnią podobne funkcje do standardowych urządzeń. Nie jest to powszechne rozwiązanie i dotychczas korzystają z niego nieliczny. Być może w przyszłości sprawa ulegnie zmianie.

Jako ciekawostkę warto dodać, że niektóre elementy konstrukcyjne naszych sprzętów codziennego użytku wliczając w to kasy fiskalne budowana, albo raczej tworzona jest przez drukarki 3D. To nowoczesne urządzenia, które bardzo szybko rozwijają się, dając coraz to nowsze możliwości. Być może w niedalekiej przyszłości takie urządzenie będzie stało w każdym domu. Jeśli jakiś przedmiot ulegnie uszkodzeniu, to będziemy mogli go wydrukować i naprawić. Więcej informacji o tych urządzeniach znaleźć można na https://techkas.pl/drukarki-3d.

Przed rozpoczęciem działalności koniecznie sprawdźmy w artykule 111 ustawy o podatku od towarów i usług, jakie mamy prawa i obowiązki. Dzięki temu uda się uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, a nawet znaleźć praktyczne rozwiązania, które można będzie wykorzystać w firmie. Warto pamiętać, że są sytuacje, w których można nie kupować kasy, ale są one sukcesywnie zawężane. Prędzej czy później staniemy przed wyborem urządzenia, które będzie ewidencjonowało naszą sprzedaż.

Poprzedni artykułPotrzebna flota samochodów? Weź kredyt!
Następny artykułCzy firmy zdążą z nowym JPK_VAT?

1 KOMENTARZ

  1. Do tego wszystkiego trzeba przywyknąc. Przeczytałek i właściwie nie mam uwag (choć jestem klinetem konkurencyjnej firmy) zgadzam się z artykułem i zawartym tu opisem. Nie jest dla mnie odkrywczy ale porządnie napisany. Więcej takich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj