Czym jest plik JPK_VAT?
JPK_VAT z deklaracją to dokument elektroniczny posiadający dwie części: ewidencję VAT, która zawiera dane o zakupach i sprzedaży wynikających z ewidencji VAT za dany okres oraz deklarację VAT (VAT-7 i VAT-7K).
Do złożenia JPK_VAT z deklaracją zobligowani będą podatnicy zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT. Od 1 kwietnia 2020 r. obowiązkiem tym objęte zostaną duże przedsiębiorstwa (pozostałe dobrowolnie), a od 1 lipca 2020 r. zostanie on nałożony także na średnie i małe przedsiębiorstwa oraz mikroprzedsiębiorców. Ale uwaga; jeśli małe i średnie przedsiębiorstwa oraz mikroprzedsiębiorcy skorzystają z opcji składania JPK_VAT za okresy od 1 kwietnia 2020 r. to nie będą mieć możliwości powrotu do rozliczania na wcześniejszych zasadach.
Należy zaznaczyć, że od 1 lipca 2020 r. deklarację VAT-7 i VAT-7K będzie można składać wyłącznie poprzez użycie pliku JPK_VAT.
JPK_V7 zastąpi (bądź połączy) deklaracje:
- VAT-7 (JPK_V7M) lub VAT-7K (JPK_V7K),
- JPK_VAT
- VAT-ZZ
- VAT – ZK
- VAT-ZT
- Inne wnioski dołączane do deklaracji VAT-7/VAT-7K
- Prawdopodobnie także VAT – 12 (skrócone deklaracje VAT w zakresie usług taksówek osobowych opodatkowanych ryczałtem)
JPK_V7 nie obejmie deklaracji:
- VAT-8
- VAT-9M
- VAT-10
- VAT-13
- VAT-14
Środowisko testowe dla nowej bramki JPK_VAT
Dyrektor Departamentu Analiz w Ministerstwie Finansów, Leszek Syguła, zapowiedział, że do końca lutego 2020 r. resort udostępni środowisko testowe dla nowej bramki JPK_VAT. Rozwiązanie będzie przeznaczone dla wszystkich przedsiębiorców wysyłających JPK_VAT (zarówno rozliczających się miesięcznie, jak i kwartalnie).
„Zamiast wysyłania odrębnie dwóch informacji: deklaracji VAT-7 i ewidencji sprzedaży i zakupów VAT, będzie to przesyłane w jednym pliku do Krajowej Administracji Skarbowej (…) Uruchomienie bramki testowej polega na tym, że chcemy, żeby przedsiębiorcy, którzy wykorzystują u siebie systemy finansowo-księgowe mogli sprawdzić, czy ich JPK jest poprawnie wysyłany i przyjmowany przez oprogramowanie Ministerstwa Finansów. Pozwala to także resortowi finansów zweryfikować, czy jest w stanie przyjmować te pliki od przedsiębiorców” – powiedział PAP dyrektor Departamentu Analiz Ministerstwa Finansów, Leszek Syguła.
Czy firmy zdążą z JPK_VAT?
Zdaniem Konfederacji Lewiatan (organizacja pozarządowa reprezentująca interesy polskich przedsiębiorców prywatnych) firmy mogą nie zdążyć z dostosowaniem się do nowych przepisów.
Według opinii specjalistów z Lewiatana, JPK_V7M / V7K to skomplikowana struktura, która nie tylko połączy JPK_VAT z deklaracją VAT, ale także wymusi na przedsiębiorcach konieczność przeprowadzenia czasochłonnej i wielowymiarowej analizy, która obejmie grupy produktów i usług, typy (procedur) transakcji oraz typy dokumentów. Celem takiego działania będzie wprowadzenie nowych oznaczeń do systemów księgowych.
Z racji na fakt, iż nowa struktura wymagać będzie uzyskania z systemów księgowych większej, niż dotychczasowa ilości danych i informacji, toteż przedsiębiorcy zostaną niejako zmuszeni do zmiany istniejących procesów, schematów księgowych, a w niektórych przypadkach wdrożenia nowych procesów.
Lewiatan podkreśla, że na wykonanie wspomnianych działań firmy mają niewiele czasu (niespełna dwa miesiące) tymczasem ciążą na nich także inne obowiązki m. in. sporządzenie sprawozdania finansowego za 2019 r. czy też przygotowanie rocznego rozliczenia CIT.
Zdaniem ekspertów zapowiadane przez resort ułatwienie, w praktyce jest wyzwaniem wymagającym od przedsiębiorców gruntownej przebudowy systemów księgowych.
Potencjalne problemy
Wbrew pozorom samo wgranie nowego schematu do systemu finansowo-księgowego wykorzystywanego dla potrzeb prowadzenia ewidencji i sporządzania deklaracji oraz JPK_VAT to zaledwie początek niezbędnych modyfikacji.
Nowy JPK_VAT wraz z deklaracją wymusza bowiem na firmach konieczność znakowania wybranych transakcji. Mowa głównie o przyporządkowaniu do wybranych grup towarów lub usług wskazanych w rozporządzeniu (GTU) oraz właściwym opisaniu oznaczeniami od 01 do 13 realizowanych towarów i usług.
„Do tej pory wystarczało, że księgowy generalnie rozpoznawał typ dokumentu (faktura/paragon itp.), wiedział, czy dotyczy zakupu/sprzedaży materiałów, towarów, kosztów czy środków trwałych. No i oczywiście musiał rozpoznać właściwie kontrahenta (krajowy/zagraniczny)” stwierdza dr Agnieszka Baklarz, biegły rewident, członek zarządu w A. Bombik Kancelaria Biegłego Rewidenta.
Po zmianach taka wiedza będzie niewystarczająca. Konieczne będzie bowiem wskazanie, w jakiej grupie towarowej znajduje się każdy z towarów.
„Może np. jedna z pozycji tajemniczo nazwanych przez magazynierów np. FX-200 oznaczać jakieś urządzenie elektroniczne, dla którego występuje obowiązek wprowadzenia oznaczenia (dotyczy to wyłącznie pliku JPK_VAT – nie ma obowiązku wprowadzania takiego oznaczenia na fakturze) grupy „06”. Ponadto, w związku z tym, że sprzedaliśmy usługę transportową, przy tej fakturze w pliku JPK_VAT powinno pojawić się oznaczenie grupy „13”. Jeśli na dodatek sprzedamy to w ramach sprzedaży wysyłkowej za granicę, to okaże się, że w pliku JPK_VAT powinno pojawić się oznaczenie „SW” zgodnie z rozporządzeniem w sprawie zakresu danych. – podsumowuje Agnieszka Baklarz.
Hogart JPK
Zdaniem ekspertów wprowadzenie nowego JPK_VAT wraz z deklaracją związane jest – z punktu widzenia przedsiębiorców – z ogromną ilością pracy. Z tego względu nie warto zwlekać z zaopatrzeniem się w odpowiednie rozwiązania technologiczne. Programem dopasowanym do najnowszych przepisów jest Hogart JPK.
Hogart JPK pozwala na pełną kontrolę procesu generowania plików w formacie JPK (XML) wraz z walidacją ładowania, przetwarzania i generowania danych. Program Hogart JPK to także repozytorium wygenerowanych i przekazanych danych do kontroli wraz z możliwością ich ponownego przywołania, przeglądania, filtrowania i grupowania.
Narzędzie obsługuje wszystkie struktury pliku JPK: JPK_VAT, JPK_KR, JPK_FA, JPK_MAG, JPK_PKPIR, JPK_WB oraz JPK_EWP.
Hogart JPK współpracuje z programami ERP: SAP, SunSystems, JD Edwards, Infor SyteLine, Oracle, CDN XL, Exact Globe, iSCALA, Microsoft Dynamics, Simple, SoftLab, Teta, IFS,Baan.
Program Hogart JPK umożliwia:
- Generowanie plików w formacie JPK
- Próbny przebieg generowania plików JPK
- Pobieranie danych wg zaawansowanych, zdefiniowanych kryteriów
- Archiwizację plików xml
- Wyszukiwanie, grupowanie i filtrowanie danych
- Raport w układzie danych deklaracji VAT7
- Web service’y dla wszystkich struktur (środowiska produkcyjne i testowe)
- Pobieranie, wydruk i archiwizowanie UPO ze strony Ministerstwa
Więcej informacji na stronie Hogart: https://hba.hogart.com.pl