Nawilżanie powietrza – zalety i domowe metody

To, czym oddychamy, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Powietrze docierające do płuc powinno być nie tylko czyste, a więc pozbawione szkodliwych związków, ale również odpowiednio wilgotne, co korzystnie wpłynie zarówno na nasze płuca, jak i cały układ oddechowy. Dziś podpowiemy, dlaczego warto nawilżać powietrze oraz jak to zrobić.

Zalety nawilżania powietrza

Suche powietrze, z którym możemy mieć do czynienia zarówno podczas upalnego lata, jak i zimą, gdy kaloryfery rozgrzane są do maksimum, bardzo niekorzystnie działa na nasze drogi oddechowe. Przede wszystkim powoduje wysuszenie skóry, podrażnienie śluzówki nosa i gardła, co z kolei może sprzyjać infekcjom, gdyż zarazki mają wówczas lepszy i łatwiejszy dostęp do krwi. Suche powietrze niekorzystnie wpływa także na nasze zatoki, wywołując różnego rodzaju stany zapalne. Osoby często przebywające w pomieszczeniach, gdzie powietrze jest suche, skarżą się na bóle głowy, rozdrażnienie, brak koncentracji, chrypkę oraz infekcje gardła.

Warto wiedzieć, że dla naszego organizmu optymalna wilgotność powietrza, którym oddychamy powinna wynosić 40-60%.W takim klimacie nie tylko lepiej nam się oddycha, ale również lepiej śpi. Odpowiednio wilgotne powietrze może przyczynić się do zmniejszenia problemów z chrapaniem, a także korzystnie wpływa na wygląd naszej skóry. W wilgotnym powietrzu lepiej działają olejki eteryczne stosowane w aromaterapii. Zadbanie o odpowiednią wilgotność powietrza wskazane jest w przypadku, gdy w domu mamy małe dzieci czy alergików.

No i wreszcie odpowiednia wilgotność powietrza sprzyja naszym kwiatom. Jeśli więc marzy nam się prawdziwa dżungla w salonie, nie obejdziemy się bez nawilżania powietrza.

Domowe sposoby na nawilżanie powietrza

Jednym z najczęściej stosowanych sposobów na zwiększenie wilgotności powietrza jest rozwieszanie w pomieszczeniu wilgotnych ręczników, zwłaszcza w pobliżu kaloryfera. W ten sposób wilgoć będzie przedostawała się do powietrza, dzięki czemu szybko zauważymy różnicę w oddychaniu.

Innym sposobem na poprawę wilgotności powietrza jest otwieranie okien i wietrzenie mieszkania w czasie deszczu. Wilgoć z zewnątrz przeniknie do środka, a dzięki wietrzeniu oczyścimy dodatkowo powietrze, pozbywając się nie tylko niemiłych zapachów, ale również roztoczy.

Często spotykanym sposobem na zwiększenie wilgotności powietrza w domu jest zawieszenie na kaloryferze ceramicznego naczynia z wodą, która będzie stopniowo parowała.

Domowy nawilżacz powietrza

Skutecznym sposobem na zachowanie odpowiedniej wilgotności powietrza w domu jest stosowanie nawilżacza, Takie urządzenie już po jednym użyciu korzystnie wpłynie na nasz organizm, a jego działanie jest bardzo proste. Przykładowo nawilżacz Xiaomi wyposażony jest w specjalny zbiornik, który napełnia się wodą. Po uruchomieniu urządzenia woda zamieniana jest w drobinki pary i uwalniana do powietrza. Co ważne, nawilżacz wyposażony jest w kilka funkcji, dzięki którym możemy dowolnie sterować poziomem nawilżenia. Na wyświetlaczu natomiast możemy w każdej chwili odczytać temperaturę powietrza oraz poziom wilgotności. Warto również wspomnieć, że nawilżacz Xiaomi może także służyć do aromaterapii. Wystarczy dodać kilka kropel olejku eterycznego do zbiornika na wodę, a będzie on ulatniał się wraz z wydostawaniem się pary. Nawilżacz umożliwia nasycenie wilgocią powietrza w jednym pomieszczeniu.

Odpowiednio nawilżone powietrze sprzyja naszemu zdrowiu, ułatwia oddychanie i pozwala wyeliminować dolegliwości spowodowane zbyt suchym powietrzem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here