Nawilżanie powietrza – zalety i domowe metody

To, czym oddychamy, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Powietrze docierające do płuc powinno być nie tylko czyste, a więc pozbawione szkodliwych związków, ale również odpowiednio wilgotne, co korzystnie wpłynie zarówno na nasze płuca, jak i cały układ oddechowy. Dziś podpowiemy, dlaczego warto nawilżać powietrze oraz jak to zrobić.

Zalety nawilżania powietrza

Suche powietrze, z którym możemy mieć do czynienia zarówno podczas upalnego lata, jak i zimą, gdy kaloryfery rozgrzane są do maksimum, bardzo niekorzystnie działa na nasze drogi oddechowe. Przede wszystkim powoduje wysuszenie skóry, podrażnienie śluzówki nosa i gardła, co z kolei może sprzyjać infekcjom, gdyż zarazki mają wówczas lepszy i łatwiejszy dostęp do krwi. Suche powietrze niekorzystnie wpływa także na nasze zatoki, wywołując różnego rodzaju stany zapalne. Osoby często przebywające w pomieszczeniach, gdzie powietrze jest suche, skarżą się na bóle głowy, rozdrażnienie, brak koncentracji, chrypkę oraz infekcje gardła.

Warto wiedzieć, że dla naszego organizmu optymalna wilgotność powietrza, którym oddychamy powinna wynosić 40-60%.W takim klimacie nie tylko lepiej nam się oddycha, ale również lepiej śpi. Odpowiednio wilgotne powietrze może przyczynić się do zmniejszenia problemów z chrapaniem, a także korzystnie wpływa na wygląd naszej skóry. W wilgotnym powietrzu lepiej działają olejki eteryczne stosowane w aromaterapii. Zadbanie o odpowiednią wilgotność powietrza wskazane jest w przypadku, gdy w domu mamy małe dzieci czy alergików.

No i wreszcie odpowiednia wilgotność powietrza sprzyja naszym kwiatom. Jeśli więc marzy nam się prawdziwa dżungla w salonie, nie obejdziemy się bez nawilżania powietrza.

Domowe sposoby na nawilżanie powietrza

Jednym z najczęściej stosowanych sposobów na zwiększenie wilgotności powietrza jest rozwieszanie w pomieszczeniu wilgotnych ręczników, zwłaszcza w pobliżu kaloryfera. W ten sposób wilgoć będzie przedostawała się do powietrza, dzięki czemu szybko zauważymy różnicę w oddychaniu.

Innym sposobem na poprawę wilgotności powietrza jest otwieranie okien i wietrzenie mieszkania w czasie deszczu. Wilgoć z zewnątrz przeniknie do środka, a dzięki wietrzeniu oczyścimy dodatkowo powietrze, pozbywając się nie tylko niemiłych zapachów, ale również roztoczy.

Często spotykanym sposobem na zwiększenie wilgotności powietrza w domu jest zawieszenie na kaloryferze ceramicznego naczynia z wodą, która będzie stopniowo parowała.

Domowy nawilżacz powietrza

Skutecznym sposobem na zachowanie odpowiedniej wilgotności powietrza w domu jest stosowanie nawilżacza, Takie urządzenie już po jednym użyciu korzystnie wpłynie na nasz organizm, a jego działanie jest bardzo proste. Przykładowo nawilżacz Xiaomi wyposażony jest w specjalny zbiornik, który napełnia się wodą. Po uruchomieniu urządzenia woda zamieniana jest w drobinki pary i uwalniana do powietrza. Co ważne, nawilżacz wyposażony jest w kilka funkcji, dzięki którym możemy dowolnie sterować poziomem nawilżenia. Na wyświetlaczu natomiast możemy w każdej chwili odczytać temperaturę powietrza oraz poziom wilgotności. Warto również wspomnieć, że nawilżacz Xiaomi może także służyć do aromaterapii. Wystarczy dodać kilka kropel olejku eterycznego do zbiornika na wodę, a będzie on ulatniał się wraz z wydostawaniem się pary. Nawilżacz umożliwia nasycenie wilgocią powietrza w jednym pomieszczeniu.

Odpowiednio nawilżone powietrze sprzyja naszemu zdrowiu, ułatwia oddychanie i pozwala wyeliminować dolegliwości spowodowane zbyt suchym powietrzem.

Poprzedni artykułKiedy warto zdecydować się na pożyczkę na raty?
Następny artykułNiezbędne produkty dezynfekcyjne dla Twojej firmy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj