Jak nie inwestować na giełdzie? Trzy najczęstsze błędy

By kupić pierwsze akcje, potrzebujesz zaledwie kilkadziesiąt złotych. Niski próg wejścia oraz perspektywa wysokich zysków ściągają na giełdę wielu inwestorów. Należy jednak pamiętać, że sam kapitał i dobre chęci nie wystarczą do tego, by skutecznie inwestować w akcje spółek giełdowych. Bez odpowiedniego przygotowania łatwo o nieprzemyślane decyzje, których skutkiem niemal zawsze okazują się mniej lub bardziej dotkliwe straty. W nowym artykule omawiamy najczęściej popełniane przez początkujących inwestorów błędy.

Błąd 1: inwestowanie bez wiedzy i strategii

Stawiając pierwsze kroki na giełdzie łatwo jest ulec emocjom. Niektórzy chcą odegrać się po nieudanej transakcji, inni, zachęceni korzystnym zamknięciem pozycji, podejmują nierozważne decyzje o zainwestowaniu większych kwot. Tymczasem jedynym sposobem na wypracowanie długofalowych zysków to ścisłe dostosowanie się do ustalonej strategii. By ją zbudować, konieczna jest z kolei wiedza na temat mechanizmów rządzących rynkami oraz umiejętność przeprowadzania analiz ekonomicznych. Dlatego tak ważne jest, by stale rozwijać swój warsztat oraz monitorować trendy i wydarzenia wpływające na cenę akcji.

Błąd 2: nieodpowiednie zarządzanie ryzykiem

Z wiedzą i doświadczeniem nieodłącznie związane jest zarządzanie ryzykiem. By inwestowanie w akcje online nie przynosiło nadmiernych strat, należy trzymać się przede wszystkim dwóch najważniejszych zasad:

  • nie inwestuj całego kapitału: nawet najlepiej rokująca pozycja może ostatecznie zamknąć się ze stratą. Jeśli zainwestujesz w nią wszystkie dostępne środki, stracisz cały kapitał. Pamiętając o tym ryzyku, warto ustalić sobie stosunkowo niedużą kwotę, którą w jednym momencie będziesz przeznaczał na zakup akcji – np. 10 lub 25 proc. wszystkich pieniędzy zgromadzonych na rachunku;
  • korzystaj ze zleceń stop-loss: służą one do zabezpieczenia zainwestowanego kapitału poprzez automatyczne zamknięcie pozycji w momencie osiągnięcia przez akcje określonego poziomu. Jego wysokość jest kwestią indywidualną i zależy od objętej strategii inwestorskiej.

Błąd 3: nieprawidłowy dobór kupowanych akcji

Skuteczność kolejnych inwestycji zależy też od umiejętnego doboru kupowanych akcji. Kryteria, którymi powinieneś się kierować, to temat rzeka. Istnieje jednak kilka uniwersalnych zasad – dzięki nim unikniesz sporej części nietrafionych decyzji. Najważniejsza to nieinwestowanie w nieznane branże. Sektor, w którym działa dana spółka musi być ci dobrze znany – w ten sposób łatwiej przewidzisz wydarzenia wpływające na wartość akcji. Kolejna kwestia to właśnie prognozowanie trendów rynkowych i ich możliwych zmian w dającej się przewidzieć perspektywie.

Poprzedni artykułJak skutecznie promować profil na Facebooku?
Następny artykułPościel czerwona i niebieska – czy to dobry pomysł?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj