Czym jest przepustowość łącza i co warto o niej wiedzieć?

czym jest przepustowosc lacza i co warto o niej wiedziec

Jeśli korzystasz z Internetu regularnie, na pewno już wcześniej słyszałeś termin „przepustowość”. To od tego parametru zależy w głównej mierze szybkość pobierania plików, ładowania multimediów czy filmów na YouTube. Czym dokładnie jest przepustowość i od czego zależy jej prędkość?

Czym jest przepustowość?

Przepustowość, zwana też szerokością pasma, to prędkość, z jaką kabel może przesyłać dane przy maksymalnej mocy. Wszystkie rodzaje kabli mają przepustowość, jednak ten termin funkcjonuje głównie w kontekście usług, takich jak Internet. Sama przepustowość, jaką ma np. światłowód, nie jest miarą prędkości, ale reprezentuje maksymalną szybkość, jaką można osiągnąć. To tak, jakby całkowita przestrzeń ładunkowa ciężarówki nie była miarą tego, ile ładunku przewozi ona w danym momencie, ale reprezentacją maksimum, jakie może przewieźć. Dlatego warto także korzystać z takich narzędzi jak test Internetu. INEA to jedna z firm zajmująca czołowe miejsca w zestawieniach najszybszego łącza.

Jak określa się przepustowość?

Przepustowość określa się w bitach na sekundę. Jest to maksymalna ilość danych, które mogą być przesłane poprzez łącze w jednym momencie. Przepustowości nie należy mylić z przepływnością. Oznacza ona prędkość przesyłania danych i wyrażana jest w takiej samej jednostce jak przepustowość.

Od czego zależy przepustowość łącza?

Przepustowość łącza w dużej mierze zależy od dostawcy usług internetowych. Dwie firmy mogą zapewnić połączenia światłowodowe do dwóch sąsiednich domów, z czego jedna z nich może uzyskać wyższe prędkości niż druga. Właśnie dlatego tak ważny w kontekście wyboru konkretnej oferty może być test Internetu. INEA, T-Mobile, a może inny dostawca? Aby podjąć ostateczną decyzję, warto zapoznać się z rankingami, które jasno wskażą, na jaką opcję się zdecydować.

Przepustowość, której doświadczasz na swoim urządzeniu, zależy od tego, kto jeszcze korzysta z Twojej sieci. Jeśli prędkość pobierania wynosi 50 Mb/s, jest to całkowita przepustowość dostarczana do routera. Kiedy ktoś dołącza do sieci, „zabiera” część tej przepustowości podczas przeglądania Internetu. Im więcej osób się do niej przyłączy, tym bardziej prędkości Twojego Internetu będą spadać.

Jaki pakiet Internetu wybrać, żeby móc korzystać z dobrej przepustowości?

W rankingach operatorów, stworzonych na podstawie testu Internetu, INEA oraz T-Mobile niezmiennie zajmują czołowe pozycje. Czym właściwie charakteryzują się ich oferty? W przypadku T-Mobile użytkownicy mogą korzystać z Internetu światłowodowego o przepustowości na poziomie 300 Mb/s. Jest to propozycja, która powinna wystarczyć do wykonywania podstawowych czynności.

Z kolei Internet światłowodowy od INEA dostarczany jest przez najszybsze łącze światłowodowe w Polsce. Jest to połączenie symetryczne, które może zapewnić użytkownikom dostęp do łącza o przepustowości nawet wielokrotnie większej niż 1 Gb/s. Co ważne, możemy liczyć na stabilne połączenie oraz taką samą szybkość przesyłania i pobierania danych. Dzięki temu Internet od INEA jest świetnym rozwiązaniem w przypadku wielu użytkowników, doskonale sprawdza się podczas grania w gry online oraz pracy zdalnej.

Poprzedni artykułTransport towarów z Chin
Następny artykułBursztynowe kolczyki – poznaj powody, dla których musisz je mieć!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj