Transport towarów z Chin

Wraz z postępującą globalizacją i rozwojem międzynarodowego handlu, transport towarów z innych kontynentów staje się coraz to mniej problematyczny. Inicjatywa Nowego Jedwabnego Szlaku sprawia, że połączenia między Polską a Chinami stale się rozwijają, zapewniając tym samym szybsze i mniej kosztowne sposoby transportu. W zależności od naszych preferencji oraz ilości czasu i środków jakimi dysponujemy, możemy wybrać najdogodniejszą dla siebie jego metodę. Należy jednak pamiętać, że panująca pandemia skutkuje opóźnieniami i zaległościami, a ceny przewozu zmieniają się niemal codziennie. Poniżej opiszemy trzy najpopularniejsze środki importu z Chin, różnią się one cenami, czasem oczekiwania oraz oferują różne możliwości.

Transport morski

Jest to najbardziej ekonomiczna opcja transportu, należy jednak uzbroić się w cierpliwość – czas oczekiwania na dostawę z Chin zazwyczaj wynosi ok. 30-40 dni. Obecnie, ze względu na panującą pandemię, należy liczyć się z możliwymi opóźnieniami. Przewiduje się, że czas oczekiwania na dostawę może wydłużać się nawet do 45 dni wzwyż.

Decydując się na transport morski, możemy wybrać między transportem pełno-kontenerowym (FCL – Full Container Load) a transportem drobnicowym (LCL – Less than Container Load), w zależności od ilości towaru jaki chcemy przetransportować. Dla mniejszych firm transport drobnicowy jest zdecydowanie bardziej opłacalną opcją, ze względu na mniejsze opłaty za magazynowanie kontenera – powierzchnię kontenerową dzielimy z innymi importerami. Wraz z niższą ceną trzeba liczyć się jednak z wydłużeniem czasu oczekiwania – towary w jednym kontenerze są dostarczane do wielu odbiorców. Wiąże się to także ze zwiększonym ryzykiem uszkodzenia lub pomylenia towaru, ważne jest więc jego odpowiednie zabezpieczenie.

Pamiętaj, że wybierając transport morski, będziesz potrzebować konosament do odprawy.

Transport lotniczy

Transport lotniczy jest najszybszą metodą transportu towarów – zajmuje ok. 5-7 dni. Ze względu na ten fakt, z powietrznego transportu korzystają importerzy, którym zależy na szybkim przewiezieniu towarów. Jest to więc idealna opcja dla firm przewożących produkty z krótkim terminem ważności, jak np. produkty spożywcze.

Jeśli zależy nam również na szczególnym bezpieczeństwie naszych produktów, transport lotniczy wydaje się być najlepszym wyborem – zapewnia on zdecydowanie bardziej restrykcyjne standardy przesyłki produktów niż transport morski czy kolejowy. Polecany jest więc w przypadku przewożenia towarów luksusowych i wartościowych, jak biżuteria. Należy jednak liczyć się z tym, że jest to najdroższa metoda przewozu towarów. Nie jest też możliwy przewóz towarów o ogromnych gabarytach, zwykle nie powinien ważyć on więcej niż 200-300 kg, ale zdarzają się wyjątki.

Transport kolejowy

Jeśli chodzi o cenę oraz czas oczekiwania, pociąg z Chin znajduje się pomiędzy przewozem morskim i lotniczym. Jest znacznie szybszy niż przewóz morski – tranzyt trwa ok. 10-18 dni, a ceny nie są tak wysokie jak przy wyborze transportu lotniczego. Warto również wspomnieć, że jest to najbardziej ekologiczny sposób przewozu.

Podobnie jak przy wysyłce drogą morską, możemy wybrać dwie metody transportu: pełno-kontenerowy (koszt od kontenera, na podstawie objętości i wagi ładunku) oraz drobnicowy (koszt naliczany jedynie za zajmowane miejsce). Ze względu na położenie geograficzne Polska jest nazywana bramą do Europy, a wraz z rozwojem Nowego Jedwabnego Szlaku i usprawnieniem polskich dróg kolejowych, w przyszłych latach można spodziewać się obniżenia stawek za przewóz towarów.

Dowiedz się również, czym są reguły Incoterms w transporcie!

Poprzedni artykułUpadłość firmy – czym jest i kiedy można ją ogłosić?
Następny artykułCzym jest przepustowość łącza i co warto o niej wiedzieć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj