Czym jest System MES (Manufacturing Execution System)?

Jedną z najczęstszych przyczyn wpływających na efektywność produkcji, jest nieodpowiednie zarządzanie dostępnością maszyn. Z tego powodu proces produkcji ma przestoje, w trakcie których część maszyn pracuje w normalnym tempie, a część – nie pracuje wcale. Brak dobrze zaprogramowanego system zarządzania maszynami wpływa na tempo i efektywność produkcji, ponieważ zakład nie jest w stanie wykorzystać w pełni całego potencjału. W czasach powszechnej cyfryzacji i coraz lepiej rozwiniętych algorytmów dużym ułatwieniem dla organizacji działań zakładu produkcyjnego może okazać się system zarządzania, jakim jest MES. Co się kryje za tym skrótem? Dlaczego warto w niego zainwestować? Gdzie szukać profesjonalnego wsparcia? Sprawdź!

Co to jest MES?

System MES (ang. Manufacturing Execution System) oznacza System Realizacji Produkcji. Może mieć on wiele zastosowań, ponieważ działa na różnych obszarach, a jego struktura może być bardzo złożono. Najważniejszym działaniem systemu MES jest zarządzanie zbieranymi danym produkcyjnymi. W odróżnieniu od innych systemów zarządzania, MES charakteryzuje się wysoką dokładności. Dzięki temu wsparcie ze strony systemu MES można wykorzystać w celu drobiazgowej poprawy efektywności działań operacyjnych. Należy jednak pamiętać, że najważniejszym działaniem systemu MES nie jest przyspieszenie zbierania danych czy ułatwienie procesu decyzyjnego, synchronizacja trzech różnych warstw organizacyjnych. Znajdują się one w każdej inicjatywie przedsiębiorczej: sfera produkcyjna, operacyjna i zarządcza. Dzięki oprogramowaniu dostarczanemu przez iplas.pl firma jest w stanie zoptymalizować wszystkie najważniejsze działania operacyjne oraz produktywnie zaplanować czas pracy.

Z czego składa się system MES?

System MES w ujęciu technicznym oprogramowaniem. Jako system informatyczny zawiera bazę danych, w której gromadzone i przetwarzane są duże ilości danych. Prace te wykonywane są w czasie rzeczywistym przez zoptymalizowaną automatykę – w jej skład wchodząc czujniki, sterowniki PLC i inne elementy tego rodzaju – lub deklaratywnie przez użytkowników. Dane są organizowane kontekstowo, a następnie dostarczane na urządzenia końcowe (mogą to być panele HMI, przeglądarki internetowe czy komputery przemysłowe) jako raporty i analizy. Poza warstwą technologiczną, systemy MES umożliwiają również synchronizację warstwy biznesowej. Ponadto wszystkie dane są przesyłane także do podłączonych systemów planowania, układania harmonogramów, rozliczeń kadrowych i fakturowania.

Działanie systemu MES

System MES może mieć charakter całkowicie manualny, półautomatyczny bądź automatyczny w całości. W niektórych branżach najlepszą wydajnością charakteryzują się systemy o dużym współczynniku automatyzacji. Kompletne informacje dostarczane są przez maszyny, a działanie systemu MES sprowadza się jedynie do skontrolowania podstawowej logiki biznesowej. W takich przypadkach rejestruje on też produkcję z pozostałych procesów oraz nadaje im nowe lub dodatkowe konteksty, mogą to być zlecenia pracownika produkcyjnego czy operatora. Podstawą działania systemu MES jest koncentracja na poprawie efektywności i jakości poprzez zarządzanie zleceniami produkcyjnymi.

Gdzie warto wdrożyć MES?

Wśród użytkowników systemów MES aa poziomie produkcyjnym znajdują się operatorzy – osoby zajmujące się rejestracją wytworzonych sztuk, wdrażaniem i uruchamianiem zleceń oraz zapisem informacji o przestojach w pracy maszyn. Poziom operacyjny pozwala na kontrolę pracy z perspektywy kierownika produkcji, brygadzisty, lidera zmianowego lub lidera linii. Dla nich zaprojektowane zostało szersze ujęcie: pokazania kilku elementów, których działanie można ze sobą porównać w celu poprawienia wydajności. Z kolei na poziomie zarządczym zaprojektowane zostały raporty i analizy, umożliwiające obserwację ogólnej efektywności firmy. Poziom ten wykorzystywany jest przez podmioty takie jak dyrektor produkcji, zarząd lub szef operacyjny.

Poprzedni artykułSzklany balkon – jakie są jego zalety?
Następny artykułJak przebiega apelacja od wyroku rozwodowego?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj