Karta graficzna i komputer – dobrze dobrana para

Komputery w obecnych czasach towarzyszą nam na co dzień. Używamy ich zarówno do pracy, jak i stanowią dla nas narzędzia, dzięki którym możemy oddać się szeroko pojmowanej rozrywce. Wiele osób uwielbia grać w różnego rodzaju gry komputerowe, ale większość z nich wymaga odpowiednio skonfigurowanego sprzętu, tak by móc w pełni docenić to, co projektanci danej rozgrywki, w niej zawarli. Warto więc tutaj sięgać po specjalne komputery, zwane gamingowymi, które są tak skonstruowane, by nawet najbardziej skomplikowane gry działały bez żadnych zakłóceń. Jedną z najistotniejszych części w komputerze przeznaczonym do gier, jest dobrze dobrana karta graficzna. Bez niej – ani rusz. Warto więc nabyć taką kartę, która  pomoże nam w wyciśnięciu z każdej gry stu procent jej potencjału.

  1. Dobrze dobrana karta graficzna to mądry ruch
  2. Zwracajmy uwagę na szczegóły

Dobrze dobrana karta graficzna to mądry ruch

Jeśli więc w polu naszych zainteresowań leży odpowiednia karta graficzna, to musimy się bliżej przyjrzeć temu, co ma do zaoferowania rynek. Zasadniczo możemy więc wybierać pomiędzy kartami graficznymi AMD oraz propozycjami kart NVIDIA. Poszukujący karty graficznej do gier w przypadku AMD powinni sięgać po karty AMD Radeon RX. Ci, którym karta graficzna ma służyć do innych czynności, mogą się zdecydować na karty AMD Radeon. Należy także zwracać uwagę na liczby, które następują po nazwie danej karty – im są wyższe, tym nowszą kartę mamy w ręku. Dzięki nowszej karcie możemy oczywiście liczyć na lepsze osiągi. Warto o tym pamiętać.

W przypadku kart NVIDIA sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, bo możemy tutaj wybierać pomiędzy czterema produktami: GeForce, GeForce GT, GeForce GTX oraz GeForce RTX. Tutaj – jeśli mamy na myśli dobre osiągnięcia w grach powinniśmy sięgać po dwa ostatnie rozwiązania. Numery, które pojawiają się po nazwach kart, zachowują się tak samo jak w przypadku rozwiązań AMD. Im wyższe, tym lepiej dla nas. Część modeli GeForce ma także zawarte w nazwie rozszerzenie oznaczone symbolem Ti. To oznacza, że mamy w ręku super szybkie urządzenie. Podobną rolę w kartach tego producenta spełnia także dopisek SUPER. Warto o tym wiedzieć, przystępując do zakupu karty graficznej.

Zwracajmy uwagę na szczegóły

W przypadku zakupu nowego komputera oraz karty graficznej warto postawić na kartę dedykowaną danemu komputerowi. Systemy zintegrowane są tańsze w zakupie, ale to dedykowane karty graficzne pozwalają na uzyskanie lepszych osiągów technicznych, co może być szczególnie istotne przy grach o skomplikowanej grafice. Niestety będą one zdecydowanie droższe w zakupie, ale to całkiem zrozumiałe. Na zakupy karty możemy się wybrać na platformę Allegro, gdzie znajdziemy bardzo zróżnicowane cenowo oraz jakościowo propozycje tych urządzeń. Bez kłopotu dobierzemy tam takie urządzenie, jakie jest nam potrzebne oraz na jakie nas stać. Później będziemy mogli się cieszyć nim bez żadnych ograniczeń.

Zwracajmy także uwagę na taktowanie rdzenia oraz taktowanie pamięci w kartach – będzie to miało znaczenie w tym przypadku, gdy zamierzamy grać w gry komputerowe. Warto dokładniej zapoznać się z tym tematem albo zasięgnąć porady u doświadczonego sprzedawcy. Większość najnowszych kart graficznych wykorzystuje technologię „boost”, zwiększająca taktowanie rdzenia graficznego, ale wymaga to odpowiedniego chłodzenia. Warto tutaj sięgać po karty z autorskim systemem chłodzenia. Są nieco droższe w zakupie, ale dzięki temu pracują o wiele lepiej oraz ciszej. Jak więc widzimy zakup potencjalnej karty graficznej nie jest łatwym zadaniem, ale odpowiednio przemyślany, da nam wiele satysfakcji.

Poprzedni artykułJak samemu zrobić Bubble Tea?
Następny artykułStal a warunki atmosferyczne – jak sobie z nimi radzić?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj