Budując dom stajemy przed wieloma wyborami. Ogólnie przyjętą zasadą jest, że na podstawowych rzeczach nie warto oszczędzać ze względu na przykre konsekwencje, jakich można doświadczyć już na samym początku użytkowania swojego wymarzonego domu. Tak jest z fundamentami, elementami konstrukcyjnymi, elektryką, kanalizacją, doprowadzeniem wody i oczywiście z ogrzewaniem.
Wszystkie one stanowią podstawę, która musi być solidna po to, aby żyło się bezpiecznie i komfortowo we własnym domu. Właśnie dlatego wybierając system ogrzewania podłogowego powinniśmy postawić na jakość komponentów – to i dobrze rozplanowane ułożenie obszaru ogrzewania to klucz do sukcesu. Jakie więc elementy potrzebne są, aby nasz system był kompletny?
Najważniejsze z nich to:
- izolacja,
- rury z odpowiednim mocowaniem,
- rozdzielacze wraz z osprzętem,
- regulatory pozwalające na kontrolowanie ogrzewania,
- armatura i elementy dodatkowe,
- rury i ich mocowanie.
Aby system ogrzewania podłogowego był maksymalnie efektywny trzeba zdecydować się na możliwie najlepszą izolację, która zapewni odpowiedni przepływ ciepłego powietrza. Na izolacji umieszczane jest mocowanie rur, dzięki któremu w prosty sposób można je równo rozprowadzić. Popularnym rozwiązaniem mocującym jest połączenie płyt styropianowych ze spinkami przytrzymującymi rury w odpowiednim miejscu. Kolejnym rozwiązaniem są płyty styropianowe z siatką kotwiczącą, dzięki której nie tylko mocowanie jest prostsze, ale również równomierne ułożenie. Jednym z alternatywnych sposobów jest wykorzystanie płyt z pianki poliuretanowej, na których mocowane są listwy umożliwiające szybkie ułożenie rur ogrzewania podłogowego. Wymienione mocowania są stosowane przy każdego rodzaju rurach dedykowanych ogrzewaniu podłogowemu – począwszy od rur standardowych po wielowarstwowe.
Rozdzielacze i osprzęt w ogrzewaniu podłogowym
Aby system ogrzewania podłogowego mógł działać istotne jest dopasowanie do rur odpowiednich rozdzielaczy. Zadaniem tego elementu jest takie rozłożenie ciepłe w ułożonych rurach, aby dostawało się ono w równym stopniu do każdego obszaru w domu. Rozdzielacze przeznaczone są do działania płaszczyznowego i charakteryzują się zarówno prostym montażem jak i dosyć bezawaryjną pracą. Składają się z systemu zasilającego i zwrotnego. Parametry oferowane przez producentów są na tyle zróżnicowane, że warto pochylić się nad tą kwestią odrobinę dłużej i wybrać sprzęt, który zapewni najlepszą współpracę i efekt.
Regulacja ogrzewania podłogowego
Jeżeli zostały już zamontowane rury, a ich podłączenie do rozdzielacza i zalanie jastrychem to już tylko kwestia czasu warto wybrać elektronikę, dzięki której z łatwością będziemy kontrolować temperaturę w naszym domu. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, których cechy będą zależeć głównie od tego, jakie mamy wobec ogrzewania podłogowego oczekiwania. Warto zadać sobie pytanie, czy chcemy wszystko kontrolować ręcznie, czy też wolimy pełna automatykę działania. Dopasowanie elementów elektroniki warto przede wszystkim zlecić specjaliście, który z pełną odpowiedzialnością doradzi nam, jakie rozwiązanie będzie w przypadku naszych potrzeb najlepsze.