Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Sp. z o.o.) – tradycyjnie czy przez internet?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to popularna forma prowadzenia działalności gospodarczej. Można ją założyć zarówno w sposób tradycyjny, jak i przez internet. W Polsce co roku powstaje nawet kilkadziesiąt tysięcy nowych spółek z o.o. Jak wygląda proces rejestracji – stacjonarnie oraz online?

Zakładanie spółki z ograniczoną odpowiedzialności

Spółka z o.o. cechuje się ograniczoną odpowiedzialnością założycieli za jej zobowiązania. Stanowi odrębną osobowość prawną, której funkcjonowanie regulują przepisy kodeksu spółek handlowych. Warunkiem założenia i prowadzenia spółki jest podpisanie umowy lub aktu założycielskiego. Dokumenty te muszą być sporządzone jako akty notarialne i powinny zawierać podstawowe informacje na temat zakładanego przedsiębiorstwa. Dotyczy to przede wszystkim nazwy i siedziby spółki, przedmiotu jej działalności oraz wysokości kapitału zakładowego. Konieczne jest również uwzględnienie informacji o ilości posiadanych przez wspólników udziałów, a także ich liczbie oraz wartości nominalnej. Łączny kapitał zakładowy nie może wynosić mniej niż 5 tysięcy złotych. Rejestrując spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością przez więcej niż jedną osobę należy pamiętać o powołaniu zarządu.

Rejestracja spółek z o.o. metodą tradycyjną

Gdy mamy gotowe dokumenty o których była mowa wcześniej, możemy przejść do rejestracji w KRS. Aby zarejestrować spółkę z o.o. stacjonarnie, należy uzyskać wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym. Wymaga to złożenia i opłacenia w sądzie gospodarczym stosownego wniosku o rejestrację spółki. W tym samym miejscu składa się wniosek zgłaszający spółkę do ZUS-u, Urzędu Skarbowego (celem uzyskania numer NIP) oraz Urzędu Skarbowego.

Kiedy spółka z o.o. zostanie już zarejestrowana w sądzie i urzędach, niezbędne jest założenie dla niej konta bankowego. Jeżeli księgowość firmy nie będzie prowadzona w indywidualnym zakresie, należy w tym celu podpisać umowę z odpowiednim podmiotem. Następnie konieczne jest wskazanie miejsce do przechowywania dokumentacji. Na koniec informacje te zgłaszane są do Urzędu Skarbowego.

Tryb S24 – rejestracja spółki z o.o. przez internet

Internetowy tryb rejestracji spółek z ograniczoną odpowiedzialnością funkcjonuje od 2012 roku i określany jest jako S24. Skorzystanie z tej możliwości wymaga zaopatrzenia się w profil zaufany na platformie ePUAP lub kwalifikowany podpis elektroniczny. Rejestracja spółki z o.o. przez internet jest szybsza niż tradycyjna, a przy tym tańsza. Tryb S24 wymaga od osób dokonujących zgłoszenia założenia odpowiedniego e-konta. Do systemu należy wprowadzić wszystkie wymagane informacje. Dokumenty w rodzaju wniosku rejestrowego czy umowy spółki tworzone są bezpośrednio przez internet, a następnie po prostu przesyłane sądowi. Tryb ten pozwala na zarejestrowanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w ciągu zaledwie 7 dni od momentu wypełnienia formularza.

Keep Going Group - rejestracja spółek z ograniczoną odpowiedzialnością

Poprzedni artykułNa czym polega doradztwo personalne i kiedy warto z niego skorzystać
Następny artykułJak wziąć kredyt na rozpoczęcie działalności gospodarczej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj