Jak radzić sobie z zajęciem komorniczym?

Zajęcie komornicze to dla dłużnika duży stres. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym poradzimy sobie z komornikiem.

Egzekucja komornicza – te dwa słowa w wielu z nas budzą silny lęk. Przede wszystkim ze względu na obawę, że po zajęciu pieniędzy i składników majątku pozostaniemy bez środków do życia, podstawowych sprzętów i dachu nad głową. Warto jednak pamiętać, że prawo dość dobrze chroni dłużników, wyłączając z egzekucji niezbędne przedmioty i część wynagrodzenia za pracę lub emerytury. Mimo tego warto jednak dowiedzieć się, jak pozbyć się komornika z emerytury lub pensji i stresu związanego z prowadzoną przez niego egzekucją.

Pożyczka na spłatę długu

Najskuteczniejszy sposób na pozbycie się komornika to po prostu… spłacić długi. Łatwo jednak powiedzieć, a znacznie trudniej zrobić, bo kwota zadłużenia najczęściej przekracza możliwości bieżącego budżetu. Zaciągnięcie kredytu, który pozwoliłby spłacić wierzyciela i zakończyć egzekucję okazuje się zaś, ze względu na niekorzystną historię kredytową, mocno utrudnione. Na szczęście nie jest to niemożliwe, a kilka firm oferuje pożyczki dla osób, przeciwko którym toczy się postępowanie komornicze. Dzięki nim możemy zdobyć nawet 25 tysięcy złotych na uregulowanie zobowiązań.

Wynegocjuj spłatę w ratach

Na opisany przed chwilą krok warto jednak zdecydować się tylko, jeśli mamy stuprocentową pewność, że pożyczkę będziemy w stanie terminowo spłacić. W przeciwnym wypadku możemy popaść w spiralę zadłużenia, a kolejna egzekucja komornicza będzie dotyczyć znacznie większej kwoty. Jeśli więc nie czujemy się na tyle pewnie, by zaciągnąć kolejne zobowiązanie, lepszym rozwiązaniem będzie negocjacja spłaty długu w ratach. W tym celu najlepiej skontaktować się z wierzycielem, który w niektórych przypadkach może nawet wycofać wniosek o egzekucję i podpisać ugodę.

Nielegalne sposoby na komornika

Wachlarz sposobów, którymi można uniemożliwić komornikowi odzyskanie długu jest szeroki. Obejmuje między innymi zatrudnienie bez umowy, przekazywanie części wynagrodzenia „pod stołem”, wyprzedaż majątku lub jego przekazanie bliskiej osobie. Pamiętajmy jednak, że są to metody bardzo ryzykowne, bo utrudniając zajęcie komornicze narażamy się na odpowiedzialność karną. Zgodnie z art. 300 KK grozi za to kara nawet 3 lat pozbawienia wolności.

Poprzedni artykułWózki transportowe – ponad 150 modeli do wyboru
Następny artykułWystawianie faktur online – dlaczego warto?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj