Jakich urządzeń nie może zabraknąć w laboratorium?

Laboratoria to placówki, w których praca nieodłącznie związana jest z dość wysokim ryzykiem. Pracownicy bowiem codziennie stykają się z ogromną ilością substancji, które wydzielają toksyczne opary. Nic więc dziwnego, że priorytetem każdego z laboratoriów powinno być zapewnienie pracownikom nie tylko optymalnego poziomu bezpieczeństwa, ale także i warunków do wydajnej pracy. Konieczne są więc odpowiednie urządzenia laboratoryjne, które umożliwią przeprowadzenie niezbędnych badań. Czego więc w laboratorium zabraknąć nie może?

Dygestoria chemiczne jako podstawowy element wyposażenia laboratoriów

Pierwszym i absolutnie najważniejszym elementem wyposażenia laboratoriów jest dygestorium chemiczne. Jest to nic innego jak zamknięta komora wentylacyjna, która dysponuje odpowiednim oświetleniem, a także otworami na ręce. We wnętrzu takiego dygestorium znajdują się także ciągi wentylacyjne, których zadaniem jest bieżące usuwanie oparów z wnętrza komory. Takie urządzenie umożliwia w pełni bezpieczną pracę z różnorodnymi substancjami, które wydzielają drażniące opary. Warto zauważyć, że dygestoria chemiczne mogą dzielić się na:

  • dygestoria bezkanałowe- są one niezwykle proste w montażu i zapewniają ogromną mobilność;
  • dygestoria recyrkulacyjne- które zasysają powietrze z jednej strony- przedniej, a następnie odprowadzają je na zewnątrz komory.

Dygestoria cechują również różnorodne rozmiary, a co za tym idzie można z łatwością dopasować je do wnętrza laboratoriów. Ważne jest jednak to, by urządzenia te regularnie serwisować i sprawdzać, czy działają one w maksymalnie optymalny sposób. Od tego bowiem w większości zależy skuteczność oprowadzania oparów i jednocześnie bezpieczeństwo pracowników.

Komora laminarna również się przyda

Komora laminarna to również jedno z tych urządzeń, które jest uważane za niezbędne w laboratorium. Na samym początku, można nieco urządzenie to skojarzyć z dygestorium. Niemniej jednak komora ta wykorzystywana jest do pracy w warunkach sterylnych. W komorze tej zachodzi swoisty przepływ laminarny powietrza, które jest całkowicie jałowe. Zostaje ono wcześniej poddane procesowi filtracji za pomocą filtru HEPA. Choć można więc powiedzieć, że urządzenie to jest niezwykle podobne do dygestorium, to jednak zostało ono stworzone do pracy z jak najbardziej sterylnych warunkach. Usuwa ono opary przy pomocy całkowicie jałowego i oczyszczonego powietrza. W efekcie również staje się ono jednym z niezbędnych elementów wyposażenia każdego laboratorium, które zapewni pracownikom komfortową pracę.

Poprzedni artykułPościel czerwona i niebieska – czy to dobry pomysł?
Następny artykułWynajem kontenerów Polkont – poznaj firmę, która może zaopatrzyć Cię w kontenery najlepszej jakości

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj