Dobre konto firmowe – co powinno zapewniać?

Szukasz korzystnych rozwiązań dla swojego biznesu? Powinieneś założyć dobre konto firmowe, które ułatwi Ci zarządzanie finansami przedsiębiorstwa. Jednoosobowa działalność gospodarcza, jak i duża spółka nie mogą obejść się bez rachunku bankowego. Pozwala on zadbać o kapitał i daje dostęp do nowoczesnych narzędzi płatniczych. Karta Visa lub Mastercard? Jak najbardziej! Co jeszcze zyskasz? Czym wyróżnia się atrakcyjne firmowe konto i z jakimi opłatami się wiąże? Czy rachunek dla przedsiębiorcy jest obowiązkowy? W którym banku możesz otworzyć go za darmo? Zobacz, co powinien zapewniać dobry produkt bankowy do użytku biznesowego.

Środki firmowe na prywatnym rachunku?

Co do zasady możesz korzystać ze swojego osobistego konta w banku w celach biznesowych, jednak to dość ryzykowne rozwiązanie. Klasyczny ROR utrudnia rozgraniczenie finansów prywatnych od firmowych i naraża Cię na nieprawidłowości w przekazywaniu należności do US czy ZUS. Pamiętaj, że prowadząc przedsiębiorstwo, niejednokrotnie jesteś zobligowany do udostępnienia listy transakcji organom kontroli. Posługując się dedykowanym rachunkiem, nie będziesz mieć z tym kłopotu.

Używając osobistego ROR-u, możesz przysporzyć sobie problemów w swoim banku. Niektóre instytucje zabraniają klientom korzystania z prywatnego konta na potrzeby biznesowe. Takie informacje znajdują się w regulaminach, więc dokładnie przeczytaj warunki umowy. Konto firmowe uchroni Cię przed wieloma nieprzyjemnościami. Zakładając je, zyskujesz również dostęp do specjalnej oferty dla biznesu, w tym karty Visa Business.

Dlaczego warto posiadać konto firmowe?

Wiesz już, że używanie osobistego ROR-u może wiązać się z komplikacjami, ale nadal wahasz się, czy wariant firmowy będzie Ci potrzebny? Zastanawiasz się, jakie dokładnie korzyści Ci przyniesie? Jeżeli jesteś VAT-owcem, na pewno masz świadomość, że w Polsce prowadzony jest wykaz informacji o podatnikach VAT. W spisie tym wskazuje się m.in. numery rachunków. To z kolei umożliwia weryfikację przedsiębiorstwa, co przekłada się na jego wiarygodność. Kontrahenci, widząc, że figurujesz w ewidencji, będą mieć poczucie bezpieczeństwa współpracy z Twoją firmą. Aby jednak znaleźć się na tzw. białej liście, musisz posiadać konto firmowe.

Przedsiębiorcy zaniedbujący ten obszar nierzadko borykają się z kłopotami skarbowymi i narażają na nie swoich partnerów biznesowych. Zgodnie z przepisami przelewy powyżej 15 tys. złotych należy przekazywać na rachunek, który figuruje na wspomnianej białej liście. W przeciwnym wypadku mogą wystąpić trudności z zaliczeniem transakcji do kosztów prowadzenia działalności. Przez płatności przelane na inne konto nieprzyjemności spotkają także kontrahentów. Zakładając specjalny ROR, zyskujesz pewność, że operacje są wykonywane prawidłowo i stajesz się solidnym podmiotem w oczach klientów.

Mając rachunek dla firmy, możesz korzystać z mechanizmu podzielonej płatności. Split payment zakłada rozłożenie wpływów między konto główne, gdzie trafia kwota netto z faktury a „subkonto”, na które przekazuje się VAT. To rozwiązanie pozwala zabezpieczyć się brakiem środków na opłacenie należności skarbowych lub celnych. Gotówka na dodatkowym rachunku ma służyć do bezproblemowego uiszczania płatności względem m.in. organów podatkowych.

Opłaty związane z rachunkiem firmowym

Dobry bank proponuje przedsiębiorcom tanie, a nawet bezpłatne rachunki firmowe. Zwykle brak opłat wiąże się z koniecznością spełnienia konkretnych warunków. W zamian np. za:

  • zrealizowanie przelewu na wskazaną kwotę do ZUS,

  • płatność kartą Visa lub Mastercard,

  • wypłaty z bankomatów należących do sieci danej instytucji,

możesz mieć darmowe konto bankowe i karty płatnicze, które pozwolą na szybkie płatności u Twoich partnerów biznesowych.

Co w sytuacji, gdy nie spełnisz powyższych przesłanek? Wtedy przyjdzie Ci zapłacić zarówno za korzystanie z kart debetowych, jak i samo prowadzenie rachunku. Opłatami mogą być też obwarowane transakcje internetowe i mobilne. Miesięczny koszt to od 10 do 50 zł.

Co możesz zyskać?

Decydując się na konto firmowe, otrzymujesz dostęp do nowoczesnej bankowości – w tym aplikacji mobilnej, która pozwala zarządzać finansami z poziomu smartfona. Stając się klientem danego banku, możesz też wnioskować o produkty i usługi typowo dla biznesu – terminale płatnicze, karty kredytowe, leasingi.

Dbaj o finanse przedsiębiorstwa

Jeżeli chcesz mieć pewność prawidłowego zarządzania finansami i czuć się komfortowo w razie ewentualnej kontroli, konto firmowe w Santander Bank Polska może być tym, czego szukasz. Korzystanie z takiego produktu wliczysz w koszty prowadzenia działalności. Sprawnie przekażesz wypłaty pracowników i sfinalizujesz płatności względem US czy ZUS. Rachunek firmowy pozwala za darmo realizować przelewy (15 transakcji) czy wnioskować o konto walutowe. Zyskujesz także dostęp do biznesowej karty Visa oraz oferty bankowej przygotowanej z myślą o przedsiębiorcach. Nie czekaj! Zadbaj o finanse firmy już teraz!

Poprzedni artykułOprogramowanie CRM – najważniejszy jest Klient
Następny artykułJak samemu zrobić Bubble Tea?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj