Korzyści z wykorzystania skanera magazynowego w przedsiębiorstwie

Praca w nowoczesnym magazynie wymaga szybkiej identyfikacji towarów i przesyłek. W dekodowaniu informacji zawartych na kodach kreskowych pomaga skaner magazynowy. Sprawdź, jakie jest zastosowanie skanerów magazynowych i dlaczego tak ważne jest, aby wybrać odpowiedni model.

Wykorzystanie nowoczesnych technologii,  robotyzacja i automatyzacja procesów to elementy, bez których trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie współczesnego magazynu.  Jednym z elementów usprawniających wykonywanie zadań jest wdrożony system automatycznej identyfikacji z kodami kreskowymi (sprawdź jej korzyści na https://sebitu.pl/automatyzacja-znakowania-jakie-przynosi-korzysci-dla-przedsiebiorstwa/).  W kodach  kreskowych działających  zgodnie ze standardami GS1 możemy w zapisywać i kodować informacje dotyczące  każdego rodzaju zasobu. Mamy w ten sposób pewność, że w każdym zakątku świata kod zostanie odczytany w  identyczny sposób.  Do dekodowania danych niezbędny tylko będzie dobry skaner kodów kreskowych. Więcej o skanerach kodów kreskowych na https://sebitu.pl/jak-wybrac-skaner-kodow-kreskowych/.

Jak działa skaner magazynowy?

Magazynowy czytnik kodów kreskowych to urządzenie, którego zadaniem jest dekodowanie informacji zawartych w  oznaczeniach  graficznych znajdujących się na towarach czy produktach. Mechanizm jego działania jest dość prosty i polega na przetwarzaniu wiązek światła  odbitych od elementów kodu graficznego na sygnał elektroniczny.  Za pomocą wbudowanego w urządzenie dekodera  czytnik przesyła informacje  o  poszczególnych produktach towarach do systemu magazynowego.

Korzyści z wykorzystania skanera magazynowego

Skanery magazynowe to obecnie standardowe rozwiązanie w magazynach.  Ich wykorzystanie przyczynia się do zwiększenia wydajności a przede wszystkim ograniczenia błędów w operacjach odbioru, kompletacji, wysyłki i inwentaryzacji. Skanery magazynowe, które są sprzężone  z wewnętrznym systemem  magazynu, wysyłają dane bezpośrednio do komputera centralnego. W ten sposób informacje o zasobach dostępne są natychmiast. Można na bieżąco śledzić, monitorować przepływ stanów magazynowych, co znacznie ułatwia nam podejmowanie szybkich decyzji.

Wybór odpowiedniego skanera do magazynu

W zależności od potrzeb  możemy wybierać pomiędzy różnymi typami mniej lub bardziej zaawansowanych skanerów magazynowych.  Poszczególne typy skanerów mogą różnić się od siebie technologią odczytu danych (czytnik diodowy CCD, laserowe lub imagery), sposobem użytkowania (skanery ręczne, stacjonarne), a także zakresem i możliwościami odczytu kodów (skanery 1D, 2D). Sprawdź poradnik jak wybrać odpowiedni skaner na https://sebitu.pl/jak-wybrac-skaner-kodow-kreskowych/.

Istotną rolę odgrywa również zasięg skanera. Bardzo często zdarza się, że pracownicy magazynu nie mogą dotrzeć do zasobu lub mają  do niego utrudniony dostęp. Dotyczy to między innym operatorów  wózków widłowych, którzy do skanowania  towaru często muszą wychodzić z pojazdu. Wówczas rozwiązaniem może okazać się zakup skanera dalekiego zasięgu, który  jest w stanie odczytywać kody z odległości 10-15 metrów.

Istotnym parametrem, który warto rozważyć przy zakupie ręcznego skanera do magazynu, jest wytrzymałość i trwałość urządzenia.  W wielu przypadkach tego typu sprzęt wykorzystywany jest w trudnych warunkach i narażony na pracę w większej wilgotności, temperaturze  czy zapyleniu. Urządzenie, które będziemy wykorzystywać do odczytywania produktów magazynach, powinno posiadać wyższą  klasą szczelności IP (np. IP64). W ten sposób mamy pewność, że do wnętrza skanera nie dostanie się pył  ani woda.

Czytnik kodów kreskowych to urządzenie niezbędne w każdym magazynie wykorzystującym systemy automatycznej identyfikacji danych. Zapewnia poprawę wydajności operacji magazynowych, a także zmniejszenie liczby błędów. Z tego powodu  warto zainwestować w dobry sprzęt, który pozwoli na znaczną redukcję kosztów i przyspieszy wykonywanie zadań.

Materiał gościnny

Poprzedni artykułOpakowania tekturowe i ich zastosowanie
Następny artykułJakie uprawnienia posiadają pracownicy ochrony?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj