Automatyczne rozliczenie w „Twój e-PIT” – zapłata i zwrot podatku

W 2019 roku wielu podatników rozliczyło się z pomocą nowej usługi: „Twój e-PIT”. Część z nich aktywnie wzięła udział w korzystaniu z oprogramowania, część zaś postanowiła nie podejmować żadnych kroków, licząc na automatyczne rozliczenie przez Krajową Administrację Podatkową. Obecnie, w szczególności od drugiej grupy, pojawiają się wątpliwości – czy muszę zapłacić podatek? Co jeżeli organy podatkowe nie rozliczyły moich wszystkich ulg? Co mam teraz robić?

Zasady płatności podatku po skorzystaniu z automatycznego rozliczenia

W przypadku jeżeli podatnikowi w rozliczeniu zeznania podatkowego wychodzi podatek do zapłaty, standardowo powinien go wpłacić w tym samym terminie, w którym składa swoją indywidualną deklarację podatkową (czyli najczęściej do 30 kwietnia). W sytuacji, jeżeli skorzystał z możliwości automatycznego rozliczenia w usłudze „Twój e-PIT”, bardzo często nie wie on nawet ile podatku miałby zapłacić. Zgodnie z komunikatem z dnia 10 maja 2019 roku, usługa „Twój e-PIT” zakończyła automatyczną akceptacje zeznań PIT-37 i PIT-38. Jeżeli podatnik nie podjął żadnych działań, to przygotowane dla niego przez Krajową Administrację Skarbową zeznanie zostało automatycznie uznane za złożone w terminie. Natomiast jeżeli z takiego wyliczenia wynikać będzie niedopłata podatku (konieczność zapłaty podatku), podatnik do 31 maja otrzyma odpowiednią informację od urzędu skarbowego. Po uzyskaniu informacji będzie on zobligowany do zapłaty podatku w ciągu 7 dni od doręczenia informacji, na odpowiednie konto urzędu skarbowego.

Zasady i terminy zwrotu z podatku po rozliczeniu w usłudze „Twój e-PIT”

Z pewnością zdarzą się również sytuacje, w których podatnik po automatycznym rozliczeniu przez Krajową Administrację podatkową, będzie miał prawo do tak zwanego zwrotu z podatku. Jeżeli z zeznania wynikać będzie nadpłata podatku, to odpowiedni urząd skarbowy przekaże tę kwotę podatnikowi w terminie maksymalnym 45 dni, liczonym od 1 maja 2019 roku – czyli maksymalnie do dnia 15 czerwca 2019 roku. Nadpłata zostanie przekazana na konto bankowe podatnika (jeżeli wcześniej podał on urzędowi swój numer rachunku) lub w formie przekazu pocztowego.

Błędy w rozliczeniu

W między czasie może okazać się, że rozliczenie zeznania podatkowego automatycznie przygotowane przez Krajową Administrację Podatkową zostało przygotowane błędnie, przez co podatnik otrzyma zbyt mały zwrot lub zbyt duże naliczenie zobowiązania podatku dochodowego do zapłaty. W takich sytuacjach, należy sprawdzić z czego wynika wyliczona kwota i gdzie został popełniony błąd. Należy pamiętać, że organy podatkowe i „Twój e-PIT” posługują się jedynie danymi udostępnionymi im przed podatników, płatników podatku (na przykład pracodawców podatników) oraz inne organy. Mogą nie posiadać wszystkich informacji o sytuacji i prawach podatnika. Podatnik ma prawo do złożenia korekty takiego zeznania, a co ciekawe – pomimo złożenia zeznania w usłudze „Twój e-PIT”, może to zrobić samodzielnie: zarówno w formie tradycyjnej (papierowej) jak i elektronicznej, na przykład za pomocą specjalnych programów do przygotowania e-deklaracji PIT.

Poprzedni artykułKonferencja na Mazurach
Następny artykułWydajność i funkcjonalność nowych iMaców Pro od Apple’a

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj