Umowa darowizny u notariusza – dowiedz się jakich dokumentów potrzebujesz

Rodzice często przekazują swoim dzieciom nieruchomości, działki, samochody, pieniądze czy inne dobra. Kiedy wartość ofiarowanej rzeczy przekracza limit kwoty, która według ustawy jest wolna od podatku, to należy przygotować umowę notarialną. Jeśli chcesz podarować komuś ze swojej rodziny pieniądze czy materialne rzeczy o większej wartości, to koniecznie przeczytaj ten tekst i dowiedz się, czego potrzebujesz.

Umowa darowizny u notariusza

Każda darowizna wymagająca umowy musi być stworzona u notariusza. Nie ma możliwości wykonania tego samodzielnie, na kartce papieru. Umowa darowizny u notariusza również wiąże się z opłatą. Jakie koszty możesz jeszcze ponieść? Na przykład związane z wpisami do ksiąg wieczystych. Podczas przekazywania darowizny dalszej rodzinie czasem będzie trzeba również zapłacić dodatkowy podatek.

Akt notarialny darowizny – czy to wszystko, czego potrzebujesz?

Wiele osób myśli, że wystarczy zadbać o posiadanie aktu notarialnego darowizny. I całość polega na odwiedzeniu notariusza przez dwie osoby mające ze sobą dowód. Nie jest to takie łatwe, do całego procesu należy się odpowiednio przygotować. Nie ważne czy będzie to darowizna dla syna, córki, czy innej osoby z rodziny, musisz przygotować inne dokumenty. Jest to uzależnione od tego, co chcesz przekazać bliskiej osobie. Jeśli jest to samochód, musisz mieć kartę pojazdu, a także dowód rejestracyjny, bez tych dokumentów nie odbędzie się spisanie umowy darowizny u notariusza. Jeśli jednak jest to nieruchomość, to potrzebujesz wypisu z rejestru gruntów, dokumentu ze spółdzielni mieszkaniowej, księgi wieczystej. U notariusza musisz udowodnić to, że masz prawo do danej rzeczy, bez względu na to, czy jest to nieruchomość, samochód, działka. Jeśli nie wiesz, jakie dokumenty przygotować przed wizytą u notariusza, to koniecznie skontaktuj się z kancelarią notarialną Anety Sitnickiej-Urbaniak. Otrzymasz wszystkie niezbędne informacje, które pomogą Ci łatwo przejść przez cały proces przekazywania dóbr innej osobie.

Czy umowa darowizny u notariusza jest potrzebna?

Jeśli chcesz nadać bliskiej dla siebie osobie wyłącznych praw do posiadania nieruchomości czy innego dobra, to umowa darowizny jest koniecznością. W innym przypadku nie chronisz w żaden sposób bliskiej osoby. Możesz przekazać jej klucze do mieszkania, ale po Twojej śmierci będzie ona musiała podzielić się własnością do niego z innymi osobami, które według prawa dziedziczą. Jeśli interesujesz się także innymi kwestiami prawnymi, poza darowizną i chcesz dowiedzieć się więcej, to koniecznie skontaktuj się z kancelarią notarialną Anety Sitnickiej-Urbaniak.

Poprzedni artykułJakie paliwo wybrać aby rozsądnie ogrzać dom?
Następny artykułKredyt – wybierz najlepszą ofertę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj