Jakie paliwo wybrać aby rozsądnie ogrzać dom?

Wybór metody ogrzewania domu może okazać się dość trudny. Istnieje wiele możliwości, zarówno mniej, jak i bardziej ekologicznych. Koszty związane z każdą z tych metod również są zróżnicowane. Jaki rodzaj paliwa będzie więc najlepszy? Oto kilka propozycji.

Wiele osób zapewne marzy o romantycznym nastroju stworzonym przez trzaskające w kominku drewno. Przyjemne ciepło i blask ognia budzi bardzo pozytywne skojarzenia. Niestety opalanie domu czy mieszkania drewnem nie jest uważane za ekologiczne. Aby zbudować ten błogi nastrój, musi zostać wyciętych wiele drzew. Dlatego warto rozważyć inne sposoby wytwarzania ciepła.

Alternatywą dla tradycyjnego drewna może być brykiet drzewny. Nie zapewni on tylu estetycznych doznań co drewno, gdyż brykiet w przeciwieństwie do drewna, żarzy się a nie pali. Nie towarzyszą mu więc strzelające iskry i płomienie. Brykiet jest jednak bardziej przyjazny naturze, gdyż wykonany jest z odpadów drzewnych (trocin i wiórów). Występuje w postaci walców lub kostek, więc jego stosowanie w kominkach jest wygodne.

Jeżeli jesteśmy skłonni zrezygnować z posiadania kominka, możemy wydzielić pomieszczenie na tradycyjną kotłownię i kupić piec, którym będziemy ogrzewać dom. Jednym z dostępnych rozwiązań są kotły na pellet. To coraz popularniejsze paliwo podobnie jak brykiet wytwarzane jest z odpadów drzewnych. Ma jednak postać kilkucentymetrowych, podłużnych granulek. Nowoczesne kotły na pellet są praktycznie bezobsługowe a przy tym bardzo wydajne i ekologiczne. Ceny takich pieców również są stosunkowo atrakcyjne.

Oprócz drewna i paliw wytwarzanych z jego odpadów, nadal dużą popularnością cieszy się węgiel. Organizując ogrzewanie domu, możemy więc zakupić piec co opalany ekogroszkiem. Ma on postać ziaren o średnicy ok. 2,5cm wytwarzanych z wysokokalorycznego węgla o niskiej zawartości siarki. Nowoczesne kotły na ekogroszek spełniają normy ekologiczne dla pieców i są wygodne w obsłudze. Dzięki wbudowanemu zasobnikowi i podajnikowi, uzupełnianie opału następuje co 2-3 dni. Koszt ogrzewania węglem bywa jednak wyższy niż pelletem, powstaje także więcej popiołu, który trzeba regularnie usuwać.

Podsumowując, pod względem ekonomii i czystości, najbardziej opłacalne wydają się kotły na pellet. Jeżeli jednak zależy nam na wyjątkowym designie oraz specyficznym klimacie, jaki zapewnia posiadanie kominka w domu, warto rozważyć też tę opcję. Na rynku dostępnych jest na tyle dużo rozwiązań, że każdy może wybrać najbardziej odpowiedni dla niego system ogrzewania. Z bogatą ofertą kotłów na pellet możesz zapoznać się na stronie https://kotlyleszka.pl/pellet-5-klasa

Poprzedni artykuł4 najczęściej popełniane przez firmy błędy w social mediach
Następny artykułUmowa darowizny u notariusza – dowiedz się jakich dokumentów potrzebujesz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj