Na rynku jest dostępnych wiele modeli bram garażowych, dlatego wybór może nie należeć do najprostszych. Tak naprawdę wiele zależy od tego, jaki budżet chcemy przeznaczyć na ten zakup i przede wszystkim jakie oczekiwania mamy względem określonego produktu. Dopasowanie odpowiednich drzwi garażowych powinno jednak odbyć się dopiero wtedy, kiedy zyskamy pewność, że garaż został już skończony. Nawet zdjęcie właściwych wymiarów nie będzie możliwe, jeśli nie zadbamy o kilka najważniejszych elementów. Brama musi być zakładana na końcu – na co zatem musimy zwrócić uwagę wcześniej?
Napęd do bramy garażowej
Jeśli planujemy wyposażenie się w system automatycznego otwierania drzwi, to jeszcze przed ich założeniem powinniśmy przygotować instalację elektryczną. Jest to oczywiście możliwe również po zamontowaniu bramy, jednak wówczas konieczne będą przeróbki, a to naraża nas na utratę czasu i pieniędzy. Warto przy tym pamiętać, że przewody elektryczne nie powinny przebiegać w ściankach bocznych czy w nadprożu. Może to być dużym utrudnieniem podczas późniejszego montażu bramy, w związku z czym całość okaże się nieszczelna. Nie powinniśmy też pomijać gniazdka umieszczonego w suficie, tak by znajdował się później w bliskiej odległości od napędu.
W przypadku, gdy do automatyki zakupiliśmy też takie rzeczy jak fotokomórki czy lampa ostrzegawcza, najlepiej również podłączyć je zanim ekipa rozpocznie zakładanie bramy. Dodatkowo nie zapominajmy o tym, że rodzaj napędu zależy od modelu bramy. W związku z tym układ instalacji elektrycznej może znacząco się różnić. Najpierw zatem musimy sprawdzić, który z nich będzie najlepszy, zanim przejdziemy do poprowadzenia prądu.
Wykończenie ścian i sufitu w garażu
Póki ściany i sufit nie będą gotowe, musimy wstrzymać się z zakupem bramy garażowej. W przeciwnym wypadku zamontowanie poszczególnych elementów może się okazać nie tyle trudne, co wręcz niemożliwe. Ściany muszą być wytynkowane, nie zaszkodzi także je później pomalować. Oczywiście nakładanie farby możemy pozostawić na czas, kiedy drzwi do garażu trafią już na swoje miejsce, jednak wówczas musimy zadbać o dobrą wentylację w pomieszczeniu. W przeciwnym wypadku całość będzie schnąć znacznie dłużej.
Podobnie jest z sufitem, który również musi zostać wcześniej dokładnie wytynkowany. Teoretycznie możemy się z tym wstrzymać, jednak jeśli zostaną już zamocowane prowadnice obsługujące mechanizm bramy, taka praca będzie bardzo uciążliwa i zajmie zdecydowanie więcej czasu. Dodatkowo należy dopilnować, by otwierające się skrzydło w żaden sposób nie kolidowało z elementami konstrukcyjnymi czy chociażby z oświetleniem.
Pamiętajmy, że powierzchnia w garażu – zarówno sufitu, jak i ścian – powinna być jak najbardziej równa i wygładzona. Nie tylko ułatwi to późniejsze czynności, ale także pozwoli na prawidłowy montaż bramy. Szczególnej uwagi wymagają węgarki i nadproże, ponieważ to właśnie do nich zostaną przytwierdzone drzwi garażowe. Nie bez znaczenia jest również ocieplenie wnętrza ościeża. Jeśli położenie warstwy termoizolacyjnej pozostawimy na później, to możne ona zasłonić ważne części bramy, jak uszczelki czy przeszklenia.
Wykończenie posadzki w garażu
Chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć, jak ogromną rolę w kwestii poprawnie zamontowanej bramy garażowej odgrywa odpowiednio wypoziomowana posadzka. Podłoga w garażu musi być wygładzona i wyrównana wcześniej, ponieważ tylko wtedy zapewnimy sobie maksymalną szczelność. Jeśli pominiemy ten krok, to nawet zamontowanie gumowego progu może nas nie ochronić przed wnikaniem zimnego powietrza do wnętrza. W związku z tym w garażu ciągle będzie zimno, bez względu na to, czy założyliśmy ogrzewanie, na dodatek do środka zacznie przedostawać się woda i zanieczyszczenia.
Prawidłowy poziom posadzki należy ocenić w stosunku do ścian. Tam, gdzie styka się z węgarkami, musi być utworzony kąt prosty. Pozwoli to na poprawne zamocowanie bramy.
Montaż bramy garażowej – o czym pamiętać?
Wykończenie wnętrza garażu to nie jedyna kwestia, której trzeba dopilnować, jeśli chcemy się cieszyć poprawnie działającą bramą. Również podczas montażu należy zachować kilka środków ostrożności, szczególnie gdy zdecydowaliśmy się to zrobić samodzielnie. Pamiętajmy, że musimy dokonać wszelkich potrzebnych pomiarów, żeby drzwi garażowe rzeczywiście były dopasowane. Co prawda bramy garażowe Hormann podlegają wymianie, jednak szkoda tracić na to czasu. Bardzo ważne jest, by wykorzystywane podczas pracy kołki były odpowiednio dobrane do podłoża, a sprężyny były właściwie wyregulowane, tak by skrzydło nie zacinało się podczas pracy. Dodatkowo montaż musi uwzględnić ciężar bramy, tak by został on prawidłowo rozłożony na poszczególne części mechanizmu.