Najważniejsze waluty światowe

waluty-swiatowe

Rynek walutowy Forex uwzględnia wiele różnych walut, które są środkiem płatniczym w konkretnych państwach oraz na danym obszarze np. Unii Europejskiej. Ich kursy podlegają ciągłym zmianom. Są one związane z m.in. sytuacją gospodarczą, sytuacją geopolityczną, a także wysokością inflacji i stóp procentowych. Które z obecnych na międzynarodowym rynku walut znajdują się w ścisłej czołówce? Co wpływa na ich niezachwianą pozycję? Wyjaśniamy.

„Mocne” i „słabe” waluty, czyli rynek walutowy w pigułce…

Wysokość kursu waluty jest odbiciem stanu gospodarki danego kraju, świadcząc o jej stabilnej pozycji na międzynarodowym rynku oraz będąc wyznacznikiem perspektyw rozwoju. Od wielu dekad w czołówce emitentów „mocnego” pieniądza znajdują się gospodarki, które charakteryzuje ciągły rozwój, a także wysoki udział w przeprowadzanych transakcjach płatniczych w skali globalnej. Na pozycję danej waluty wpływają również inne czynniki m.in. stosunek importu do eksportu oraz ogólna sytuacja międzynarodowa – jest ona jednym z najmniej przewidywalnych czynników, które kształtują kursy walut w kantorach i bankach.

Mogliśmy się o tym niedawno przekonać, gdy inwestorzy rynku walutowego zareagowali paniką na wiadomość o wybuchu wojny w Ukrainie. Konflikt zbrojny, choć lokalny, nie pozostał bez wpływu na wysokość waluty Rosji i Ukrainy, państw ościennych m.in. Polski, a także wspólnej waluty krajów strefy euro, dolara amerykańskiego oraz innych walut. Wojna w Ukrainie spowodowała nagły spadek wartości m.in. rubla, hrywny i złotego oraz wzrost wartości dolara, euro i franka szwajcarskiego. Kursy walut w kantorach mogą znacząco się od siebie różnić, dlatego chcąc wymienić nadal słabnącego złotego na dolary, powinniśmy poszukać najtańszego kantoru. Niskie ceny i wysoki standard obsługi transakcji zapewnia kantor CENT z siedzibą we Wrocławiu i Opolu, w którym możemy także dokonać transakcji wymiany waluty online.

Liderzy na międzynarodowym rynku walutowym

Od wielu dekad liderem na międzynarodowym rynku walutowym jest dolar amerykański (USD) i nic nie wskazuje na to, aby pozycja tej waluty była zagrożona. Nie brakuje głosów, że dolar może zostać zdetronizowany przez walutę Japonii, czyli jena oraz walutę Chin – juana, jednak w perspektywie nadchodzących lat jest to raczej niemożliwe. Dolar amerykański to podstawowa waluta, w której fakturowane są transakcje w handlu międzynarodowym m.in. surowcami energetycznymi i innymi ważnymi dla każdej z gospodarek towarami. W grupie najważniejszych światowych walut od dawna znajduje się także euro (EUR), frank szwajcarski (CHF) oraz funt brytyjski (GBP). Choć waluty te zamieniają się pozycjami w ścisłej czołówce, to również od dawna cieszą się stabilną i pewną pozycją wśród najważniejszych światowych walut.

Poprzedni artykułDlaczego warto zdecydować się na podróż busem do Niemiec?
Następny artykułKiedy warto skorzystać z usług agenta nieruchomości?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj