Jak rozliczyć PIT-36?

Rozliczanie podatków dla większości z nas nie zależy do zadań przyjemnych. Obecnie jednak wypełnić oraz przesłać deklarację możemy bez problemu także przez internet. Jak więc rozliczyć PIT-36 nie wychodząc z domu? Dla kogo jest PIT-36? 

Złożenie deklaracji podatkowej to obowiązek każdej osoby, która w danym roku podatkowym uzyskała przychód finansowy. Dotyczy to zarówno dochodów generowanych na podstawie zatrudnienia na umowę o pracę, czy zlecenie, jak i w przypadku prowadzenia działalności. Oczywiście z obowiązku tego nie są zwolnione także osoby czerpiące korzyści finansowe z innych źródeł, na przykład z wynajmu nieruchomości. To po prostu obywatelski obowiązek każdego, kto generuje przychody pieniężne. Rozliczenie podatkowe odbywa się raz w roku. Deklaracje składać można od połowy lutego, do końca kwietnia. Czasu więc mamy jeszcze sporo, natomiast temat deklaracji podatkowych zawsze wzbudza wiele wątpliwości i pytań. Warto więc odpowiedzieć sobie na nie nieco wcześniej. Jak rozliczyć PIT-36 i kto powinien to zrobić?

Czym jest podatek dochodowy?

Podatek dochodowy to chyba najpopularniejszy rodzaj podatku. Jak sama jego nazwa wskazuje, dotyczy on dochodu. Jest on więc niczym innym jak podatkiem od zarobków lub wpływów finansowych pozyskiwanych z innych źródeł. W związku z tym do rozliczania się z niego zobowiązana jest każda osoba, która w danym roku podatkowym generowała przychody pieniężne. Najczęściej rozliczanym podatkiem dochodowym jest PIT, dotyczący osób fizycznych. Warto wiedzieć jednak, że jest wiele rodzajów formularzy PIT. Wybór odpowiedniego zależy między innymi od źródła generowanego przychodu.

Forma opodatkowania a deklaracja PIT 36

Wiemy już, że wybór deklaracji zależny jest od źródła przychodów. Jednak nie jest to jedyny wyznacznik. Bardzo istotną kwestią jest bowiem także rodzaj opodatkowania tych przychodów. Obecnie jedną najpopularniejszych deklaracji podatkowych jest bez wątpienia formularz PIT-36. Rozliczają się z niego przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną według skali liniowej, czyli inaczej mówiąc, opodatkowaną na zasadach ogólnych.

W formularzu PIT-36 wykazane powinny zostać informacje dotyczące dochodów przychodów oraz kosztów związanych z uzyskaniem tych korzyści finansowych. Warto zaznaczyć też, że deklaracja ta obejmuje dochody, od których odprowadzenie podatku następuje bez udziału pracodawcy. Jednocześnie należy mieć też na uwadze, że PIT-36 należy wybrać również w przypadku dochodów uzyskanych z najmu nieruchomości, czy dzierżawy.

Jakie ulgi przysługują w deklaracji PIT 36

Wypełniając PIT-36 warto zawsze mieć na uwadze, że deklaracje te przewidują szereg odliczeń oraz ulg. Stanowią one doskonały sposób na to, by zmniejszyć swój podatek w danym roku. Niektóre ulgi odlicza się od dochodu, inne natomiast od podatku. Jakie są więc obecnie dostępne ulgi dla osób rozliczających się poprzez deklarację PIT-36? Najczęściej stosowanymi odliczeniami w tym przypadku są ulgi rehabilitacyjne oraz internetowe. Prócz tego uwzględnia się także między innymi ulgi prorodzinnej, odsetkowej, czy nawet przygotowanej specjalnie dla krwiodawców.

PIT 36 w formie elektronicznej z programem pit pro na stronie podatnik.info

Dawniej składanie deklaracji PIT było bardzo skomplikowane i czasochłonne. Na szczęście dziś nie musimy już stać w długich kolejkach, by wypełnić swój obywatelski obowiązek. Formularz PIT-36 możemy bowiem uzupełnić oraz od razu także przesłać drogą elektroniczną. W tym celu warto udać się na stronę https://www.podatnik.info/program-do-pit/pit-36, gdzie skorzystamy z prostego w obsłudze programu do PIT. Dzięki temu wypełnimy go dosłownie w kilka minut.

Poprzedni artykułCzy warto douczyć się języka angielskiego?
Następny artykułModa na domy energooszczędne trwa. W co warto zainwestować?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj