Wielu z nas ma już dość pojęcia „ekologiczny”, które pojawia się niemal wszędzie. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ skutkiem ubocznym ekologiczności w przypadku budownictwa jest także energooszczędność, co realnie przeskłada się na oszczędzanie. Moda na domy energooszczędne jest więc dobra nie tylko dla środowiska naturalnego, lecz także dla naszego portfela. W jakie elementy warto inwestować? Co jest niezbędne w energooszczędnym domu?
Budowa domu, który w długiej perspektywie czasowej pozwoli nam na oszczędność energii to bardzo dobre rozwiązanie. W ten sposób realnie, miesięcznie można zaoszczędzić naprawdę spore kwoty, co w perspektywie kilku lat okazuje się znaczące. Co więcej, wiele z rozwiązań, np. panele słoneczne czynią nas niezależnych od ciągle rosnących cen energii. Budując dom pasywny warto skorzystać z dopłat do inwestycji, które proponuje państwo w kilku popularnych programach, np. „Mój prąd”.
Od czego zacząć, budując energooszczędny dom?
Kiedy planujemy budowę domu, który ma być energooszczędny, konieczne jest wzięcie pod uwagę wielu czynników. Będąc w trakcie budowy domu najczęściej rozważa się koszty, które generuje sama realizacja projektu. Jednak konieczne jest spojrzenie w szerszej perspektywie. Warto wziąć pod uwagę koszt eksploatacji rozwiązań zastosowanych przy budowie, ponieważ wyższy koszt budowy nie zawsze oznacza droższe rozwiązanie. Koszty użytkowania także należy rozważyć – najczęściej bowiem większa inwestycja podczas budowy oznacza dla użytkownika znaczą oszczędność w perspektywie kilkuletniej. Ogromny wpływ na energetyczną efektywność budynku ma systemowe zarządzanie energią cieplną w budynku. Takie kompleksowe rozwiązanie obejmuje zarządzanie oświetleniem, ogrzewaniem, chłodzeniem, ale także obsługę akcesoriów, takich jak sterowanie napędem bram czy rolet.
Energooszczędny dom – ważna bryła
Wielkość domu ma decydujące znaczenie w odniesieniu do energooszczędności. Budujemy najmniejszy dom spełniający nasze potrzeby i zapewniający komfort. Im prostsza, najbardziej zbliżona do sześcianu bryła, tym większa energooszczędność. Rozbudowana bryła nie sprzyja energooszczędności – im więcej urozmaiceń, tym więcej energii cieplnej potrzeba do jego ogrzania. Warto wziąć także pod uwagę fakt, że dodatkową ilość energii zużyjemy do ogrzania domu parterowego, niż takiego, który posiada użytkowe poddasze, mimo że ich powierzchnia będzie taka sama. Z energetycznego punktu widzenie lepiej postawić wysoki dom niż rozbudowywany na szerokość. Domy, które nie mają podpiwniczenia także cechują się wyższą energooszczędnością.
Dach w domu pasywnym
Podobna zasada, która obowiązuje przy bryle domu, znajduje także odniesienie do dachu. Dach jednospadowy albo dwuspadowy pozwala na większą energooszczędność niż jego wielopołaciowy odpowiednik. Warto także wykorzystać dach jako źródło dodatkowej, darmowej energii. Ustawienie na nim kolektorów słonecznych jest idealnym sposobem na energooszczędność. Część dachu, najlepiej ta, która skierowana jest na południe jest najlepszym miejscem do umieszczenia paneli fotowoltaicznych.
fot: pixabay.com