Czym jest IBAN?

Przeciętny użytkownik bankowości internetowej nigdy nie słyszał o nazwie IBAN. Warto wiedzieć, że odnosi się ona do międzynarodowego numeru rachunku bankowego – każde konto w polskim lub zagranicznym banku go posiada. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się jego podanie. Czym dokładnie jest IBAN? W jaki sposób odnaleźć IBAN własnego rachunku bankowego?

IBAN przydatny przy zwrotach

Najczęstszą sytuacją, w której użytkownik może zostać poproszony o podanie numeru IBAN swojego rachunku bankowego jest zwrot towaru w sklepie internetowym. Wówczas należy wypełnić specjalny formularz, w którym IBAN stanowi jedną z rubryk. Niektórzy klienci nie mają pojęcia, w jaki sposób odnaleźć tę informację. Bez niej zwrot środków okaże się niemożliwy. Na szczęście zidentyfikowanie własnego numeru IBAN jest niezwykle proste.

IBAN – międzynarodowy numer rachunku bankowego

Każdy numer rachunku bankowego w Polsce składa się z 26 cyfr, których ciąg tworzą dwie cyfry numeru kontrolnego, 8 cyfr numeru rozliczeniowego banku, a także 16 cyfr oznaczających numer identyfikacyjny klienta. Numer IBAN, przynajmniej dla rachunków bankowych prowadzonych w Polsce, ma 28 znaków. Jego uzyskanie jest niezwykle proste – międzynarodowy numer konta bankowego odpowiada polskiemu numerowi, z tą różnicą, że ciąg cyfr jest poprzedzony dwoma znakami – PL, czyli kodem kraju. Oczywiście dokonując przelewów z zagranicy bądź za granicę również należy posługiwać się numerem IBAN, a nie krajowym numerem rachunku bankowego.

Płatności walutowe dla e-sklepów

Płatności zagraniczne stają się coraz bardziej powszechne. Polacy korzystają z międzynarodowych e‑sklepów, a polskie biznesy e-commerce prowadzą ekspansję na inne kraje. Jednak w tym przypadku przelewy wyglądają nieco inaczej – odbywają się niemal automatycznie dzięki operatorom płatności, takim jak P24. Z myślą o polskich sklepach internetowych działających również za granicą operator wprowadził usługę płatności walutowych. Dzięki niej klienci zagraniczni mogą dokonywać zakupu swoich walutach, nawet jeśli ceny nominalnie figurują w złotówkach. Ważną zaletę tej usługi stanowią minimalne spready. W ten sposób sprzedawca nie traci na kosztach przewalutowania. O tej oraz innych nowoczesnych formach płatności dla biznesu i klientów indywidualnych można przeczytać pod adresem: https://www.przelewy24.pl/.

Poprzedni artykułJak agencja reklamowa może pomóc Twojej firmie?
Następny artykułTorebki papierowe – wszechstronne zastosowanie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj