Imadła ślusarskie, maszynowe i chwyty wiertarskie

Imadła ślusarskie służą do zamocowania stabilnie i nieruchomo przedmiot, który ma być poddany obróbce ręcznej bądź mechanicznej. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje imadeł: imadła maszynowe oraz imadła ślusarskiej. Te standardowe wersje tego urządzenia składa się z pary szczęk, które za pomocą śruby napędzanej jest zaciskane. Profesjonalne imadła mają trochę bardziej złożoną budowę, do jego składu dochodzi korpus, elementy którymi mocujemy imadło do stołu w warsztacie bądź obrabiarki jak również przeguby mające podziałkę kątową. Najczęściej spotykanymi imadłami są: imadła ślusarskie, obrotowe oraz imadła maszynowe stałe jak i imadła maszynowe obrotowe.

Właściwość i stosowanie imadeł w warsztacie

  • narzędzia posiadają wysoką wytrzymałość
  • korpus jak i szczęki ruchome wykonane są z żeliwa wysokiej jakości
  • wkładki szczękowe mają poziomą oraz pionową pryzmę
  • jest możliwość mocowania rur oraz prętów do obróbki dzięki specjalnemu kształtowi szczęki ruchomej
  • śruba pociągowa jest dokładnie zabezpieczona przed wszelkim zanieczyszczeniem i wiórami
  • długi okres eksploatacji
  • jest to podstawowe wyposażenie: frezarek, wiertarek jak i strugarek

 imadło wiertarskie

Firmą produkującą imadła jak i uchwyty tokarskie jest firma polska Bison Bial.

Imadła maszynowe służą do trzymania stabilnie i nieruchomo w obrabiarce przedmiot, który będzie poddawany pracy obróbki. Imadła są podstawowym częścią do obróbki skrawaniem w każdym warsztacie.

 imadło maszynowe

Imadła ślusarskie korpus jak i imadło ruchome zostało wyprodukowane z wysokiej jakości żeliwa o dużej wytrzymałości. Imadła te posiadają wkładki wymienne, hartowane indukcyjnie. Posiadają one pionową oraz poziomą pryzmę. Dzięki odpowiedniemu kształtowi szczęk jest możliwość mocowania rur i prętów. Śruba pociągowa imadła jest dobrze zabezpieczona przed wiórami i innymi zanieczyszczeniami.

Uchwyty tokarskie

 uchwyty tokarskie 3 szczękowe

Uchwyty tokarskie samocentrujące służą one do mocowania wałków bądź innych detali. Są podstawowym elementem tokarki, lecz również przydają się przy frezarkach jak i wiertarkach. Mocowanie detali kształtu okrągłego jest możliwe dzięki uchwytom trzy szczękowym, natomiast dwu-szczękowe mogą chwytać przedmiotu kształtu prostokątnego lub kwadratowego. Możemy spotkać uchwyty wykonane ze żeliwa jak i stali, jednak uchwyty tokarskie samocentrujące wykonane z żeliwa są częściej używane gdyż ich cena jest niższa. Ich zaletą jest również tłumienie drgań podczas pracy.  Bison-Bial 3204 jest to uchwyt samocentrujący trzy szczękowy, wykonane są one z żeliwa, z mocowaniem ręcznym mechanicznym. Komplet uchwytów tokarskich samocentrujących składa się z dwóch kompletów szczęk i są to: szczęki zewnętrzne oraz szczęki wewnętrzne, klucz do uchwytu jak i śruby mocujące. Konstrukcja samego uchwytu tokarskiego samocentrującego jest bardzo prosta, taki standardowy uchwyt posiada: pokrywki, tarczy spiralnej, kółka zębatego, korpusy, szczęk jak i klucza, którego zadaniem  jest dokręcenie szczęk w stronie wewnątrz bądź na zewnątrz.

Uchwyty tokarskie samocentrujące ( sklep-online ) produkowane są z wysokiej jakości materiałów ponieważ pracują przy dużych obciążeniach, obrotach i pracują przez długi czas. Powierzchnie robocze szlifowane dają nam pewność długiej eksploatacji z pewną dokładnością, a cały chwyt jak i wyważona tarcza spiralna pozwalają na stosowanie dużych prędkości podczas pracy bez dużych drgań. Wszystkie powierzchnie robocze uchwytów są szlifowane oraz hartowane by zapewnić jak najwyższą dokładność, jednak mimo tego każdy producent zaleca wyrównać każde nowe szczęki na tokarce za pomocą noża tokarskiego.

Firma Bison-Bial z białego stoku jest największym oraz najstarszym producentem uchwytów do tokarek, wiertarek jak i frezarek. Firma oferuje bardzo dobrej jakości przyrządzania do tokarek, frezarek itp. Uchwyty tokarskie samocentrujące trzy szczękowe posiadają trzy szczęki kolejno ponumerowane od 1 do 3. Ich montaż należy wykonać kolejno według numerów zawartych na szczękach 1,2,3.

Jakie są i jak używamy chwyty wiertarskie

Uchwyty wiertarskie używane są również do tokarek jak i frezarek. Dzięki nim możemy mocować wiertła do metalu, stali żeliwa i innych z chwytem walcowym do obrabiarki. Są one pośrednikiem między maszyną a wiertłem. Uchwyty wiertarskie dzielimy na dwa główne rodzaje: uchwyty wiertarskie bezkluczykowe samozaciskowe o oznaczeniu PTRu oraz uchwytu wiertarskiego kluczykowe o oznaczeniu PTRk ( strona z uchwytami )

Uchwyty wiertarskie samozaciskowe to uchwyty samozaciskowe, w którym wiertło mocujemy bez pomocy klucza a obracając obudowę uchwytu ręką, zbliżając szczęki samozaciskowe do chwytu wiertła.

 uchwyt wiertarski samozaciskowy

Uchwyt wiertarski kluczykowy do nich jest potrzebny kluczyk, który obraca pierścieniem w uchwytach wiertarskich, który zbliża do siebie szczęki lu oddala je od siebie

Uchwyty wiertarskie mogą być mocowane monolitycznie czyli z trzpieniem, który jest nierozłączny z uchwytem lub prze zmocowanie łączne. Mocowanie łączne polega na połączeniu trzpienia oraz uchwytu wiertarskiego przez gwint bądź wcisk.

Poprzedni artykułJak zorganizować wymarzone wesele?
Następny artykułLeasing samochodu używanego krok po kroku. To musisz wiedzieć!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj