Chcesz w tym roku wyjechać na wakacje marzeń? Już teraz zacznij odkładać pieniądze z myślą o planach urlopowych. Warto jednak zrobić to efektywnie, tj. tak, aby w określonym terminie uzyskać konkretną kwotę. Sprawdź, czy gromadzenie środków na koncie oszczędnościowym jest dobrym rozwiązaniem.
Konto oszczędnościowe jest produktem bankowym, dzięki któremu można systematycznie odkładać pieniądze z myślą o dowolnym celu. Jego założenie zwykle nic nie kosztuje – jest to produkt dodatkowy, który może założyć każdy posiadacz rachunku osobistego.
Ile można zarobić na koncie oszczędnościowym?
Oprocentowanie kont oszczędnościowych nie należy do wysokich, jednak regularne odkładanie środków pomaga uzyskać kapitał z przeznaczeniem na dowolny cel. Wysokość możliwych do wypracowania odsetek można łatwo oszacować. Pomaga w tym kalkulator konta oszczędnościowego. Jest to proste w obsłudze narzędzie, które działa w oparciu o zaawansowane algorytmy. Dzięki temu szybko i bez konieczności dokonywania jakichkolwiek ręcznych obliczeń, uzyskasz informację o wysokości zysków.
Ciekawym narzędziem jest kalkulator kont oszczędnościowych dostępnych w ofercie Toyota Banku. Przykładowo, gromadząc depozyt w wysokości 50 000 zł, można wypracować odsetki na poziomie 34,17 zł w ciągu miesiąca.
Konto oszczędnościowe na wakacje – to się opłaca
Każdy sposób jest dobry, aby zgromadzić konkretną kwotę z myślą o wyjeździe na wakacje. Dlatego warto założyć konto oszczędnościowe. Poza tym, że za jego pomocą można odłożyć kapitał, korzystnie z niego niesie za sobą wiele innych korzyści.
Wśród zalet takiego rachunku można wymienić m.in.:
- nauka systematycznego oszczędzania – regularne odkładanie wchodzi w nawyk i staje się już codzienną czynnością,
- ochrona pieniędzy przed niepotrzebnymi wydatkami,
- stały dostęp do środków na tzw. czarną godzinę.
Dzięki odłożonym wcześniej pieniądzom, można też uniknąć wydatków związanych z zaciąganiem pożyczek czy innych rodzajów zewnętrznego finansowania.
Jak wybrać dobre konto oszczędnościowe?
Banki oferują wiele kont oszczędnościowych – jak zatem wybrać najlepsze rozwiązanie? Na pewno nie można decydować się na przypadkową opcję, lecz porównać dostępne możliwości. Trzeba przy tym uwzględnić kilka aspektów, wśród których wymienić można:
- oprocentowanie – im wyższe, tym większe odsetki możliwe są do wypracowania,
- opłaty za prowadzenie rachunku – im mniejsze, tym lepiej; na szczęście większość banków nie pobiera żadnych prowizji,
- opłaty za wypłatę środków z rachunku – często pierwsza wypłata jest darmowa, a kolejne obarczone prowizją; może też zdarzyć się, że na początku miesiąca bank pobiera opłatę, a następnie dokonuje zwrotu, jeśli nie doszło do wypłaty środków.
Weź pod uwagę również aspekty związane z formalnościami. Nie wszystkie konta oszczędnościowe można założyć do każdego rachunku osobistego.