Ekologiczne rozwiązania w transporcie ciężkim

Transport drogowy odpowiedzialny jest za generowanie największej ilości gazów cieplarnianych w Europie. Nie ma więc wątpliwości, że odpowiedzialne spojrzenie na sprawy środowiska naturalnego wymaga od nas znaczących zmian w podejściu. Jakie kroki podjąć może branża transportowa w kierunku zrównoważonego, ekologicznego rozwoju?

Transport ciężarowy odpowiedzialny ekologicznie 

Realna zmiana wymaga od nas wspólnego zaangażowania. W tym celu w 2021 roku Komisja Europejska zaproponowała pakiet „Fit for 55”, którego celem jest ograniczenie emisji CO2 o co najmniej 55% do 2030 r. Państwa UE pracując nad nowymi przepisami, dążą do osiągnięcia tego celu aby do 2050 r. uczynić UE neutralną dla klimatu.  

Pomóc mają w tym rozporządzenia o stopniowym wprowadzaniu na rynek wyłącznie samochodów zasilanych paliwami alternatywnymi. Ich udział, do 2050 roku, ma zwiększyć się  niemalże 10krotne. 

Ekologiczne rozwiązania – jakie kroki możemy podjąć? 

Zmiany z którymi musimy się mierzyć wymagają zaangażowania nas wszystkich. Transport ciężki wymaga modernizacji i dostosowania do realiów otaczającego nas świata. Producenci idąc za tym wezwaniem wypuszczają na rynek nowe produkty dostosowane do narzucanych norm emisyjnych. Coraz częściej w ofertach producentów odnaleźć możemy ciągniki siodłowe napędzane paliwami alternatywnymi w tym np. samochód elektryczny stworzony przy współpracy Volvo i GT Trailers. Do najpopularniejszych opcji możemy zaliczyć te napędzane: 

  • energią elektryczną,    
  • wodorem,    
  • biopaliwami,    
  • paliwami syntetycznymi i parafinowymi,    
  • gazem ziemnym (CNG i LNG)   
  • gazem płynnym LPG. 

Ekologistyka w praktyce 

Wykorzystanie alternatywnych napędów to nie jedyna możliwość realizacji założeń zrównoważonego rozwoju transportu. Równie ważny jest wybór odpowiedniej  przyczepy, naczepy czy  zabudowy samochodowej. Wśród ekologicznych, nowoczesnych opcji dostępnych na rynku możemy znaleźć te konstruowane z aluminium zamiast ze stali. Są one lżejsze – nawet do 1 tony – co przekłada się na zmniejszone zużycie paliwa oraz możliwość zabrania dodatkowego ładunku.  

Ich czołowy producent na polskim rynku GT Trailers podaje, że tego typu rozwiązania są również trwalsze i bardziej odporne na upływ czasu, co znacznie wydłuża możliwą eksploatację pojazdu. 

Transport na ekologicznej drodze 

Wprowadzając idee ekologistyki w swoim przedsiębiorstwie warto pamiętać, że wartości społeczne spotykają się w niej z wartościami ekonomicznymi. Zrównoważony rozwój przedsiębiorstwa, wspomagany ekologicznym podejściem daje szansę nie tylko na stabilny, świadomy rozwój prowadzonej firmy ale również odpowiedzialne podejście do naszej planety. 

Poprzedni artykułJak wypromować wydarzenie? Wszystko co musisz wiedzieć!
Następny artykułNowa chwilówka a spłata starej. Jak nie wpaść w spiralę zadłużenia?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj