Posiadanie czworonoga wiąże się z wieloma obowiązkami, ale także przyjemnościami. Warto jednak pamiętać, że pies potrzebuje mieć ustalony pewien rytm, dzięki któremu wie, kiedy jest pora jedzenia, spania czy zabawy. Aby ułatwić zarówno sobie, jak i naszemu pupilowi, lepsze rozumienie siebie nawzajem, warto nauczyć go kilku przydatnych komend.
Siad
To podstawowa komenda, która przydaje się w wielu sytuacjach. P jej usłyszeniu pies powinien natychmiast usiąść i pozostać w tej pozycji, dopóki jej nie odwołamy. Komenda może być pomocna w przypadku, gdy nasz czworonóg zbyt emocjonalnie lub wręcz zbyt agresywnie reaguje na otoczenie i sadzając do sprawiamy, że się uspokaja. W pozycji tej wygodnie będzie również zajrzeć psu do pyska, co jest niezwykle pomocne u weterynarza . Wreszcie pozycja siedząca przyda się także wtedy, gdy będziemy chcieli zabrać naszego pupila w miejsce publiczne, na przykład do kawiarni, gdzie będziemy oczekiwać, że pies będzie spokojnie siedział koło naszego krzesła.
Waruj / leżeć
Kolejna komenda polega na tym, że pies kładzie się na podłożu przylegając do niego również łokciami. Ta pozycja, podobnie jak siad, jest przydatna podczas spacerów, gdy pies zachowuje się zbyt reaktywnie lub podczas wizyty u weterynarza. Komendę tę wykorzystamy również podczas jazdy samochodem, gdy będziemy chcieli, aby pies spokojnie leżał na siedzeniu.
Zostań
To polecenie z kolei jest wykorzystywane w bardzo wielu przypadkach. Przede wszystkim wtedy, gdy chcemy, aby pies pozostał w danym miejscu i nie podążał za nami lub za innymi osobami. Przydaje się, gdy ktoś puka do drzwi i nie chcemy, aby pies podbiegł do gościa tylko został przykładowo przy swoim legowisku..Często też wykorzystuje się tę komendę podczas różnego rodzaju zabaw oraz treningów, gdy zależy nam na tym, aby pies nie ruszał się z danego miejsca.
Polecamy również: zabawki dla psa sklep
Łapa
Zwykle komenda ta kojarzy się z miłym trikiem, którego uczymy nasze pieski. W rzeczywistości to bardzo praktyczna komenda. Pies na nasze polecenie podaje nam łapę, a my możemy wówczas wygodnie skrócić jego pazury, wytrzeć błoto lub wodę czy obejrzeć opuszki. Podaj łapę będzie także przydatną komendą u weterynarza.
Jak uczyć psa komend?
Pamiętajmy o tym, że ucząc psa jakiejkolwiek komendy musimy zachować opanowanie i nie denerwować się, gdy ten nie będzie chciał od razu zrozumieć naszych poleceń. Nagdzajmy pupila za każdy, nawet mały sukces zbliżający go do wykonania komendy w sposób poprawny. Nauka musi być przyjemna i bezstresowa, gdyż tylko wtedy uda nam się zbudować więź z czworonogiem. Warto również wiedzieć, że niepowodzenie treningu to zwykle wina nauczyciela, a nie psa, więc to od nas zależy, jak skuteczna będzie nauka. Życzymy powodzenia.
Zobacz także: dawkawiedzy.pl – porady, wskazówki i informacje