Karta kredytowa to skuteczny sposób na sfinansowanie wydatków kredytem bez odsetek. Na co zwrócić uwagę, wybierając kartę kredytową? Jak z niej korzystać, aby unikać dodatkowych kosztów? Podpowiadamy.
Karta kredytowa to kredyt bankowy w formie przyznanego przez kredytodawcę limitu środków. Możesz korzystać z nich do woli, płacąc za zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych, opłacając usługi czy wypłacając środki z bankomatu. Karta kredytowa nie jest powiązana z ROR-em. Do jej obsługi bank tworzy specjalne konto techniczne.
Karta kredytowa — dlaczego warto?
Użytkowana w przemyślany sposób karta kredytowa okaże się realnym wsparciem w przypadku nieprzewidzianych wydatków. Zwłaszcza tych, które nie mogą czekać. Dzięki kredytowi na karcie pieniądze będą dla Ciebie dostępne 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Bez konieczności składania dodatkowego wniosku o kredyt. Taki produkt zapewni Ci więc pełną niezależność finansową.
Kto może otrzymać kartę kredytową?
Karta kredytowa jest rodzajem kredytu bankowego. Aby go otrzymać, wnioskujący powinien:
- mieć co najmniej 18 lat i pełną zdolność do czynności cywilnoprawnych,
- mieszkać w Polsce,
- dysponować dowodem osobistym i numerem PESEL.
Duże znaczenie ma także zdolność kredytowa. Przed wydaniem decyzji o przyznaniu karty, na podstawie dostarczonych przez wnioskującego dokumentów, banki drobiazgowo ją weryfikują. Na zdolność kredytową wpływają m.in.: wiek kredytodawcy, wysokość i źródło dochodów, saldo aktualnie spłacanych kredytów i pożyczek oraz przyznane limity na kartach kredytowych i debetowych, wydatki związane z utrzymaniem gospodarstwa domowego czy liczba osób na utrzymaniu.
Jakie dokumenty są potrzebne do otrzymania karty kredytowej?
Większość banków wymaga od wnioskujących o kartę kredytową dostarczenia:
- dokumentu tożsamości,
- dokumentu potwierdzającego wysokość i źródło dochodu. Może być to np. zaświadczenie o dochodzie wydane przez pracodawcę, 1 z 3 ostatnich odcinków świadczenia emerytalno-rentowego czy zaświadczenie z US o wysokości osiąganych dochodów/przychodów.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze karty kredytowej?
Karta kredytowa online to świetny sposób na sfinansowanie nieprzewidzianych wydatków, pokrycie bieżących kosztów i realizację marzeń. Aby korzystanie z kredytu na karcie było realnym wsparciem i nie obciążyło nadmiernie budżetu, przed podpisaniem umowy z bankiem, porównaj dostępne na rynku oferty. Weryfikując ich parametry, zwróć uwagę przede wszystkim na:
- okres trwania okresu bezodsetkowego. Jeśli spłacisz swoje zadłużenie przed upływem okresu bezodsetkowego, bank nie naliczy odsetek na wykorzystane środki. Wniosek jest więc oczywisty — im dłuższy okres bezodsetkowy, tym większe szanse na darmowy kredyt;
- możliwość otrzymania karty bez konieczności wizyty w oddziale banku. Dziś w czasie pandemii COVID-19 możliwość otrzymania karty bez wychodzenia z domu to ogromny walor. Jeśli chcesz ochronić zdrowie swoje i swoich bliskich, znajdź bank, który umożliwia wykonanie całej procedury (nie tylko złożenie wniosku) przez internet lub telefon;
- szybkość decyzji kredytowej. Ten parametr jest szczególnie istotny, jeśli potrzebujesz pieniędzy na już, a jeszcze lepiej, na przysłowiowe wczoraj. Zanim wybierzesz bank, sprawdź, ile czasu potrzebuje na wydanie decyzji kredytowej;
- RRSO. RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania kredytu wskazuje, ile w praktyce zapłacisz za pożyczone pieniądze. Ten parametr zawiera w sobie nie tylko oprocentowanie, ale także wszystkie inne koszty towarzyszące korzystaniu z karty kredytowej. Im niższe RRSO, tym tańszy kredyt.
Jako korzystać z karty, aby nie płacić odsetek?
Aby w sprytny sposób wyeliminować dodatkowe koszty i pożyczyć pieniądze naprawdę tanio, wykorzystaj potencjał okresu bezodsetkowego. Jeśli spłacisz zadłużenie w czasie jego trwania, bank nie naliczy odsetek. A Ty poniesiesz jedynie standardowe koszty użytkowania karty.