Stal a warunki atmosferyczne – jak sobie z nimi radzić?

Powszechne wykorzystanie stali podyktowane jest jej wytrzymałością i trwałością. Jednak w formie surowego materiału jest niezwykle podatna na czynniki atmosferyczne. Oto porady, dotyczące tego, w jaki sposób najlepiej przygotować elementy stalowe na wymagające warunki.

Skąd na powierzchni stali bierze się rdza?

Korodowanie to proces utleniania warstwy powierzchniowej metali podatnych, pod wpływem wilgoci, powietrza i środków chemicznych. Zazwyczaj obejmuje te elementy, które są wystawione na oddziaływanie warunków atmosferycznych lub silnych detergentów, jednak niezabezpieczone właściwie konstrukcje mogą też ulegać rdzewieniu wewnątrz pomieszczeń.

Skuteczne zabezpieczenia antykorozyjne mają na celu powstrzymanie tego procesu nawet w przypadku konstrukcji, które stale przebywają na zewnątrz i są narażone na agresywne czynniki.

Jakie metody wykorzystuje się celem zabezpieczania powierzchni stalowych?

W przemyśle stosuje się głównie cynkowanie ogniowe, które polega na zanurzaniu elementów stalowych w płynnym cynku. W ten sposób na powierzchni stali tworzy się stop Zn-Fe, który na dziesiątki lat (nawet 65 w przypadku sprzyjających warunków) zabezpiecza element przed korodowaniem.

Innym sposobem jest malowanie proszkowe w wysokich temperaturach. Uprzednio oczyszczony – metodami mechanicznymi lub chemicznymi – poddaje się ostatecznemu powleczeniu stali proszkiem o określonych właściwościach. W końcowym etapie element umieszczany jest w piecu.

Jak dbać o stal w warunkach przydomowych?

Aby zabezpieczenia korozyjne okazały się trwałe, musza zostać spełnione pewne warunki. Przede wszystkim powierzchnia elementu musi być oczyszczona z wszelkich zanieczyszczeń w tym warstw rdzy, które już zdążyły się rozwinąć. W dalszym kroku powierzchnię należy zmatowić – nawet w miejscach, które nie wymagały wcześniejszego czyszczenia. Matowienie ma bowiem wpływ na utrzymywanie się warstwy antykorozyjnej na elemencie.

Ostatnim etapem jest nanoszenie farby lub innego środka stanowiącego powłokę ochronną. Dla zapewnienia odpowiedniego efektu, proces ten należy powtórzyć przynajmniej jednokrotnie, jednak ilość warstw dobierana jest do specyfikacji wykorzystanego w tym procesie produktu.

Poprzedni artykułKarta graficzna i komputer – dobrze dobrana para
Następny artykułKarta kredytowa online — na co zwrócić uwagę przy wyborze?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj