Czy warto uczyć się programowania?

Odpowiedź jest jednoznaczna: warto. W XXI wieku zapotrzebowanie na programistów na polskim i światowym rynku pracy jest ogromne. Do tego największe globalne firmy i korporacje to właśnie firmy IT lub takie, które w dużym stopniu opierają swój biznes na działaniach w internecie. W tym gronie znajdują się tacy giganci jak Google, Amazon, Apple, Netflix, czy Microsoft.

Możemy się temu sprzeciwiać, ale prawda jest taka, że przenieśliśmy swoje życie codzienne do internetu. Oglądamy filmy i słuchamy muzyki z sieci, kontaktujemy się z przyjaciółki, robimy tam zakupy, zamawiamy pizzę, uczymy się w formie e-lekcji… słowem: stworzyliśmy swój własny e-świat. Ktoś to wszystko musi zakodować, napisać i stworzyć. Od tego właśnie są programiści, a Ty możesz być jednym z nich. Czym zatem dokładnie zajmuje się programista?

Czym zajmuje się programista?

Specjaliści IT dzielą się na kilka różnych specjalizacji. Kluczowe spośród nich to m.in.:

  • front-end developerzy (programujący interfejs, design i wszystko to, co widzi użytkownik np. serwisu WWW lub programu komputerowego)
  • back-end developerzy (tworzący “wnętrze” aplikacji i stron WWW, silniki i algorytmy, na których oparte są gotowe narzędzia online),
  • testerzy oprogramowania (sprawdzający to, czy dana aplikacja działa i spełnia wszystkie swoje funkcje),
  • UX / UI designerzy (dbający o to, aby oprogramowanie lub strony WWW były przystępne, wygodne i piękne dla oka użytkownika).

Co robi programista?

Najpiękniejsze w pracy programisty jest to, że może stworzyć coś zupełnie z niczego. Wbrew naszym wyobrażeniom o “informatykach” z poprzedniego tysiąclecia, specjalista IT to bardzo kreatywne, ambitne i wyjątkowe zajęcie. Efektami pracy programistów są dziś nie tylko strony WWW, ale także wszelkie aplikacje mobilne, gry, systemy operacyjne i bazy danych. Kto i ile płaci za ich pracę?

Zarobki programistów

W całej Unii Europejskiej na świeżo upieczonych programistów czeka 800 000 wakatów. Tylko w naszym kraju to 50 000 wolnych stanowisk w IT. Nic dziwnego, że dochody web developerów z roku na rok szybują w górę.

Ile zarabia programista?

Stawka godzinowa programistów – freelancerów może wynieść nawet 100 PLN netto / h, a zarobki specjalistów programowania na etacie wahają się od 5000 do nawet 35 000 złotych miesięcznie.

Dlaczego programiści zarabiają tak dużo?

Oczywiście te kwoty zależą od wielu czynników, takich jak doświadczenie, ukończone kursy programowania i zdobyte certyfikaty oraz portfolio programisty z jego dotychczasowymi projektami. Wysokość dochodów jest uzależniona także od tego, czy koder pracuje dla polskiej, czy zagranicznej firmy (np. zdalnie na home office), czy pracuje w korporacji, software house, czy agencji reklamowej, a może działa jako “wolny strzelec” – freelancer.

Gdzie i jak uczyć się programowania?

Jeśli zainteresowały Cię wysokie wynagrodzenia i projekty, którymi zajmują się programiści, może to czas na zmianę branży? Jak się za to zabrać? W sieci jest wiele płatnych i bezpłatnych kursów i szkoleń programowania online, które opisują kilkadziesiąt języków programowania. Jak jednak z tej masy opcji wybrać coś dla siebie?

Mamy dla Ciebie rozwiązanie. Umów się na bezpłatną konsultację z doradcą kariery w IT z Software Development Academy, największej w Europie akademii programowania. Dzięki takiej niezobowiązującej rozmowie dowiesz się, jaki język programowania na początek wybrać, jak wygląda ścieżka kariery programisty i jak zostać prawdziwym web developerem.

Poprzedni artykułOdżywki przedtreningowe (przedtreningówki) – co to jest? Działanie i efekty
Następny artykułJaki piec do pizzy wybrać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj