Niektóre przedsiębiorstwa codziennie używają różnego rodzaju urządzeń do ważenia. Duża częstotliwość pracy wymaga dobrej jakości i określonych parametrów. Jak wybrać odpowiedni sprzęt?
Określenie przydatności wagi powinniśmy określić przez pryzmat kilku czynników. Przede wszystkim ważne jest to, gdzie urządzenie będzie używane. Warianty stalowe nadają się do suchych zadaszonych pomieszczeń lub hal produkcyjnych. Z kolei modele wykonane ze stali nierdzewnej wymagają większych nakładów finansowych, ale za to dają szerokie spektrum możliwości zastosowania. Nie bez znaczenia jest również miejsce usytuowania sprzętu. Wagi platformowe można zainstalować w zagłębieniu na równo z posadzką, bezpośrednio na niej lub stworzyć niewielki pomost w wypadku wagi najazdowej. Miejsce powinno być zabezpieczone przed niepożądanymi uszkodzeniami, które mogą wywołać przypadkowe uszkodzenia przez ciężki sprzęt przekraczający udźwig wagi. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
Zakres i dokładność
W zależności od przeznaczenia istotny jest zakres skali oraz jej dokładność. Przy produkcji każdego typu wag stosuje się podobną zasadę. Mianowicie im jej nośność jest większa, tym mniejsza jest jej dokładność. Przy ciężarach oscylujących w granicach 1000 kg – 3000 kg kilka gram, nie będzie znaczące. Z drugiej strony przy wagach laboratoryjnych precyzja jest kluczowym parametrem. Istnieje jednak pewne rozwiązanie, które będzie przydatne w sytuacji, gdy ważymy produkty silnie zróżnicowane. Wówczas warto rozważyć zakup urządzenia dwuzakresowego, które będziemy dostosowywać do potrzeb zależnych od sytuacji. Przy wyborze nośności wagi warto pamiętać o uwzględnieniu w niej ciężaru opakowań tj. palet, kontenerów czy pojemników, które będą ważone z towarem.
Wymiary wagi
Planując zakup wagi dobrze określić wielkość pomostu wagowego. Zwykle im jest on większy, tym wyższą cenę musimy zapłacić. Dlatego warto określić, jakie gabaryty będziemy ważyć i czy istnieje prawdopodobieństwo, że będą one większe albo niestandardowe. Pozwoli to na wybór optymalnego urządzenia i oszczędzi kłopotów przy nietypowych produktach. Producenci zwykle konstruują modele o typowych rozmiarach. Dzięki temu dobór pomostu jest intuicyjny i nie stwarza kłopotów. Pojawiają się jednak sytuacje, gdy potrzeba skonstruować urządzenie o niestandardowych gabarytach. Nie mniej do zbudowania takiego sprzętu firmy potrzebują czasu, a cena urządzenia będzie się różniła od gotowych modeli. Na koniec warto pamiętać o pomoście i jego wymiarach. Musimy się upewnić, że mamy dostatecznie dużo miejsca, aby operator mógł komfortowo obsługiwać sprzęt. Zbyt mało miejsca w ciągu komunikacyjnym może doprowadzić do uszkodzenia wagi i przestojów w pracy.
Czy potrzebna jest legalizacja?
Wagi platformowe wymagają legalizacji w sytuacji, gdy chcemy używać ich w obrocie handlowym lub rozliczać się z cłami, a także do obliczania na jej podstawie podatków. Taki sprzęt wymaga okresowych kontroli i ponownej legalizacji przez niezależne od producenta organy. Wszystko musi być zgodne z obowiązującą ustawą. W opozycji do tego rozwiązania są wagi technologiczne. Używa się ich głównie na własne potrzeby przedsiębiorstwa. Zwykle warto co pewien czas (2 lata) sprawdzać poprawność wskazań i wymianę zużytych części. Kalibrację najlepiej zlecić producentowi lub w Urzędzie Miar.
Wybór odpowiedniej wagi powinien być determinowany kilkoma czynnikami. Ważne jest jej przeznaczenie, a to niesie za sobą konieczność określenia jej skali, wymiarów i przeznaczenia. Jeżeli na jej podstawie będziemy wprowadzać produkty do obrotu handlowego, to istnieje konieczność jej legalizacji przez niezależne organy. W innym wypadku może być używana tylko na wewnętrzne potrzeby przedsiębiorstwa. W obu wypadkach warto zadbać o odpowiedni serwis, aby sprzęt był w 100% sprawny. Wówczas możemy liczyć, że urządzenie posłuży nam przez wiele lat.