Wybieramy system ERP. 4 pytania, które musisz sobie zadać przed wdrożeniem

Każda firma jest inna. Reprezentuje inną branżę, posiada inne produkty i usługi. Wspólne dla wszystkich przedsiębiorstw jest to, że jeśli chcą się rozwijać i pomnażać zyski, muszą być dobrze zarządzanie. Jednym z rozwiązań, które w tym pomagają, są systemy ERP.

System ERP jest specjalistycznym oprogramowaniem, pozwalającym na kompleksowe zarządzanie wszystkimi procesami, jakie mają związek z działalnością przedsiębiorstwa. Jeszcze niedawno na system ERP decydowały się głównie większe firmy. Teraz zalety doceniają także mniejsze organizacje. Każda instalacja może wyglądać zupełnie inaczej i mieć różne funkcje. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie, powinniśmy sobie zadać kilka pytań.

1.Dlaczego decydujesz się na wdrożenie systemu ERP?

Pierwsza odpowiedź, jaka się nasuwa to większe przychody, ale jest to zbyt ogólne. Jeśli cel nie zostanie zdefiniowany, lub określimy go źle, to nie będziemy czerpać tyle korzyści, ile byśmy mogli. Możemy się zastanowić nad tym, jakie funkcje powinno mieć nowe oprogramowanie, ale najlepiej spojrzeć z perspektywy celów biznesowych i tego, co chcemy osiągnąć jako firma w ogóle, nie tylko poprzez wdrożenie systemu.

2.Jakie obszary działalności będą zarządzane przez oprogramowanie?

Tutaj także nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Powinniśmy się dokładnie przyjrzeć swojej firmie i temu, jak jest zarządzana. System ERP może obejmować sprzedaż, zarządzanie danymi klientów, czy pracowników, płatności, kontrolę stanów magazynowych i wiele innych. Należałoby przemyśleć, które działy muszą się ze sobą kontaktować, gdzie do tej pory pojawiały się niedociągnięcia itd. To jak rozbudowany może być system ERP można dokładniej sprawdzić na stronie www.enova.pl. Mało tego, że można wszystkie funkcjonalności dopasować do siebie, to pracuje się w chmurze, a więc z dowolnego miejsca.

3.Gotowe czy dedykowane rozwiązanie?

Wdrożenie systemu ERP to długofalowa decyzja. Stajemy przed wyborem: gotowe rozwiązanie czy dedykowany system wymagający wdrożenia. Skoro decydujemy się na usprawnienie organizacji i zarządzania w przedsiębiorstwie, zainwestujmy w rozwiązanie dedykowane. Wybór rozwiązania wdrożeniowego, pozwoli ekspertom na dopasowanie systemu do specyfiki naszego biznesu. Wdrożenie systemu ERP to proces, dzięki któremu firma przeprowadzająca go poznaje potrzeby Klienta i doradza jakie rozwiązanie będzie najlepsze, co pozwala w pełni odwzorować procedury w danym przedsiębiorstwie, a co za tym idzie, usprawnić organizację w firmie. Niezależnie od tego w jakiej branży działamy i jak duża jest nasza firma, rozwiązanie dedykowane pomoże osiągnąć lepsze efekty, ze względu na dopasowanie do naszych potrzeb. zawierający wszystkie opcje, jakie są nam niezbędne, za to, nie będzie żadnych funkcji, z których korzystać na pewno nie będziemy.

4.Jak wybrać dobrego dostawcę?

Ponieważ specjalizujących się w systemach ERP dostawców jest sporo, trzeba się dobrze zastanowić. Z pewnością należy zapoznać się opiniami klientów i referencjami. Oprócz tego warto dokładnie przyjrzeć się funkcjonalnościom. Zawsze można wcześniej wypróbować system w wersji demo, co pomoże sprawdzić, czy to jest właśnie to, czego potrzebuje firma. Taka możliwość jest na przykład, kiedy spojrzy się na system ERP enova365.

Poprzedni artykułRozwaga przy wyborze wagi platformowej
Następny artykułSmartwatche damskie – który warto wybrać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj