Rozwód bez orzekania o winie – rozwód w trakcie jednej rozprawy

Rozwód bez orzekania o winie ma znacznie szybszy przebieg niż rozwód z orzeczeniem o winie. Zwykle wystarczy jedna lub dwie rozprawy, aby zakończyć związek małżeński. Czy brak orzekania o winie jest korzystny? Jaka jest cena takiego rozwodu? Jak napisać pozew o rozwód bez orzekania o winie?

Rozwód bez orzekania o winie

Rozwód bez orzekania o winie jest stosunkowo szybkim rozwodem za porozumieniem stron. Każde z małżonków musi złożyć zgodny wniosek w trakcie rozprawy. Zwykle taki rozwód kończy się na jednej lub dwóch rozprawach. Sąd nie orzeka o winie, co oznacza, że żadne z małżonków nie ponosi winy za rozpad małżeństwa. Rozwody Wrocław bez orzekania o winie mają charakter odwracalny. Jeżeli jedno z małżonków zmieni zdanie w trakcie rozprawy rozwodowej, może zmodyfikować swój wniosek. W takiej sytuacji może być potrzebny adwokat, ponieważ rozwody za porozumieniem stron zwykle nie wymagają obecności obrońcy ze względu na swój polubowny charakter.

Pozew o rozwód bez orzekania o winie

Pozew o rozwód bez orzekania o winie wymaga, aby zawrzeć w nim kilka istotnych kwestii, m.in.:

  • muszą zostać wskazane strony pozwu, czyli powód oraz pozwany, poprzez zamieszczenie imion, nazwisk, adresów i numerów PESEL,
  • powinien zostać wskazany sąd, do którego zostanie skierowany pozew,
  • wniosek powinien być odpowiednio sformułowany, czyli musi zostać zamieszczona informacja odnośnie pozwu z orzekaniem o winie lub bez orzekania.

Rozwód bez orzekania o winie a alimenty

W przypadku rozwodu za porozumieniem stron ważną kwestią są alimenty. Reguluje to kodeks rodzinny i opiekuńczy w artykule 60 §. Zgodnie z prawem, alimenty Wrocław na drugiego małżonka mogą zostać zasądzone jedynie w przypadku orzeczenia o wyłącznej winie rozkładu pożycia małżeńskiego. Orzeczenie rozwodu za porozumieniem stron blokuje możliwość ubiegania się o tego rodzaju alimenty, ale wciąż mogą one przysługiwać w przypadku istotnego pogorszenia się sytuacji materialnej. To ważna kwestia, o której warto pamiętać.

Podział majątku po rozwodzie

Podział majątku wspólnego może mieć miejsce w trakcie sprawy rozwodowej, ale nie ma takiej konieczności. Często sprawa o podział majątku wspólnego następuje po sprawie rozwodowej. Sąd rozwodowy może orzekać o podziale majątku pod warunkiem, że nie spowoduje to opóźnienia w prowadzonym postępowaniu. Można ustalić podział majątku wspólnego podczas sprawy rozwodowej w sytuacji, gdy strony będą zgodne co do podziału.

Rozwód bez orzekania o winie – wady i zalety

Rozwód bez orzekania o winie ma plusy i minusy, do których można zaliczyć takie kwestie, jak:

  • możliwość ubiegania się o alimenty jedynie w sytuacji niedostatku,
  • taki rozwód jest zdecydowanie szybszy, ponieważ często wystarczy jedna rozprawa, podczas gdy rozwód z orzekaniem o winie może trwać latami,
  • rozwód za porozumieniem stron jest mniej stresujący, nie wymaga dołączania dużej ilości dokumentacji oraz obecności świadków.
Poprzedni artykułGadżety, dzięki którym dziecko polubi mycie zębów
Następny artykułDlaczego warto zdecydować się na podróż busem do Niemiec?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj