Dobrodziejstwa cywilizacyjne wiążą się często z kłopotliwymi zjawiskami, których na początku nie potrafiliśmy przewidzieć. Do tego typu czynników należy z pewnością hałas. Wszechobecny w otoczeniu człowieka niesie ze sobą ogromne spustoszenie, szczególnie w naszym zdrowiu fizycznym i psychicznym. Wszystkich zainteresowanych wpływem hałasu na nasze organizmy, zachęcamy do przeczytania artykułu.
Czym jest hałas w otoczeniu człowieka?
Hałas jest uporczywym dźwiękiem o nadmiernym natężeniu, który przy dużej intensywności może negatywnie wpływać na organizm człowieka. Specjaliści rozróżniają kilka rodzajów hałasu. Jest to przede wszystkim hałas komunikacyjny, którego źródłem są środki transportu. Hałas przemysłowy występuje w okolicach zakładów przemysłowych oraz wokół stanowisk pracy i wynika z procesów technologicznych. Jeszcze innym rodzajem jest hałas komunalny powstający w obszarze osiedli mieszkaniowych.
Zagrożenia zdrowotne spowodowane hałasem
Reakcja na hałas może być częściowo odmienna u różnych ludzi i zależeć od wielu czynników. Ogólny wpływ nadmiernych bodźców akustycznych, zarówno w spektrum słyszalnym, jak i niesłyszalnym na organizm człowieka jest zdecydowanie negatywny. Określa się go na podstawie poziomu jego intensywności. Pomiary poziomu hałasu prowadzi się za pomocą czułych analizatorów akustycznych. Można określić kilka poziomów hałas:
- Hałas poniżej 35 dB z reguły nie jest szkodliwy, choć u niektórych osób wywołuje irytację i dekoncentrację.
- Hałas w zakresie od 35 dB do 70 dB zaczyna negatywnie wpływać na układ nerwowy i utrudnia komunikację werbalną. U większości osób pojawia się zmęczenie, obniżenie sprawności i problemy ze snem.
- Stałe przebywanie w hałasie o natężeniu od 70 dB do 85 dB powoduje trwałe pogorszenie słuchu, bóle głowy, rozstrój nerwowy, a także obniżenie wydajność pracy.
- U większości ludzi 120 dB jest progiem bólu.
- Natężenie hałasu od 85 dB do 130 dB powoduje uszkodzenie słuchu i może zakłócić funkcjonowanie układu krążenia oraz nerwowego.
- Hałas o natężeniu 130 dB – 150 dB wywołuje rezonans niektórych organów wewnętrznych, co może prowadzić do ich poważnych uszkodzeń.
- Kontakt z hałasem o natężeniu powyżej 150 dB przez dłużej niż 5 minut może wywołać paraliż, mdłości, zaburzenia równowagi, stany lękowe, a także być przyczyną zaburzeń psychicznych.
Walka z hałasem a laboratoria badań środowiskowych
Najskuteczniejszą metodą walki z hałasem jest eliminowanie jego źródeł lub jeśli to niemożliwe ograniczanie jego oddziaływania poprzez mechanizację i automatyzację procesów technologicznych, wprowadzanie do produkcji maszyn i urządzeń cichobieżnych oraz tłumików akustycznych, a także stosowanie obudów dźwiękochłonnych, materiałów dźwiękochłonnych oraz ekranów akustycznych. Do wprowadzania nowych rozwiązań niezbędne są jednak pomiary poziomu hałasu. Wykonują je akredytowane laboratoria badań środowiskowych. Jednym z aktywniej działających na Śląsku jest SBB Laboratorium Badań i Analiz z siedzibą w Katowicach.