Budowa rurociągów przemysłowych wiąże się z szeregiem technicznych kwestii, których właściwe rozstrzygnięcie jest kluczowe dla bezpieczeństwa. Prawidłowa instalacja rurociągów — zarówno odpowiednie ich położenie, jak i dobór właściwej techniki łączenia elementów — bezpośrednio wpływa bowiem na stabilność całej konstrukcji oraz zapewnia bezpieczny transport cieczy lub gazów (woda, para, sprężone powietrze). Czas przyjrzeć się bliżej temu, jak instalowane są rurociągi przemysłowe.
Bezpieczne mocowanie rurociągów
Aby w bezpieczny sposób przymocować rurę do ściany czy stropu często wykorzystuje się różne obejmy, podpory i uchwyty do rur (w przypadku konstrukcji, które narażone są na korozję, najlepszym wyborem są uchwyty wykonane ze stali nierdzewnej). Systemy zamocowań, w których stosuje się tego rodzaju elementy to bezpieczne rozwiązania gwarantujące stabilność, pod warunkiem że punkty podparcia zostaną prawidłowo rozmieszczone. Punkty stałe (PS) to typ zamocowania, dzięki któremu cała instalacja jest odpowiednio usztywniona, a rury nie poruszają się w żadnym kierunku. Natomiast mocowanie rur z wykorzystaniem podpór przesuwnych (PP) stosowane jest, aby umożliwić rurom ruch w kierunku wzdłużnym, ograniczając jedynie ruch poprzeczny. System ten pozwala zachować prawidłowe funkcjonowanie rurociągów przy zmieniających się obciążeniach mechanicznych i termicznych.
Rurociągi przemysłowe — popularne sposoby łączenia elementów
Rodzaj tworzywa, z jakiego zostały wykonane rurociągi technologiczne i przemysłowe, wpływa na wybór optymalnej techniki łączenia poszczególnych ich części.
Gwintowanie
Jednym ze sposobów instalowania ocynkowanych rur stalowych jest proces kształtowania gwintów zewnętrznych i wewnętrznych, zwany gwintowaniem. Jest to jedna z bardziej popularnych metod, polegająca na wykonaniu wgłębień przebiegających wzdłuż linii śrubowej, dzięki czemu zakończenia rur zostają właściwie przygotowane do nakręcenia śrub. Na wyrównane i oczyszczone końcówki nanosi się olej, po czym można przystąpić do nacinania gwintu. Proces ten wymaga użycia specjalistycznych narzędzi, takich jak gwintownice, zarówno ręczne, jak i zasilane elektrycznie, czy rowkarki. Do gwintownicy należy dobrać odpowiednią narzynkę, której rozmiar uzależniony jest od średnicy rury.
Lutowanie
W branży przemysłowej stosuje się też instalacje rurociągowe miedziane, których elementy często łączy się za pomocą trwałego spoiwa lutniczego. Lutowanie — w zależności od temperatury topnienia spoiwa — dzielimy na miękkie i twarde. W obu przypadkach wysoka temperatura sprawia, że metalowe elementy nagrzewają się do takiego stopnia, że łączą się z topniejącym spoiwem w sposób gwarantujący nierozerwalność.
Klejenie
Klejenie to dobra metoda w przypadku rur z PVC. Polega ona na posmarowaniu odpowiednim klejem rur, które chcemy połączyć: powierzchnię jednej rury smarujemy od strony zewnętrznej, a drugą — od wewnętrznej, a następnie wkładamy jedną w drugą.
Zgrzewanie
Rury wykonane z tworzyw sztucznych często łączy się wykorzystując technologię zgrzewania, którego celem jest trwałe połączenie elementów wykonanych z materiału o właściwościach termoplastycznych i dzięki temu podatnych na formowanie. Proces ten przeprowadza się przy użyciu zgrzewarki.
Złączki
Kolejna metoda łączenia elementów rur wykonanych z tworzyw sztucznych polega na wykorzystaniu złączek. Najpopularniejsze są złączki zaciskane na rurze lub złączki zaprasowywane (te drugie stosowane są w przypadku rur wielowarstwowych). Do zaprasowania lub zaciśnięcia złącza wykorzystuje się specjalnie przeznaczone do tego celu narzędzie. Metoda ta nie wymaga zgrzewania ani spawania.
Podsumowanie
Zastosowanie odpowiednich rozwiązań instalacyjnych to jeden z bardziej istotnych warunków, jakie muszą zostać spełnione, by systemy rurociągów były konstrukcjami stabilnymi, szczelnymi i bezpiecznymi. Wybór odpowiedniej techniki łączenia elementów oraz sposobu zamocowania zależny jest między innymi od rodzaju materiału wykorzystanego do produkcji rur.