Bezpieczeństwo żywności

Bezpieczeństwo żywności

Konsument płacąc za żywność krajową bądź importowaną ufa, że spełnia ona wszystkie wymagane normy. Bezpieczeństwo żywności związane jest z ochroną zdrowia ludzkiego, zdrowia zwierząt i roślin oraz ochroną środowiska. Dlatego przedsiębiorca produkujący żywność musi znać wprowadzone normy i być przygotowanym na różnorodne kontrole.

Normy dotyczące bezpieczeństwa zdrowotnego żywości

Producenci żywności są zobligowani do przestrzegania norm dotyczących bezpieczeństwa żywności i paszy. Do tych norm należą między innymi ISO TS 22002, HACCP, system BRC oraz system IFS.

W tym aspekcie warto poznać także pojęcie food defense. Pojęcie to pochodzi z USA i dotyczy ochrony przed celowym skażeniem produktów spożywczych czynnikami biologicznymi, chemicznymi, fizycznymi lub radiologicznymi.

Kontrole na granicach UE

Tu warto wspomnieć o ważnej roli inspekcji na przejściach granicznych, które funkcjonują na rynku europejskim. Ich zadaniem jest zapewnienie, by wszystkie towary były zgodne z unijnymi normami i dostosowane do konkretnych produktów, np. przesyłki żywych zwierząt lub roślin odbywają się tylko w wyznaczonych punktach wjazdowych. Zgodnie z bezpieczeństwem żywności towary pochodzenia zwierzęcego muszą posiadać dodatkowe wymagania np. zaświadczenie weterynaryjne związane z ich statusem zdrowotnym.

Zmiany przepisów – zmiany wymagań

Przepisy związane z bezpieczeństwem żywności w różnych państwach podlegają zmianom, a co za tym idzie, producenci muszą się do nich dostosowywać.

Tu szczególne wyzwanie czeka na firmy, które z Europy eksportują towary spożywcze do USA. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) narzuciła na przedsiębiorcę importującego żywność do USA rejestrację w FDA, czyli  (Food and Drug Administration). Rejestracja wymusza spełnienie nowych wymagań formalnych związanych z bezpieczeństwem żywności, metodyką identyfikowania i oceną zagrożeń.

Niestety amerykańskie służby nie akceptują europejskich standardów bezpieczeństwa żywności, co powoduje że firmy ze starego kontynentu muszą starać się o dodatkową certyfikację.

Więcej szczegółów na temat rosnących wymagań ze strony USA dla eksporterów żywności można znaleźć w artykule: https://pro.bureauveritas.pl/2018/10/24/rosna-wymagania-ze-strony-usa-dla-europejskich-eksporterow-zywnosci/

Poprzedni artykułMonitory nowej generacji – niezbędnik zakupowy i technologiczny
Następny artykułW Polsce nie maleje zapotrzebowanie na terminale płatnicze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj