Gadżety, dzięki którym dziecko polubi mycie zębów

gadżety dzięki którym dziecko polubi mycie zębów

Higiena zębów u niemowląt i dzieci to temat niezwykle trudny. Niemowlęta zwykle przeciwne są jakiejkolwiek ingerencji w ich jamie ustnej, a co dopiero czyszczenia szczoteczką. Starszym dzieciom trudno jest skoncentrować się na zadaniu jakim jest szczotkowanie. Nie pasuje im szczotka, pasta, nudzą się tą czynnością po kilku sekundach. Mleczne zęby są jednak bardzo podatne na próchnicę a przez to nie można pomijać ich higieny. Z kolei brak higieny jamy ustnej u niemowląt doprowadzić może do szeregu nieprzyjemnych dolegliwości i schorzeń. Jak tego uniknąć? Sięgnąć można po gadżety, które ułatwią mycie zębów i dziąseł, a także uatrakcyjnią dzieciom wykonywanie tych czynności samodzielnie.

Wacik z wodą

Już u niemowląt dbać możemy o higienę jamy ustnej. Szczególnie dzieci, których głównym lub przeważającym pokarmem jest mleko, zagrożone są pleśniawkami lub próchnicą butelkową. Zwykły wacik nasączony wodą nałożony na palec jest tu często jedyną, ale i wystarczającą formą higieny. Przy pomocy wacika można usunąć zanieczyszczenia i osady z dziąseł jak i pierwszych ząbków. Co ciekawe ten domowy sposób doczekał się już swojej komercyjnej odsłony. W sklepach kupić można bowiem waciki nasączone xylitolem dedykowane do tej właśnie czynności.

Sylikonowa nakładka

Dla dzieci, które mają już kilka pierwszych ząbków lepszym rozwiązaniem może być sylikonowa nakładka na palec. Z jednej strony jest zakończona wypustkami przypominającymi włosie szczoteczki do zębów, z drugiej posiada niewielkie wybrzuszenia, które masują dziąsła i przeciwdziałają przyklejeniu lub przetarciu skóry. Długie wypustki ułatwiają czyszczenie przestrzeni wokół pierwszych zębów i usuwanie z nich nalotu.

Gryzak

W sieci znajdziemy także gryzaki, które stosować można zamiennie do pierwszej szczoteczki. Stworzone są dla maluchów, które nie pozwolą nam na manewrowanie szczoteczką w ustach. W praktyce jednak są raczej gadżetem pozwalającym na oswojenie się z kształtem szczoteczki aniżeli szczoteczką pozwalająca na czyszczenie zębów. Gryzka ma budowę zbliżoną do szczoteczki – długa szyjka zwieńczona jest okrągłą końcówką. Posiada ogranicznik uniemożliwiający wepchnięcie go głęboko do gardła. Jest gadżetem, który można rozważyć jako dodatek do innych metod

Szczoteczki soniczne

Szczoteczki soniczne to urządzenie, którego metoda działania bliska jest szczoteczkom elektrycznym. Niemniej ruchy wykonywane przez szczoteczkę soniczną są dużo bardziej delikatne, niemal że minimalne. Szczoteczka wibruje na powierzchni zęba, przez co dużo lepiej usuwa nalot, nawet jeśli dziecko nie wykonuje nią ruchów. Są polecane jako pierwsze szczoteczki dla maluchów i faktycznie w wielu przypadkach się sprawdzają.

Szczoteczki elektryczne

Finalnie dochodzimy do szczoteczek elektrycznych. Korzystają z nich osoby w każdym wieku, posiadający zęby mleczne, stałe jak i implanty zębów. Istotą szczoteczki elektrycznej jest kręcąca się główka z włosiem, która ułatwia codzienne szczotkowanie. Nie musimy bowiem wykonywać zbyt dużo ruchów. Niestety, szczoteczka elektryczna nie jest idealna. Zwykle wibracja jest mocna, a nieuważne dziecko, bez wyczucia w ręku może uszkodzić sobie nią dziąsło. Zresztą nie tylko dziecko, bo i dorosłym zdarza się to całkiem często. Do szczoteczki elektrycznej trzeba więc się przyzwyczaić, a przez to polecana jest raczej większym dzieciom.

Poprzedni artykułJak instalować rurociągi przemysłowe?
Następny artykułRozwód bez orzekania o winie – rozwód w trakcie jednej rozprawy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj