Niespodziewane wydatki spotykają nas w różnych momentach życia. Wakacyjne wyjazdy (zwłaszcza te wykupione w promocyjnej cenie), choroba któregoś z domowników, obozy edukacyjne i zajęcia dodatkowe, awarie kluczowych artykułów gospodarstwa domowego lub okazje na zakup samochodu czy elektroniki – to tylko niektóre z przykładów. Nie każdy domowy budżet jest w stanie je udźwignąć – zwykle jedynym sposobem na ich sfinansowanie okazuje się więc pożyczenie pieniędzy.
- Kredyt gotówkowy – dlaczego warto go wybrać?
- Kredyty gotówkowe – na co zwrócić uwagę?
Wśród wielu dostępnych opcji oferowany przez banki kredyt gotówkowy to jeden z popularnych sposobów na zdobycie środków na dodatkowe wydatki. Czemu tak się dzieje? Co odróżnia go od pozostałych metod na uzyskanie nadprogramowych pieniędzy – pożyczek pozabankowych oraz tych udzielanych nam przez bliskich i znajomych? Jak mieć pewność, że oferta, którą wybieramy jest tą, która w naszym przypadku okaże się najkorzystniejszą? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane z kredytem konsumenckim.
Kredyt gotówkowy – dlaczego warto go wybrać?
Wśród wszystkich produktów finansowych pozwalających na sfinansowanie nagłych wydatków to właśnie kredyt gotówkowy cieszy się największym zaufaniem konsumentów. Trudno byłoby się temu dziwić – zwłaszcza, jeśli porównamy go z konkurencyjnymi produktami – na przykład pożyczkami pozabankowymi. W zestawieniu z nimi wypada lepiej przede wszystkim pod następującymi względami:
- dostępności wysokich kwot: w firmach pożyczkowych możemy liczyć na finansowanie na poziomie maksymalnie kilkunastu tysięcy złotych. W bankach bez problemu pożyczymy kilkadziesiąt, a czasem nawet kilkaset tysięcy złotych. Tak duże różnice wynikają z tego, że banki starannie sprawdzają zdolność kredytową swoich klientów – w związku z tym ponoszą mniejsze ryzyko niż pożyczkodawcy z sektora pozabankowego;
- dłuższego okresu kredytowania: decydując się na pożyczkę pozabankową, zwykle do wyboru mamy maksymalnie 24 raty. Kredyt gotówkowy jest pod tym względem dużo lepszy, bo niektóre banki pozwalają swoim klientom rozłożyć jego spłatę nawet na kilkanaście lat. Ma to oczywiście wpływ na wysokość miesięcznej raty, a co za tym idzie – także na to, jak dużym obciążeniem kredyt okaże się dla naszego budżetu;
- dobrze znanych standardów: mimo polepszenia standardów usług świadczonych przez firmy z sektora pozabankowego, wielu klientów nadal ufa wyłącznie bankom. Trudno im się dziwić, bo zdecydowana większość z nich to marki obecne na rynku od dziesięcioleci, a przez ten czas zdążyły już zdobyć szerokie uznanie klientów. Skorzystanie z ich oferty jest więc dobrym rozwiązaniem także pod tym względem, że na pewno nic nie zaskoczy nas po podpisaniu umowy.
Kredyty gotówkowe – na co zwrócić uwagę?
By mieć pewność, że spłata kredytu nie okaże się dla nas zbyt dużym wyzwaniem, przed podpisaniem umowy z bankiem warto zwrócić uwagę na jej następujące zapisy:
- wysokość oprocentowania: to główny koszt, od którego zależy to, jaką kwotę ostatecznie spłacimy;
- czas kredytowania: oraz bezpośrednio związaną z nim ilość rat. Ma ona bezpośredni wpływ na to, jaką kwotę każdego miesiąca będziemy oddawać bankowi w ramach spłaty zobowiązania;
- obecność dodatkowych kosztów: banki często uzależniają przyznanie kredytu od wykupienia dodatkowych usług, takich jak ubezpieczenie czy założenie konta i opłacanie go przez określony czas. Nie zapominajmy, że mogą one znacząco wpłynąć na wysokość opłacanych co miesiąc rat.
Wybór najlepszego kredytu nie jest łatwy. By mieć pewność, że podczas spłaty nie spotkają nas przykre niespodzianki, decyzję powinniśmy skonsultować z profesjonalnym doradcą lub skorzystać z dostępnych w internecie porównywarek i rankingów.