Epity 2023 – co musisz o nich wiedzieć?

Co prawda całkiem niedawno pożegnaliśmy okres rozliczeniowy dotyczący PIT 2022, tak warto zaznajomić się z kolejnym rozliczeniem. Dlaczego? Otóż w 2023 roku będziemy rozliczać się po zmianach związanych m.in. z Polskim Ładem. Poniżej garść informacji, które powinny sprawić, że na myśl o przyszłorocznym zeznaniu podatkowym będziesz czuć się lepiej! Pora na aktualizację wiedzy!

  1. E-pity 2023 przez Internet
  2. Zmiany w epitach 2023 – musisz je poznać!
  3. Skorzystaj z rozliczenia epit 2023 przez Internet

E-pity 2023 przez Internet

Na początek warto zaznaczyć, że nadal epity 2023 będą mogły być rozliczane przez internet. To wygodne i szybkie rozwiązanie, z którego korzysta co roku większy odsetek podatników. Z czego to wynika? Po pierwsze – dzięki dostępności programów w wersji online nie musisz już udawać się do biura rachunkowego w celu poproszenia o rozliczenie deklaracji. W sieci znajdziesz naprawdę wiele narzędzi, które pozwolą Ci zrobić to samodzielnie – wystarczy wypełnić odpowiednie pola bazując np. na otrzymanym od pracodawcy picie-11. Obsługa takich narzędzi jest intuicyjna i każdy powinien sobie z tym poradzić. Kolejnym atutem wynikającym z takiej formy rozliczania jest to, że możesz również wysłać epity 2023 bezpośrednio do Urzędu Skarbowego. Otrzymasz wówczas automatycznie urzędowe potwierdzenie odbioru, czyli tzw. UPO. Będzie to dla Ciebie stanowiło formę dowodu, że złożyłeś swoją deklarację w terminie.

 W krótkim czasie możesz rozliczyć swój PIT z programem PITax.pl

Zmiany w epitach 2023 – musisz je poznać!

Teraz nadszedł moment, w którym zrewidujemy na czym polegają najważniejsze zmiany, z którymi zetkniemy się podczas rozliczeń. Na uwagę zasługuje to, że zmianie uległa pierwsza stawka pierwszego progu PIT. Uległa ona zmniejszeniu z 17% do 12%, co jest przykładem naprawdę dobrej i korzystnej zmiany. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest to zmiana dotycząca jedynie tych podatników, którzy rozliczają się według skali podatkowej. Dotyczy to np. emerytów, rencistów, ale nie tylko. Należy też wspomnieć o osobach zatrudnionych na umowę oraz w niektórych przypadkach, gdy wykonujemy pracę osobiście.

Na tym etapie należy także podkreślić, że te podatnicy, którzy nie mają jakiegokolwiek podatku do zapłaty – w 2023 roku nie będą mieli możliwości odliczania jakiegokolwiek rodzaju ulg. Dotyczy to np. ulgi na leki, rehabilitacyjnej czy internetowej. W rezultacie podatnicy z małym podatkiem będą mieli odpowiednio niższy zwrot podatkowy.

 Intuicyjna aplikacja PITax.pl podpowie, jakie odliczenia możesz stosować

Bez zmian pozostaje naturalnie możliwość wyboru organizacji pożytku publicznego, którą będziesz mógł wesprzeć wybierając odpowiednią dla siebie placówkę. Cel jest tutaj dowolny – możesz wspierać zarówno zwierzęta, dzieci, jak i środowisko. Możliwości jest naprawdę wiele – zadecyduj zatem, na co przeznaczysz swoje pieniądze! Wybierz mądrze, zanim rozliczysz epity 2023!

Skorzystaj z rozliczenia epit 2023 przez Internet

Powyższy poradnik powinien nieco oswoić kwestię rozliczenia pitu 2023. Należy przy tym zaznaczyć, że czas, w którym nastąpi rozliczanie deklaracji wcale nie musi wiązać się ze stresem czy koniecznością udania się do profesjonalnego biura rachunkowego, które dokona takiego rozliczenia za nas. W związku z postępującą digitalizacją uzyskujemy coraz bardziej powszechny dostęp do internetowych narzędzi i programów, które mogą dokonać takiego wyliczenia niejako za nas. W takich przypadkach kluczowe jest jedynie udostępnienie potrzebnych danych – po wpisaniu danych w tabeli uda nam się dopełnić formalności. Warto przy tym korzystać z zaufanych źródeł – dzięki temu będziesz mieć pewność, że dokonasz poprawnie wszelkiego rodzaju rozliczeń.

Poprzedni artykułGdzie szukać ogłoszeń o pracę dla opiekunów w Niemczech?
Następny artykułUlga na dziecko 2022 – co warto wiedzieć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj