Do czego służy wiata fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczne cieszą się dzisiaj coraz większą popularnością, w związku z czym, na dachach wielu polskich domów można obecnie dostrzec charakterystyczne panele. Dlaczego? Pozyskiwanie energii słonecznej jest ciekawą alternatywą dla osób szukających ekologicznych, przyjaznych środowisku rozwiązań. Innymi słowy: jej zastosowanie na współczesnym rynku zauważalnie rośnie. Należy zaznaczyć, że rynek fotowoltaiczny stale się rozwija, dostosowując do potrzeb konsumentów, czego dowodem może być chociażby pojawienie się specjalnych wiat fotowoltaicznych – carportów.

Czym jest wiata fotowoltaiczna?

Carport to specjalistyczna wiata fotowoltaiczna na samochody, której budowa pełni dwojaką funkcję. Po pierwsze: może działać jako zadaszenie, które pomaga w utrzymaniu samochodu w czystości, co na co dzień, kiedy zdecydowana większość osób intensywnie używa auta ma kolosalne znaczenie. Zadaszenie ponadto jest też w stanie w dużej mierze zabezpieczyć auto przed czynnikami pogodowymi, na przykład, intensywnymi opadami śniegu, który przed wyjazdem trzeba usuwać z karoserii. Co więcej, wiata umożliwia założenie paneli fotowoltaicznych i pozyskiwanie odnawialnej energii słonecznej, co jest korzystne nie tylko z uwagi na kwestie środowiskowe, ale również przez wzgląd na ekonomiczność tego rozwiązania. Promienie słoneczne przecież są całkowicie darmowe, a pozyskiwanie z nich energii elektrycznej można stanowić ciekawą alternatywę dla standardowych źródeł zasilania.

Na rynku dostępne są wiaty fotowoltaiczne mogące pomieścić jeden lub więcej samochodów, dzięki czemu rozwiązanie da się dostosować do własnych potrzeb. Klienci, którzy mają świadomość tego, że w przyszłości ich park samochodowy może się powiększyć, na etapie wybierania odpowiedniej wiaty powinni zwrócić uwagę na ewentualną możliwość skalowalności rozwiązania, czyli powiększenia wiaty o kolejne stanowiska.

Wiaty mogą przylegać do budynku lub stać wolno w wybranej lokalizacji, w zależności od indywidualnych wymagań i oczekiwań inwestora. Warto zaznaczyć, że wiaty fotowoltaiczne z powodzeniem są użytkowane zarówno przez klientów prywatnych, jak również biznesowych, ponieważ docelowo odpowiedni carport może pomieścić nawet kilkadziesiąt aut. Niekwestionowaną zaletą tego rozwiązania jest również fakt, że wiata fotowoltaiczna, mimo swojej funkcjonalności, to stosunkowo prosta konstrukcja, dzięki czemu jej instalacja jest prosta i nie zajmuje dużo czasu.

Kiedy warto zastosować wiatę fotowoltaiczną?

Carport to świetna opcja dla osób, które poruszają się samochodami elektrycznymi i szukają rozwiązań umożliwiających łatwe ładowanie pojazdów – wiaty fotowoltaiczne powinny być wyposażone w specjalną stację ładującą. Z racji tego, że rośnie popularność tego rodzaju samochodów, wiaty fotowoltaiczne zyskują na znaczeniu. Ponadto, wiaty będą ciekawym rozwiązaniem w przypadku inwestorów, których dachy z różnych powodów nie nadają się do zamontowania paneli fotowoltaicznych.

Na co należy zwrócić uwagę decydując się na zakup wiaty? Podstawową kwestią jest jej jakość: wiata powinna być wytrzymała, odporna na uszkodzenia mechaniczne i warunki pogodowe, czyli wiatr, deszcz czy bardzo silne opady śniegu. Ponadto, na uwadze należy mieć również fakt, czy carport zabezpieczono przed korozją. Koszt budowy wiaty jest uzależniony od jej wielkości i ilości zainstalowanych paneli fotowoltaicznych, dlatego na ostateczną cenę inwestycji kolosalny wpływ mają potrzeby inwestora. Niemniej jednak warto pamiętać, że pozyskując energię elektryczną z promieniowania słonecznego można zminimalizować rachunki za prąd. Wiata fotowoltaiczna sprawdza się bowiem nie tylko jako rozwiązanie w kontekście ładowania samochodów elektrycznych. Carport może być z powodzeniem wykorzystywany również, jako sposób na zaopatrywanie w prąd budynku użytkowego.

Eneria, jako firma działająca w sektorze energetycznym, oferuje swoim klientom szeroki wachlarz rozwiązań pozwalających na wydajne zarządzanie energią, w tym również wiaty fotowoltaiczne, korzystające z modułów marki Caterpillar. Wiaty Enerii to nie tylko wysoka jakość, ale również estetyczny wygląd, co dzisiaj coraz częściej ma kolosalne znaczenie dla inwestorów. Więcej na temat wiat fotowoltaicznych dostępnych w ofercie firmy można znaleźć na stronie www https://eneria.pl/oferta/energia-odnawialna/wiaty-fotowoltaiczne/.

Poprzedni artykułSystemy WMS i ich największe zalety
Następny artykułJakie magazyny można wynająć w Sosnowcu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj