Import z Chin – dokumenty

Skompletowanie wszystkich niezbędnych dokumentów zawsze jest jedną z najważniejszych rzeczy, na które przedsiębiorca musi zwrócić szczególną uwagę. Decydując się na import produktów z Chin, trzeba pamiętać, że w zależności od rodzaju importowanych towarów, będą potrzebne różne dokumenty. Warto więc nie szczędzić czasu i dokładnie sprawdzić, czy posiadamy niezbędne certyfikaty czy faktury. Dla wielu importerów formalności mogą stanowić dość trudny etap. Jest on jednak niezbędny do dalszego działania. Należy skompletować je odpowiednio wcześnie, żeby nie zostawiać tego na ostatnią chwilę. W takim wypadku istnieje wysokie ryzyko, że nie dopełnimy niezbędnych procedur. Brak pełnej dokumentacji może skutkować dodatkowymi opłatami, a nawet cofnięciem towarów z powrotem do Chin lub może dojść do sytuacji, w której produktu nie można go wprowadzić do obrotu i towar jest niszczony.

Jakie dokumenty są niezbędne do importu z Chin?

Listę niektórych dokumentów możesz znaleźć w systemie celnym ISZTAR. Dodatkowo dokumenty dostarczane przez eksportera, czyli naszego kontrahenta:

  • Faktura handlowa (zakupu). Najbezpieczniej jest zaopatrzyć się w wersję polskojęzyczną (może być to tłumaczenie własne).
  • Świadectwo pochodzenia. Ma na celu potwierdzenie, że dany towar został wyprodukowany w danym kraju.

Dokumenty wystawiane przez firmy przewozowe:

List przewozowy:

  • Konosament (BL lub BOL – Bill of Lading; przewozowy list morski). Dotyczy importu towarów, które transportowane są drogą morską..
  • Air Waybill (przewozowy list lotniczy). Wystawiany w przypadku transportu towarów drogą lotniczą.
  • SMGS lub CIM (przewozowy list kolejowy). Dotyczy transportu towarów koleją.

Inne potrzebne dokumenty:

  • Deklaracja zgodności. Dotyczy tylko tych produktów, które zostały objęte dyrektywami europejskimi i wymagają naniesienia oznakowania CE.
  • Certyfikat fumigacji. Wystawiany przez chińskie władze Inspekcji i Kwarantanny Wjazdów i Wyjazdów ChRL. Jest potwierdzeniem, że eksportowane towary, takie jak na przykład rośliny strączkowe czy ziarna zostały pozbawione wszelkich szkodników, czyli po prostu zostały poddane dezynsekcji. Dotyczy również palet drewnianych, na których ten towar jest transportowany.
  • Pozwolenie CITES. Dotyczy tylko niektórych rodzajów produktów. Dostarczane przez reprezentanta CITES. Dzięki niemu mamy pewność, że nasze towary nie stanowią zagrożenia dla środowiska.

Po odprawie celnej jako potwierdzenie dokonania odprawy otrzymuje się dokument celny SAD (Single Administrative Document – Jednolity Dokument Administracyjny). Na jego podstawie można wprowadzić produkt do obrotu.

Skompletowane dokumenty należy zachować przez sześć lat od momentu sprowadzenia importowanych produktów.

Każdy z importerów jest zobowiązany do przygotowania dokumentów, które będą przekazane władzom celnym, ważn aby również poznać kod celny importowanego produktu. W zależności od kraju, gdzie się odbywa ta odprawa, będą potrzebne różne zaświadczenia lub certyfikaty. Trzeba pamiętać, że potrzebne dokumenty czy certyfikaty są zapisane w przepisach, które mogą się zmieniają. Nie tylko w przepisach należy szukać niezbędnych informacji, ale także trzeba weryfikować faktyczny stan wiedzy we właściwych urzędach i instytucjach.

***
Artykuł powstał przy współpracy z ekspertami z serwisu ChinskiRaport.pl

Poprzedni artykułPakowarka komorowa do restauracji. 5 argumentów za jej kupnem
Następny artykułKarta paliwowa dla małych firm – co i jak możesz zyskać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj