Kredyt gotówkowy czy pożyczka online? Poznaj różnicę!

Chociaż powyższe pojęcia są często mylone, to tak naprawdę skrajnie się różnią. Każdy z tych produktów finansowych posiada wady i zalety, którym dzisiaj dokładnie się przyjrzymy. Podpowiemy też, który z nich będzie dla Ciebie lepszym wyborem.

Czym się różni kredyt gotówkowy od pożyczki?

Zgodnie z polskim prawem pieniądze mogą być pożyczane nie tylko przez tradycyjne banki, ale również przez licencjonowane instytucje finansowe, a nawet osoby fizyczne.

Kredyt może zostać udzielony przez banki oraz pozostałe instytucje bankowe. Co więcej, musi być on przyznany na określony czas, a otrzymane przez klienta środki mogą być wydane tylko zgodnie z celem zawartym w umowie o kredyt. Tę kwestię reguluje Prawo bankowe, w szczególności rozdział 5 tego dokumentu:

Art. 69. 1. Przez umowę kredytu bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas oznaczony w umowie kwotę środków pieniężnych z przeznaczeniem na ustalony cel, a kredytobiorca obowiązuje się do korzystania z niej na warunkach określonych w umowie, zwrotu kwoty wykorzystanego kredytu wraz z odsetkami w oznaczonych terminach spłaty oraz zapłaty prowizji od udzielonego kredytu.

„Jeśli zostanie udowodnione, że pieniądze otrzymane na podstawie umowy kredytowej są wydawane na cele inne niż pierwotnie przewidziano, to bank może zażądać całkowitego zwrotu kredytu wraz z odsetkami karnymi. Dlatego też kredyt gotówkowy nie może być oferowany na dowolny cel – taką rolę spełniają natomiast pożyczki” – wyjaśnia specjalista z aasa dla biznesu.

Co to jest pożyczka?

Za pożyczkę w polskim prawie uznaje się pożyczanie komuś określonej ilości środków finansowych (lub innych przedmiotów) na czas określony lub nieokreślony. Regulują ją przepisy Kodeksu Cywilnego (a nie jak kredyt – Prawo bankowe).

Art. 720. § 1. Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

Pożyczka może być udzielona zarówno przez bank, licencjonowaną instytucję finansową lub osobę cywilną. Pieniądze otrzymane w jej ramach można przeznaczyć na dowolny cel, a osoba ją zaciągająca nie musi tego celu określać podczas podpisywania umowy ani w żaden sposób go raportować w przyszłości. Wyjątkiem od tej reguły są pożyczki dla firm, które należy przeznaczyć na cel związany z działalnością gospodarczą” – mówi analityk finansowy z https://www.aasadlabiznesu.pl/

Warto również dodać, że wszystkie pożyczki online udzielane w Polsce przez instytucje finansowe muszą być zgodne z obowiązującym prawem. Oznacza to, że firma je udzielająca podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.

Co się bardziej opłaci – pożyczka czy kredyt?

Ze względu na ilość ofert dostępnych na rynku nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Warto natomiast przed zdecydowaniem się na konkretny produkt zapoznać się z jego RRSO. Jest to Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa, która pokazuje wysokość rocznego oprocentowania powiększoną o prowizje bankowe oraz dodatkowe opłaty i obowiązkowe ubezpieczenia. Pamiętaj, jednak, że wysokie RRSO nie zawsze jest wskaźnikiem obiektywnym. W niektórych przypadkach może się okazać, że pożyczki online z wysokim RRSO w praktyce będą tańsze niż kredyty z niższym oprocentowaniem nominalnym. Dzieje się tak dlatego, że banki często doliczają wysokie prowizje oraz dodatkowe opłaty, takie jak przykładowo opłata za prowadzenie rachunku kredytowego.

Kolejnym bardzo ważnym parametrem dotyczącym pożyczania pieniędzy jest całkowity koszt pożyczki lub kredytu. To nic innego jak informacja pokazująca nam, ile faktycznie będzie kosztowało nas pożyczenie określonej ilości pieniędzy.

Bardzo przydatnym narzędziem, które pozwoli wyliczyć koszty związane z daną pożyczką jest kalkulator kredytowy.

Co zatem wybrać – kredyt czy pożyczkę?

Pomijając różnice w formie prawnej, wybór odpowiedniego produktu finansowego zależy od Twoich prywatnych potrzeb. Poniżej przyjrzymy się kilku różnym wariantom, w jakich możesz się znaleźć.

Jeśli zależy Ci na czasie i gotówki potrzebujesz „na wczoraj”, to lepszym wyborem będzie pożyczka. Firmy je udzielające bardzo szybko rozpatrują wnioski składane przez klientów, a decyzję o finansowaniu wydają zazwyczaj w ciągu jednego dnia roboczego.

Bez dwóch zdań najszybciej wypłacona zostanie pożyczka online. Jej kolejną zaletą jest możliwość ubiegania się o nią przez internet, bez wychodzenia z domu.

Nieco inaczej sytuacja się ma, gdy potrzebujesz dużej ilości pieniędzy. Najczęściej wiąże się to ze znacznymi inwestycjami, takimi jak zakup nieruchomości lub luksusowego samochodu. W takim przypadku niezbędne może okazać się sięgnięcie po kredyt bankowy, ponieważ umożliwia on pożyczenie większej ilości środków. Dla porównania średnia kwota, na jaką udzielany jest kredyt gotówkowy, wynosiła w 2019 roku według raportu Biura Informacji Kredytowych 18 217 złotych.

Ostatnią kwestią jest prawdopodobieństwo otrzymania pozytywnej decyzji. Tutaj zdecydowanie królują pożyczki online – wymagają minimum formalności, a ich otrzymanie możliwe jest na podstawie dowodu osobistego. Co więcej, możliwe jest otrzymanie pożyczki nawet wtedy, jeśli posiadasz już jakiś inny kredyt gotówkowy. Firma pożyczkowa dokładnie sprawdzi Twoją zdolność kredytową oraz historię spłat poprzedniego zobowiązania finansowego. Jeśli taka analiza wykaże, że terminowo regulujesz swoje poprzednie zobowiązania, to będzie mógł liczyć na wydanie pozytywnej decyzji kredytowej.

Poprzedni artykułKuchenki indukcyjne wolnostojące – jak wybrać najlepszą?
Następny artykułAssistance nie tylko dla kierowców. W czym jeszcze pomogą Ci dodatkowe usługi z polisy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj