Płatności internetowe to dzisiaj niemal dla wszystkich chleb powszedni. Korzystamy z nich zamawiając jedzenie z dostawą, kupując w sklepach internetowych czy po prostu zlecając przelew pomiędzy kontem tradycyjnym a portfelem internetowym. Niezależnie jednak od tego, co robimy, zależy nam na bezpieczeństwie i łatwości wykonania transakcji, a także na tym aby pieniądze szybko trafiły w ręce osoby na nie oczekującej. Jak zatem wybrać najlepszy system płatności? Na co zwrócić uwagę? O czym pamiętać, zanim zaimplementujemy system w naszym sklepie internetowym?
- Jak wybrać dobrego operatora płatności online?
- Na co zwrócić uwagę?
- Co zrobić, zanim założymy konto?
Jak wybrać dobrego operatora płatności online?
Pierwszym i najważniejszym krokiem na drodze do wybrania najlepszego operatora płatności internetowych jest określenie, czego od takiej aplikacji oczekujemy. Czy chcemy obsługiwać płatności tylko w Polsce, czy może na całym świecie? Czy zależy nam na błyskawicznej wpłacie i wypłacie środków, czy nie mamy problemu, jeżeli zajmie to nieco więcej czasu? Na jaką wysokość prowizji jesteśmy w stanie się zgodzić?
Gdy już poznamy odpowiedzi na te pytania, możemy przejść do etapu drugiego, czyli szukania. Najlepszą opcją jest wybranie kilku różnych operatorów płatności, a potem porównanie ich pod kątem oferowanych usług. Dzięki takiemu działaniu nie zamkniemy się na różnorodność możliwości i będziemy w stanie łatwiej ocenić, który wariant jest dla nas najbardziej opłacalny. Możemy również skorzystać z już gotowych rankingów i list porządkujących wszelkie za i przeciw różnym systemom płatności – zawsze jednak warto pamiętać, by kierować się przede wszystkim swoimi potrzebami, a nie czyimś zestawieniem.
Na co zwrócić uwagę?
Z punktu widzenia przedsiębiorcy, jeżeli szukamy systemu np. do obsługi sklepu internetowego, powinniśmy w pierwszej kolejności sprawdzić, czy dany operator płatności internetowych ma moduły zintegrowane z platformą, na której utrzymujemy nasz sklep. Do najpopularniejszych zalicza się PrestaShop oraz WooCommerce, więc jeżeli i my pracujemy w oparciu o te środowiska, bezpłatna i dokładna integracja ze sklepem powinna być dla nas priorytetem.
Nie możemy również zapomnieć o bezpieczeństwie samych płatności, i to zarówno dla nas, jak i naszych klientów. Jeżeli wybierzemy operatora znanego z problemów z bezpieczeństwem, mało kto spośród naszych klientów może chcieć z niego skorzystać. Z kolei gdy zadbamy o ten aspekt i wybierzemy na przykład bezpieczne płatności w Cashbill.pl, zyskamy pewność, że zarówno klient jak i my będziemy chronieni przez cały czas trwania transakcji, a nasze pieniądze ani dane nie zostaną wykradzione z systemu.
Co zrobić, zanim założymy konto?
Gdy już zdecydujemy się na wybrany system płatności, przed wdrożeniem go na stronie powinniśmy bardzo dokładnie zapoznać się z wszelkimi regulaminami i warunkami korzystania z usługi. Jeżeli implementujemy system do naszego sklepu, przede wszystkim powinna interesować nas tabela prowizji i opłat, a także warunki, na jakich będziemy w stanie wypłacić pieniądze. Dopiero gdy wszystko przeczytamy, zrozumiemy i zaakceptujemy, będziemy w stanie w pełni korzystać z wszelkich możliwości, jakie oferuje wybrany przez nas system płatności, np. Cashbill.pl. Warto również poprosić obsługę systemu o szkolenie lub wsparcie w pierwszych dniach korzystania z usługi – dzięki temu szybko nauczymy się jego funkcjonalności i sposobu działania, co później oszczędzi nam pytań i ewentualnych problemów.